Konu: Medieval Kingdoms 1212 AD Campaign Çıktı (İndirin, Kurun, Oynayın)  (Okunma sayısı 15097 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hamsilipilav

 • Level 1
 • İleti: 2
Late campaign çıksa da onu da oynasak

Çevrimdışı The Enemy

 • Level 11
 • İleti: 2972
 • MENTOR
Merak ettiğim bir şey var. Selçuklu kampanyamda yaya Ghulam üretirken bir sınırla karşılaştım. Belli bir sayıdan sonra aynı birimden üretemedim fakat köle pazarı inşaa ettikten sonra bir miktar daha hak verdi üretebilmem için. Aynı şey diğer bazı elit birimler için de geçerli.

Şimdi sorun şu; birimler sınırlı sayıda mı üretilebiliyor yoksa belli birimleri üretebilmek üçin ülke genelinde yeter sayıda kölemizin mi bulunması gerekiyor veya illaki köle pazarımız mı olmalı? Ayrıca bir diğer uç alternatif; acaba ülke genelinde veya şehir bazında nüfus olayı mı etkili bunda?

Sizde de aynı sorun oldu mu? Bunun nedeni ne olabilir?

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13669
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Test sonucu: rezalet.

Adamlara yazdım. Büyük ihtimal bir fix gelecek. İslam medeniyetine ait her devlete gelecek hatta.

Çevrimdışı The Enemy

 • Level 11
 • İleti: 2972
 • MENTOR
@* Halife *

Modun oynanışı, tarihsel realite veya mod içi bozukluklar mı mesele?

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13669
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
luzumsuz derecede yüksek bir halk mutluluk seviyesi problemi var, utanmasa yapay zeka aynı turda 3 kere isyan edecek o derece.

Çevrimdışı The Enemy

 • Level 11
 • İleti: 2972
 • MENTOR
Bence rapor edilmesi gerekilen bir mevzu da yukarıda belirttiğim gibi asker üretme kapasitesi.
En elit birimden, en kullanışsız birime kadar asker üretmede bir sıkıntı var. Hiçbir birimden asker üretemiyorum, 3-5 turda herhangi bir birimden tek hak veya bir iki tane üretilebiliyor.

Çevrimdışı Lack

 • Level 3
 • İleti: 32
şuan 100. turdayım bütün müslüman devletlerle ticaret yapıyorum ticaretten deli gibi para kazanıyorum yardir* ancak bu mutsuzluk problemi 100. turdda yeni çözüldü o derece zor bir sıkıntı son olarak selçukluyla memlüklülere yardım amacıyla etiyopya seferimde yenildim yeni ordu basarken war wearness problemi çıktı ve çözüm yolunu bilmiyorum. Savaş kazandım ama gitmedi

Çevrimdışı avukat1925

 • Level 3
 • İleti: 37
Test sonucu: rezalet.

Adamlara yazdım. Büyük ihtimal bir fix gelecek. İslam medeniyetine ait her devlete gelecek hatta.

Reis şu hususu da mod yapımcılarına iletirsen çok sevinirim:

1-) Atlı okçular ve hatta tüm menzilli birimler çok etkisiz. Savaşları manuel oynuyorsam menzilli birim üretmek gerçekten çok gereksiz hale geldi. Horse archer larla defalarca menzilli saldırı yapmama rağmen düşmanda max 2-3 adam öldürebiliyorum.

2-) Hristiyan devletlerin kendi arasındaki diploması çok basit olmuş. Mesela, İskoçya kariyerimde kime ne teklif ettiysem kabul ettiler. Hatta üstüne para aldım.

3-) Diplomasi gerçekçi değil. Gerçek tarihte İskoçya ile Norveç o tarihlerde savaşan 2 ülke. Ama kültürel yakınlık ve dini yakınlık diyerek bu iki ülke arasındaki oyun başı diplomasisi pozitif başlıyor. Bunun gibi Volga Müslümanları ile Kıpçak Konfederasyonu aynı ırktan gelmesine rağmen, kültürel farklılık diyerek negatif diplomasi ile başlıyor.

4-) Zengi Atabeyliğinde yakın süvari yok :) Sadece deveciler var. Halbuki Anadolu Selçuklu ne ise, Zengi Atabeyliği de odur askeri birim olarak. Ama iki ülke arasında askeri birim olarak çok farklılık var.

Aslında çok emek verilmiş güzel bi mod. Ama menzilli birimlerle diplomasiye sağlam bi ayar çekilmesi lazım. Steamden önce kendi modumu kendim yapardım ama steam sisteminde mod yapmaya alışamadım.
Tanrı Türk'ü korusun.!

Çevrimdışı Lack

 • Level 3
 • İleti: 32
war wearness problemini çözümünü bilen varmı varsa söylesin lütfen tüm avrupa bana savaş ilan etti yenilmediğim halde sorun gösteriyor savaşmayıp bekletiyorum yine geçmiyor

Çevrimdışı ugursvc

 • Level 4
 • İleti: 73
 • Total War Türkiye
Acaba ordu üretme kapasitesi arttırma modu var mı? Aramama rağmen bulamadım imperium da bir türlü artmıyor. Sanırım golden hordea geçince artacak. Atlı okçuların çok güçsüz olduğuna katılıyorum umarım bu sorunu çözerler.

Çevrimdışı cezzar71

 • Level 1
 • İleti: 3
Modda atlı okçulara gelene kadar çok daha önemli sıkıntılar var ve öyle 1-2 güncellemeyle düzelteceklerini sanmıyorum. Misal dost bir ülkenin kralına kız veriyorum sonra kralları ölünce o kızı benim krala öneriyor adam kendi kızıyla evleniyor çocukları oluyor soy ağacına baktığımda karma karışık görünüyor bu nasıl iş, nasıl bi sapkınlık :D dahası bazen verdiğim kız çocuk doğurmadığı için dost ülkelerin kralları 150+ yaşında oluyor 198 yaşında insan mı olur adam ölmeyi unutmuş :)) Din olayı da sıkıntı Selçuklular için mesela camii yapıyorum din yükselmiyor. 1 turda 3 farklı şehirde isyan çıkıyor.Ki zaten 5 yerleşim yeriyle başlıyorsun. Zaten kuşatması yeter o isyancıların 10-15 bin tamir masrafı çıkıyor ve çevrende dost olmayan çok ülke var. Oyun başlangıcı tam işkence Selçuklularda.Sürekli güncelleme gelmiş mi diye bakmaktan sıkıldım.Adamların işi de zor o kadar çok ülke ve o kadar çok sorunlu nokta var ki çok ciddi emek istiyor.

Çevrimdışı general_alexander

 • Level 5
 • İleti: 131
 • Artar Cihatla Şanımız
savaşa girdiğimde oyundan atma sorunu yaşıyorum acaba arayüz türkçe oldugundan ötürümüdür ?
inmeyiz Caddeye Maddeye Dolaşmayız Kızlarlarla Mızlarla DELİKANLI varsa bekleriz  Üsküdara
http://img383.imageshack.us/img383/8231/empiretotalwarottomansimj3.jpg
GFB 1907

Çevrimdışı Gökturan

 • Level 1
 • İleti: 4
Öncelikle bu forumda ilk kez bir şeyler yazıyorum o yüzden bir hatam olursa affola...
Ama bu modu Selçuklu’yla 3 4 gündür gece gündüz oynayan biri olarak (1385 yılındayım ) mod hakkında görüşlerimi belirtmek istedim
1- Modda gerek Selçuklunun gerekse diğer toplulukların birlikleri çok hoş olmuş ( Uç türkleri ve Gulam birliklerine bayıldım) ancak bazı birimlerin renk paleti çok açık olmuş (örnek Selçukludaki Jira-khars isimli mızraklı birimler ) buda savaş ortamının ciddiyetini bazen düşürebiliyor. Ayrıyeten bazı birimler aşırı güçlü yapılmış heralde çünkü Antakya krallığıyla savaşırken düşmanın bazı okçu birimlerine iki süvariyle vurduğum halde uzun süre tutunduğuna falan rastladım . Yani ukalalık etmiş olmak istemem ama birim dengelemesi üzerine biraz çalışmaları gerektiğini düşünüyorum.
2-Modda Anadolu Selçuklularıyla oynamak çok ama çok zor geldi bana . Hayır süper bir total war oyuncusu olduğumu iddia etmiyorum yalnız daha oyuna başladığım 2 veya 3 tur olmadan bütün şehirler isyan etmeye başladı ve bunlar  şehirleri alma ihtimalleri hiç olmamasına rağmen direk şehirleri kuşattılar ve kuşatmada da şehirlerin bütün binaları yıkıldı ek olarak bu şehirler ticaret yollarının üstünde ise veya direk Başkent konya ise ticaret gelirlerindende oluyosun ki ekonomiyi toparlamakta çok zor oluyor .Şehirlerinde müslüman olma seviyeleride bence inanılmaz düşük ve bu din konusunda şehirlerin Asayişi inanılmaz eksi yiyor ,müslümanlık seviyesi yüzde 60 70 olsa bile bu eksi makul seviyelere inmiyor bu da şehirlerde asayişi sağlamayı nerdeyse imkansız hale getiriyor
3- Mod oyunun eyalet sistemini kaldırmış . Her şehir eyalet gibi olmuş . Bu ilk başta güzelmiş gibi gözüksede ne yalan söyleyeyim benim hiç hoşuma gitmedi. Sebebini ise şöyle açıklıyım; benim bildiğim kadariyla normal oyunda asayiş veren  veyahut dini etki veren bir bina yaptığınızda bu bina eyaletin tamamını etkiler modda ise her şehir bir eyalet gibi olduğundan her şehre bu binalardan ayrı ayrı yapman gerekiyor buda oyuncuyu inanılmaz bir külfete sokuyor . Ek olarakta. normal eyalet sisteminde olsa gelir getiren binalar için kullanacağın şehir slotlarını dini etki asayiş veyahut sağlık veren binalar için kullanmak zorunda kalıyorsun mod yapımcıları bütün şehirleri altı slot yaparak çözmek istemiş ama asayiş te dinden yediğiniz eksi o kadar fazla ki şehir sistemi oyunu bir tık zorlaştırıp oyunu zevkli hale getirmek yerine bazen saç baş yolduracak hale getiriyor
4- ek olaraktan bu din konusu üzerine birşey söylemek istiyorum ana oyunda böyle miydi hatırlamıyorum ama oyunda şehirleri yüzde yüz müslüman asla yapamıyorsunuz caminizi geliştirdikçe bu seviye artıyor ( örneğin küçük camii yaptığınızda misal şehir max yüzde 55 müslüman oluyor caminizi bi üst seviyeye taşıdığınızda max 60 a çıkıyor ) ancak anadoludaki ilk şehirlerimi bile o kadar tur oynamama rağmen yüzde yüz müslüman yapamadım çünkü oyun buna imkan sağlamıyor. Hayır zaten  çok düşük  bir seviyede başlıyor ve o kadar uğraşıp islam seviyeisni yüzde 50 55 civarına çıkarsam  bile - 12 -13 asayiş veriyor bunun yüzünden de camilerinizin seviyesini arttırmanız lazım ama  camiler tur başı bir para kesiyor . 4 seviye grand mosque tur başına 1500 gold harcaması var bu harcamayı valilerle azaltabiliyorsunuz ancak her şehire  vali atayamadığımız için bu çözüm olmuyor. En azından şehirlerin yüzde yüz  müslüman olması gibi bir durum bence oyuna eklenmesi gerekiyor veyahut cami harcamaları ve dinin asayiş üzerindeki eksi etkisi törpülenmeli.Zaten bana kalsa bir şeyin müslüman olma seviyesi yüzde 55 60 ın üstüne çıktığında dinden eksi değil artı asayiş almamız gerekiyor ha orası apayrı bir konu
5- Belli tarihlerde belli olayların modda karşımıza çıkması çok hoş olmuş misal belli bir tarihte veba salgını ( black death )  bir iki turda bütün şehirlerime ve ordularıma bulaştı vergiler yarı yarıya düştü ve ordularım baya eridi ve bugün oynarkende timurla ilgili bi haber geldi ( timur istilası başladı gibi bir yazı ) Aslına bakarsak bunlar oyuncu için sıkıntı çıkartan şeyler ama bu tür olaylar arttırılırsa modun keyfi daha da artabilir
6 kıt tarih bilgime göre hangi tarihte olduğunu bilmiyorum ama moğolların harzemşahları yenmesi ve ilhanlıların bağdatı alması olayı var . Ancak oyunda sanırsam moğollar biraz güçsüz yapılmış fazla varlık gösteremiyorlar ne yalan söyliyeyim
7 oynayış zevkimi fazla bozmayan ama göze batan bir hataysa bazı ulus liderlerinin 140 150 yaşını geçse bile hala ölmemiş olması. bunun bir oyun olduğunu, yapay zekanın böyle şeyleri hesaplamadığını elbette biliyorum ama 158 yaşındaki İznik imparatorunun sultanın 19 yaşındaki kızını kendine istemeside biraz sinir bozuyor . Benim tahminim ben ruh hastası gibi oyunu çok fazla tur oynadığım için modu bu konuda buga sokmuş olduğum umarım yapımcılar bunun farkına varır ve düzeltirler.
  Çok uzun bir yazı oldu . Bu yazıyı belki kimse okumuyacak ama ben genede içimi dökmek istedim . Her ne kadar bu kadar moddan yakınsam da ben modu baya sevdim ve sabah akşam oynamama rağmen hala inanılmaz keyif alıyorum . Bu karantina günlerinde bu mod ilaç gibi oldu

Çevrimdışı ugursvc

 • Level 4
 • İleti: 73
 • Total War Türkiye
Gökturan yazını okudum kardeşim sana tamamen katılıyorum ayrıca adamlar en son 26 ocakta güncelleme yapmışlar. Bence daha sık güncelleme yapılması hatta bu senin de yazdığın sorunların halledilmesi için çok büyük bir güncelleme yapılması gerekiyor bence. Açıkçası açıp oynamıyorum bir süredir hatta sağlam bir güncelleme gelene kadar normal attilaya dönüş yapacağım. En azından orada modlarla zevk alabilecek biçimde oynayabiliyorum.

Çevrimdışı Lack

 • Level 3
 • İleti: 32
Oyun hakkında birkaç görüş ve tavsiyelerim olacak şuan 350. turdayım Selçuklu devletiyle oynuyorum. Anadolu, yunanistan, balkanlar, desti kıpçak (karadeniz kuzeyi), suriye, akdeniz adaları, ispanya, italya ve kuzey afrikayı almış bulunmaktayım.

Arkadaşlar modu uzun zamandan beri beklediğim için çok heveslenerek oynadım açıkçası beklentimi 7/10 üzerinden karşıladı ki tatmin edici ancak eksiklikleri yok değil. Modumuz tamamen dinsel savaşlar üzerine kurulmuş bir mod 3. haçlı seferlerinden sonraki dönemi (katolik haçlıların müslümanlarla savaşmak için yola çıkıp ortadoks bizansla savaşıp istanbulu işgale etmeleri.)oynuyoruz. Oyun mantığınız tamamen katoliklerle savaşmak üzere olsun mümkün mertebe ortodakslarla savaşmayın müslüman devletlerle hiç savaşmayın.

oyun başı Selçuklu devleti için en zor olan kısım bu açıkçası zorda oynamak istedim ama 2 sefer olmayınca normalde başlattım ki normali de batı roma oynamakla aynı seviyede zor sürekli iç isyanlar insanı bezdiriyor. Uzun bir süre atak yapmayın ekonomiyi arttırın Bizansla sakın savaşmayın çok iyi tampon oluyorlar katolik devletlerle mümkün mertebe trabzon rum imp ortadan kaldırıp adana ermenilerini, hatayı ve kıbrıs akka haçlılarını ve gürcüleri yıkın ki arkanızda düşmanınız kalmasın. Tabi tercih sizin zaten papa mısıra haçlı seferi isteyince buradan mısırı korumaya inersiniz. Eğer haritann çoğunu fethetmek niyetindeyseniz yozlaşma ve güvenlik sebebiyle para veren binaları yapamayacaksınız ve aradaki farkı uzun vade ticaretiyle kapatacaksınız ki bunuda sadece müslüman devletlerle yapabiliyorsunuz. Mesela benim sadece memlük eyyübi ve abbasilerle ticaretim 150.000 altın getiriyor tur başına şu an ancak belirtmem gerekir ki 350 tur söz konusu devamı birazdan  kirp*

Çevrimdışı Lack

 • Level 3
 • İleti: 32
Benim oyuna bakış açım hristiyanlarla savaşmak üzerine kurulu olduğu için ona göre oynadım zaten biraz büyünce bütün katolikler size savaş açıyor. Genel stratejiden özele inecek olursak askerlerden başlayalım bu konuda iki tur şikayet dikkatimi çekti bir okçular çok etkisiz iki asker basılamıyor. Bunun çözümü şöyle Selçuklu ordusunu atlı okçu sistemiyle oynayabilmeniz mantıklı zira ordu seviyesi arttıkça (yıldız) verebileceğiniz özelliklerde okçulara yönelik. Okçular ilk başta Turcoman olduğu için ezik okçulardır damage seviyeleri düşüktür. Gulamları basın ondan sonra tesiri görün  kah*. Oyunda nüfus olayı var tıpkı Roma total war 1 de ki gibi yani noble sınıfı sayısı azsa asker basım imkanınız az yani nufusun artmasını bekleyeceksiniz şehre tıkladığınızda sol altta population sekmesinde gözüküyor. Ben Selçuklu ordusuyla vur kaç okçu taktiği üzerine oynadım tıpkı Hunlar gibi ki en mantıklısı bu olur bence.

Asayiş üzerinde gelecek olursak aslında oyunun en zor bıktırıcı ve oyunu bir o kadar zevkli yapanda durum bu en azından benim için (normal Attila da Batı Roma'yı iki kere oynamama sebebiyet veren akın akın gelen kavimler göçüydü ki çok zor ve bir o kadar zevkliydi. Bu hayatta kolay olan ne zevkli ki ehi* ) Evet ne yazık ki şehirleri tur başına 1500 altın alan camilerle donatacağız (yanlış anlamayın sorun cami değil 1500 altın bakım gideri ki oyunda her yer tekli şehir eyalet sistemi yok) Cami ile beraber garnizon yapacağız ki bu ikisi olmadan zaten şehri tutmak imkansız hala yetmediyse son bonus olarak şehir tipinin 4. seviye kale yapacağız (bu sadece gıdadan gidiyor.) bu şekilde ancak tutabiliriz. Eğer italya gibi İspanya gibi yerleri fetih etmeye başlayacaksanız bu binaların yanında birde ahi binası yapmak zorundasınız zira dini farklılıklardan dolayı asayiş hep sorun olacak bu durum gerçek hayata kıyasladığımızda oldukça mantıklı ve gerçek, kim kendiyle aynı dinin taşımayan devleti sevsin ki hemde orta çağda ancak gıcık kısmı bu durumun yüzyıl geçse bile devam etmesi ki insan oğlu yüzyılda dini konuda asimile olması gerekir olmasa bile asayişin rayına oturması gerekir ki oyunda bu eksiklik var saçma gelen kısım bu bence yüzyıl yönettiğin bir şehirde halen düzen kuramamak çok saçma her şehrin dini refarans puanı var ne kadar cami ahi binası yapsanda işe yaramıyor mesela Roma şehri gibi oyunun güzel yanı ise çok farklı bina seçeneklerinin olması ki bu çok hoş bir şey ama asayiş sıkıntısından kullanamıyorsunuz. Afedersiniz geneleve kadar koymuşlar adamlar hatta dini değerleri düşürüyor olumsuz etki olarak o derece geniş bir  bina dizilimi var çovgan, pazarcı, yahudi mahallesine kadar tabi bu asayiş mantığıyla bunların hiç biri yapılmıyor.
Diplomasiye gelecek olursak Ben önce doğudaki hristiyan devletleri bitirdim bütün müslüman devletlerle sırayla ticaret saldırmazlık anlaşması savunma ittifakı ve askeri ittifaka giriştim hiçbir müslüman devlet birbiriyle savaşmıyor keza aynısı katolik hristiyanlar içinde geçerli bu uzun süre müttefiklik iyi bir ticaret getirisi kazandırıyor ve güzel bir ordu basıp ilerliyebiliyorsunuz. Son olarak yıkılan tüm devletleri tekrar diriltmek mümkün o devletin başkentinde sol tarafta değişik bir simge oluyor tam tarif edemedim o simgeye  tıklayınca seçenek çıkıyor bu devlete tekrar diriltmek isityormusunuz diye kabul ederseniz o şehirde o devlet tekrar oluşuyor. Ben ticaret yapabilmek adına müslüman devletlerin bir kısmında bunu uyguladım endülüs emevileri ve volga bulgarları gibi hatta kazan kenzliği müslümanlığı seçtiği için onlarıda tekrar kurdurdum böylelikle iyi bir ticaret getirisi elde ettim. Son olarak savaş yorgunluğu war werness problemi var ki üstüste bir iki savaş kazanınca geçiyor. Oyunun gıcık yönün ülkelerin askerlerini geliştirmemesi hala katalonlar sapancılarla savaşıyorlar ki buda savaşları biraz kolaylaştırıyor. Sorusu olanı cevaplayabilirim karantina zamanında iyi vakit geçiriyor tavsiye ederim.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2020, 14:47:53 Gönderen: Lack »

Çevrimdışı Memo0520

 • Level 1
 • İleti: 3
Öncelikle herkese merhabalar.
1212 modununda selçuklularla 60 tur oynadım isyanlarla baş edemeyip baştan başladım. Amacım önceki hataları tekrarlamamakdı. Oyunu hard seviyede açtım modda yeni olduğum için şimdilik hard yeterli bence. İsyanların temel nedenleri food yetersizliği bu yüzden hiç bir şehrinizde food - olmamalı temelde food artı bile olsa şehir şehir hep + da olmalısınız. İmamları hemen cıkarıp verimli kullanmalısınız her şehirde camii olmalı çünkü din nedense çok zor değişiyor bazen camii bile yeterli olmuyor. Sürekli yeni şehir Fethetmeye çalışmayın önceliğiniz hep asayiş olsun. Asayişi düşüren faktörlere göre inşaa yapın . İlk 20 tur falan belki daha fazla şehir bile alamadan iç isyanlarla ve dış saldırılarla uğraşacaksınız. Nikea ve Eyyübüler kadim dostlarız bol bol kız alıp verin başlık almayo unutmayın😊

Çevrimdışı Memo0520

 • Level 1
 • İleti: 3
Benim modda uzun turlar oynayan arkadaşlara bir sorum olacak. Modda gördüğüm kadarıyla ne moğol akını var gelen ne haçlı seferi bunlar olmadan da tadı çıkmıyor. Eğer bunlar geliyorsa hangi yıllarda geliyorlar bir fikri olan var mı?

Çevrimdışı galatasaray80tr

 • Level 1
 • İleti: 1
arkadaşlar merhaba
ilk çıkan shogun total war oyunundan beri bugüne kadar total war oyunlarının hepsini oynamış ve age of empires 2 oyununa modlar yapan bir oyuncu
olarak, sizlere 1212 medieval moduyla ilgili faydalı olacağına inandığım bir bilgiyi paylaşmak istiyorum,
bunu modu oynarken kendim keşfettim çünki bununla ilgili internette herhangi bir bilgi yok
konuya gelirsek
moddaki yeni bina seçeneklerinden jewish quarter binasını yapıp herhangi bir milletle oynarken bu binayı son upgradine kadar yükselttiğimizde
genel turn sonu hazinemize yüzde 4 faiz veren özellikte bir bina oluyor ve böylece trainer kullanmadan normal bir şekilde çok fazla paramız
olabiliyor
ben selçuklularla oynuyorum 130 turnde 7200000 altınım oldu :)
sadece kayseri ve ankara şehirlerinde 2 tane bu binanın 4. leveli var
herkese iyi oyunlar iyi eğlenceler.

Çevrimdışı casanova09

 • Level 1
 • İleti: 2
Arkadaşlar medieval kingdoms 1212 ad campaign oynamak için sadece totalwar atillayı steamden almamız mı gerekıyor ? Yoksa diğer dlc paketlerini de almamız gerekıyormu ? ve gerekıyorsa hangısını almamız lazım ?