Konu: Helen Dünyasının Tek Lideri Atina - Total War ROME 2 Wrath of Sparta (SONLANDI)  (Okunma sayısı 6191 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13669
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Atina olarak bölgede tek söz hakkı sahibi olduğumuzu önce Helen dunyasına sonra Anadolu'daki asıl düşman Perslere kanıtlayacağız. Bunun için önümüze çıkan her engeli aşacağız. Ancak ilk hedef sorunun kaynağı barbar Spartalılar! Önceliğimiz onları bezdirmek Korint ve Boiotia birlikleri koca bir hiç, zaten bunu da büyük Korint kuşatmasıyla herkes gibi kendilerine de bildirdik..


Atina olarak Boeotia ve Korint cephesini sindirdik. Spartalılar da düştükleri pusu savaşında istemedikleri bir cevap aldılar. Kuzey'de Traklar da Ege'ye olan kıyıları bizim lehimize kaybettiler. Atina, Hellas'dır; Hellas Atina'dır! Kanunları, yasaları, kaideleri kadimler yazdı, biz de uyguluyoruz ve bunu hiçbir barbar zihniyetli organizma engelleyemez.


Atina olarak Boeotia ve Korint'i kesin bir şekilde ezdik. Sparta cephesinde de üstünlük sağlayarak bu barbarlara kayıplar verdirdik. Boeotia'nın başkentini, aynı Korint'te olduğu gibi ezecekken büyük bir felaket yaşandı. Her şey, ama her şey çok iyi gidiyordu. Beklenmedik bir ölüm ve gelen kargaşa tüm planlarımızı mahvetti...


Perikles'in ölümü sonrası çıkan isyanlarla mücadele ediyoruz. Ülke bölündü, ilk olarak düşmanlarla barışıp, akabinde Atina'ya isyan edenlere cezasını vermek lazım ve böyle de yapacağız. Kolay olmayacak, yıllarca Atina için savaşanların kalleş kumandanlarca kandırılıp isyanın birer neferi haline getirilmesi sonucu karşımızda tecrübeli dev ordular var. Zorlu savaşlar bizleri bekliyor.

Not: Normalde 2-3 saat olması gereken video 1 saat çünkü teknik bir sorun yaşadım, kayıt esnasında mavi ekran yedik.Perikles'in ölümünden sonra başımıza gelen musibetleri atlatamadık. Kayıplarımız var, ancak toparlanıyoruz. Yeni ordularımız daha kuvvetli, komutanlarımız daha bilinçli. Diğer Yunan şehir devletleri bize bilenmeye başladı, çünkü şu an en zayıf noktalarımız çok fazla. Utanç verici, isyancılarımız bile şu an birçok komşu devletten güçlü. Bilinen dünyanın tek hakimi olmamız gerekirken hain, isyancı köpeklerle uğraşıyoruz! Atina, Helen'i birleştirene kadar durmayacak!


İsyanlar hala devam ediyor. Her geçen gün beklenmedik bir yerde halk ayaklanıyor ya da diğer kavimler şehirlerimize hucum ediyor. Perikles, nasıl bir lanet çöktü üzerimize. Helen dünyası her geçen gün daha kötü bir yere sürükleniyor. Çanakkale açıklarında ise Persler hazır bekliyor. Bir an evvel bu isyanları bastırmamız lazım yoksa Doğu, Troya'nın öcü için harekete geçecek...


Nihayet kendimizi toparladık. Perikles'in vakitsiz ölüşü Atina'nın kolunu kırmış olabilir ama daha sağlam şekilde yeniden diriliyoruz. Şimdi sorun ne isyancılar ne de Spartalı barbarlar. Sorun, kuzeyde Makedonları tokatlayan Epirliler. Neler olacak kestiremiyoruz, Atina olarak, anlaşmaların eşiğinde bazı isyancı bölgeleri Epirliler'e kaptırmış durumdayız...


İsyanlar bitti denebilir, bu ızdıraplı sürecin üzerine süper gelişmeler yaşandı. Peloponez savaşlarında karşımızda yer alan iki topluluğu boyunduruk altına aldık. Atina, Helen dünyasının tek lideridir ve bunu herkes kabul edecek, herkes!


Hellas'da, Yunanistan'da siyasi birliği sağlayamamışken Sparta ve Korint ile uğraşırken şimdi Çanakkale dolaylarından Persler limanlarımıza hücum etti. Bizim güçlenmemizi uzaktan izleyen bu lanet topluluk en beklemediğimiz, kendimizi en güçlü hissettiğimiz anda baskın yaptılar Peki bu nasıl gerçekleşti?


Persler, Balkan topraklarımıza ve Ege'deki adalarımıza hücum ediyorlar. Anadolu'daki müttefiklerin durumu çok kötü. İyonyalılar çökmenin eşiğinde. Hellas ise diplomatik iniş çıkışlar yaşansa da istikrarı koruyama doğru meyletmiş durumda. Tüm gücümüzle Anadolu'ya geçmeliyiz yoksa Persler bu sefer durmayacaklar...


İyonyalılar neredeyse yok olmak üzereler. Peloponez savaşı sonlandı. Hellas artık huzur içerisinde diyebiliriz. En azından Atina için. Şimdi Anadoluya farklı cephelerden saldırıya geçiyoruz. Temikinli ilerliyoruz. Asıl mücadele Anadoluya adım atabilirsek başlayacak. Hellas'da huzurun olması ise en büyük moral kaynağımız...


Anadolu kıyılarına çıkarak önemli şehirleri ele geçirdik. Perikles'in hayali gerçekleşiyor. Atina, Hellas'a hükmettiği gibi Persleri de def ediyor. İç isyan hususunda da her şeyi düşünerek tüm olumsuz yolları bertaraf ettik. Durmak yok. Ege fethi neredeyse tamamlandı, Persler'i geldikleri yere geri göndereceğiz.


Total War Rome 2'nin Wrath of Sparta DLC'sini Atina olarak oynadık antik dünyanın Hellas'ı ile İyonya'yı hükmümüz altına aldık. Peloponez Savaşı'nı başarıyla bitirdik ve Persleri kovduk.

« Son Düzenleme: 11 Aralık 2019, 05:11:44 Gönderen: * Halife * »

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13669
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
13. ve sonuncu video geldi  uzgun*