Konu: Rome 2 Total War Legendary Campaign Rehberi  (Okunma sayısı 2169 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miraj

 • Level 3
 • İleti: 22
 • Meskhetian Turk
Rome 2 Total War Legendary Campaign Rehberi
« : 19 Ekim 2017, 08:57:45 »
Herkese merhaba!

İnternette okuduğum kadarıyla herkes oyunun legendary zorlukta çok zor olduğunu yazmış.
Burada size Rome 2'nin Total War serisinin en kolay oyunu olduğunu(attila benim için en zoruydu. shougun da zor diyolar amma oynamadığımdan yorum yapamayacağım), ve legendary zorlukta nasıl kampanya bitirebilirsiniz biraz tüyolar vermek istedim.

İlk rehberim, ilk entry. Anlatım biraz acemi ve samimi olabilir :)

Oyunu Legendary zorlukta Parthia, Kartli, Suebi ve Arachosia ile bitirdim;
(İlk Parthia ile bitirmiştim ama save'ini bulamadım)

Kartli;

Suebi;

Aracosia;

Arachosia TimeLapse:


Evet geçelim rehberimize..

Öncelikle oyunda hemen hemen herkesin sevmediği bir olay var.
O da turların ağır ağır geçmesi.
Bunu engellemek için iki tavsiye;
1- Campaign'e başlamadan önce ülkenizi seçtiğiniz ekranda ayarlar kısmında ''Show AI moves'' diye bir seçenek var bunu kapatmanızı tavsiye ederim. Her ne kadar taktiksel olarak düşmanın manevralarını göremeseniz de, turunuz daha hızlı bitecektir.(Düşman manevralarını ajan göndererek görebilirsiniz.)
2-Çok gerekmedikçe ticaret yapmayın. Zaten legendary zorlukta haznenizde yüklü bir mevla olmadan kimse sizinle kolay kolay ticaret yapmayacaktır. Hem hazineye max 200-400 katkısı oluyor. Ayrıca sizinle karşı devlet arasında bir yol açacaktır harita üzerinde. Ve her turu bitirdiğinizde o yol üzerinden geçen diğer ülkelerin general/amirallerini izlemek zorunda kalacaksınız.

-Diplomasi;
1- Evet beyler oyunda bazen dünyanın yarısını almış olsanız da diplomatik ekranda tek şehirli bir devletle güçleriniz dengeli gözükebilir. Bunun sebebi benim edindiğim tecrübeye göre hazine ile alakalı. Hazineniz ne kadar dolu olursa diplomatik ekranda diğer devletlere o kadar söz geçirebilirsiniz. Yapmanız gereken hazinenizi 40-50k kadar zenginleştirmek.
Aga çok güzel konuşuyorsun da nasıl olacak o iş? huh*

Ekonomi;
1- Şehir merkezlerinizi 2.seviyede tutun. Belki biraz food eksisi veriyor ama bunu farm yaparak dengelemeye çalışın. 3.seviyeyi tavsiye etmem çünkü üst seviye askerler çıkarmak için kışlaları geliştirmek gerekecek ve kışlalar geliştikçe de size bazı eksileri olacak(-moral, -food).
2- Halkı mutlu eden tapınak vs binalar yapın ve vergileri sonuna kadar artırın.
*Bu dediklerimi yaparsanız 3-4 şehri olan 1 province size 2-3k gelir sağlar. tbr*
*Bu da 1 tane full stack ordunun her tur sizden istenilen giderini karşılar. tbr*
Şöyle bir şey olması lazım:-Askeriye ve Taktik;
1- Bir yere saldırırken veya savunurken hızlı ilerlemek için otomatik savaştırabilirsiniz. Bunun limiti karşınızdaki ordulara göre değişir Benim için %70 ve üzeri birim kalması kafidir.
2- Bir de bu dengenin alt üst olduğu, düşmanın size %90-95 üstünlük sağladığı savaşlar var. Hiç panik yapmayın ve manuel olarak savaşın. Örnek;

Suebi 1k vs 3k Namnetes:

Suebi 1k vs 4k Namnetes:
Suebi 2k vs 1k Athens + 2k Pontus:3- Taktik olarak:
***Bir şehre saldırıyorsanız veya meydan savaşında saldıran taraf siz iseniz; piyade sınıfını farklı yerden, süvarileri farklı yerden salın. Adamları ortaya alıp patates etmeye gayret edin. Bizdeki hilal taktiği gibi. Düşman menzillileri arkada bekletir genelde. Süvarilerle önce menzillileri halledip(max. 10 saniye sürer) düşman piyadelerinin olduğu yere arkadan bam bam bam..
***Bir şehri savunuyorsanız veya meydan savaşında savunan taraf siz iseniz; düşmanın nereden gireceğine dikkat edin. Bilgisayar köy veya şehirlerin tek 1 girişini kullanır(!). Çok nadir süvarileriyle farklı girişlerden gelebilir. Piyadelerinize ''Shield wall'' yaptırın. Kalkan duvar ile kenarları zayıf(2'şer birim), ortası kuvvetli bir
duvar örün. Ortadaki birimleri arka arkaya dizin. Onların da arkasına menzillileri dizin. Bilgisayar sizin duvarınıza saldırmayacak, onu yarmaya çalışacaktır. O yarmaya çalıştıkça sizinkiler çatur çutur indirecek hepsini. En son dalgayı aşabilen düşman birimi zaten weavering yani geri çekilmeye meyilli olacaktır. Bunun için de; süvarilerin yarısını piyadelerin arkasından charge yaptırabilirsiniz(diğer yarısını ne olur ne olmaz düşman süvarisi başka bir girişten gelmeye çalışırsa diye menzillileri korumak için ayırın)
***Birden çok ordu ile savaşırken ilk orduyu çabuk halletmeye çalışın. Şehir alıyorsanız garnizonu hemen halledip şehir merkezini ele geçirmeye bakın. Düşman destek güçleri koşarak gelse de piyadeleri geride kalacak, 2-4 birim süvarisi erkenden gelecektir ve kabak gibi ortada kalacaktır. Sizdeki piyadeler şehir merkezinde victory point bitmesini beklerken, bütün süvarilerinizi düşmanın kabak gibi ortada kalan 2-4 birim süvarisine salabilirsiniz. Düşman destek piyadeleri victory point bitmeden yetişse bile map'in bi ucundan diğer ucuna koşa koşa geldiği için Allah'ını seven üstüme toprak atsın diyerekten halden düşmüş olacaktır ki; mızraklı bile olsalar süvarileriniz için kolay yem olacaklardır, tecrübeyle sabittir.

-Sabırlı olun(!);
*Kartli ile oynadığım campaign'e bakarsanız hiç şehir kaybetmeden oyunu 400 turda bitirmek mümkün.
*Suebi ile biraz acele ettim 350 turda bitti ama campaign sırasında 11 şehri kaybedip tekrar geri almakla uğraştım.
*Legendary zorluk olduğu için kendiniz save edemezsiniz, kendinizin yaptığı en son save'den geri de alamazsınız. Oyun otomatik olarak sürekli 1 save üzerine kayıt yapar. Şehriniz düşerse gidip geri almaktan başka çare yok maalesef.
*Bir yere saldırmadan önce elinizdeki şehirlerdeki asayişi sabitleyin. Öyle ki; şehirdeki orduyu çekseniz de mutsuzluk olmasın.
*Askeri binalarınızı geliştirin ve hangi ülke ile oynuyorsanız, mümkün mertebe en iyi askerleri ile full stack ordular yapmaya çalışın. İlk 50 tur bu biraz zor olabilir ama 1 tane full stack ordu bile çok şeyi değiştirebilir. Yukarıda da gördüğünüz üzere 1k vs 4k savaşlar kazanmanızda asker kalitesinin çok faydası olacaktır.
*Şehirleri alırken aynı province içinde olan şehirlere saldırın. Aynı province içinde diğer ülkelerin şehirleri sizi de etkiler. Yani diğer ülkenin şehrindeki mutsuzluk, food eksiği varsa. Bu size de yansır.
*Bunları yaptıktan sonra diğer ülkelere karşı rahatlıkla fetihlere çıkabilirsiniz.

Sorusu olan varsa, anlatmayı unuttuğum veya benim yanlış bildiğim bir bilgi varsa yorum olarak yazın. Akıl akıldan üstündür demişler tebessum*

Not: Bu forum dahil olmak üzere internetteki ''bütün ulusları açma'' paketleri bende çalışmadı. Parça parça yabancı forumlardan, sitelerden topladım isteyene yollayabilirim veya yöneticiler izin verirse yükleyebilirim.

Kalın sağlıcakla !
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2018, 17:57:20 Gönderen: Miraj »

Çevrimdışı SadeceStrateji

 • Level 7
 • İleti: 269
 • TW çömezi - ustawot
Ynt: Rome 2 Total War Legendary Campaign Rehberi
« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2018, 22:15:41 »
Derli toplu çok kaliteli bir rehber olmuş, eline sağlık. ROME II Empire Divided veya Desert Kingdoms Culture Pack ile bir kaç bölümlük başlangıç aşamasını ve savaşları içeren bir rehber yapabilirsen epey faydalı olur ve izlenir diye düşünüyorum.
Eski nick: ustawot


Çevrimdışı Miraj

 • Level 3
 • İleti: 22
 • Meskhetian Turk
Ynt: Rome 2 Total War Legendary Campaign Rehberi
« Yanıtla #2 : 20 Mayıs 2018, 10:55:54 »
Derli toplu çok kaliteli bir rehber olmuş, eline sağlık. ROME II Empire Divided veya Desert Kingdoms Culture Pack ile bir kaç bölümlük başlangıç aşamasını ve savaşları içeren bir rehber yapabilirsen epey faydalı olur ve izlenir diye düşünüyorum.

Empire Divided dün yükledim. Bugün biraz oynama şansım oldu. Parthia ile Legendary gidiyorum yine. Genel olarak yapay zeka geliştirilmiş. Muharebe ve diplomasideki ayarlamalar güzel olmuş. Bitirince yine bu konuya ekleme yaparım. Yorum için teşekkürler :)
« Son Düzenleme: 22 Mayıs 2018, 23:06:07 Gönderen: Miraj »

Çevrimdışı MedievalMusti99

 • Level 12
 • İleti: 3400
 • Eskiler eskiden güzeldi.
Ynt: Rome 2 Total War Legendary Campaign Rehberi
« Yanıtla #3 : 20 Mayıs 2018, 22:14:40 »
Eline sağlık.

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13238
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Rome 2 Total War Legendary Campaign Rehberi
« Yanıtla #4 : 21 Mayıs 2018, 01:58:25 »
bu arada imgur gittiği için hizliresim'e taşıyabilirsin, benzer içerikler de devam etsin  tbr*

Çevrimdışı Miraj

 • Level 3
 • İleti: 22
 • Meskhetian Turk
Ynt: Rome 2 Total War Legendary Campaign Rehberi
« Yanıtla #5 : 22 Mayıs 2018, 23:09:52 »
bu arada imgur gittiği için hizliresim'e taşıyabilirsin, benzer içerikler de devam etsin  tbr*

Eline sağlık.

Yorumlar için teşekkürler. Bilgisayara geçince hızlıresim işini halledeceğim :)