Konu: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz  (Okunma sayısı 19184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı frostyNEWSTED

 • Level 7
 • İleti: 201
 • To exist is to resist!
''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« : 15 Aralık 2013, 14:27:46 »
Herkes kendince fikrini paylaşsın ve mümkünse saygılı olalım herkes birbirinin fikrini beğenmek zorunda değil.
Benim yazabileceğim çok şey var

1-Kaynaklar:
öncelikle sadece bu oyun için değil tüm seri için artık gelmesi gerektiğine inandığım bir şey var.Kaynakların daha verimli kullanılması.Kastettiğim şey şu.Misal mevcut oyunda bi demir kaynağı var peki demir ne işe yarıyor?Sadece ticareti yapılıyor,asker üretimine %6lık bi indirim bide sanırım en üst seviyede bi kaç askeri çıkarmaya yarıyor.

Bence şöyle olmalıydı;
Demir,her birlik için bir upkeep yani bakım malzemesi olarak oyunda miktarla bulunmalıydı.Tıpkı age of taki gibi.Yani oyunun sadece paraya dayalı olması aslında çok sığ benim için.Yine aynı şekilde yiyecekte ordu bakımı için gerekli olmalıydı.Misal 1 birim hastati için atıyorum her tur başına 100 altın 160 food 80 demir bakım masrafı olmalıydı ki bu kaynakları gerçekten değerli kılardı ve gerçekten kaynak elde etmek için savaşmak zorunda kalırdık bence bu oyuna çok büyük bir itici güç kazandırırdı daha çekişmeli olurdu.

Hatta bu kaynaklar üzerinde gerçek ticaret anlaşmaları yapılabilirdi.Misal tur başına 100 altına 10 demir misal.Ölçüler gerekli şekilde ayarlanabilir benim yazdığım rakamlar sadece örnek.Ben açıkçası şuanki oyunda hiç bir kaynağı umursamıyorum.Çok mu para veriyor?Ben orayı ele geçirmek için o ülkeyle savaşa girersem zaten o adamdam aldığım şehirlerle çok daha fazla gelir elde ederim.Yani kaynaklardan elde edeceğimiz gelirin alternatifi çok.Oyun sadece kaynak olarak paraya dayanmamalı.

Kaynaklar çok çok daha değerli ve alternatifi çok zor bulunacak şeyler olmalılar ya da öyle özellikler yüklenmeli kaynaklara.Şogun 2 de bu bi nebze olsun vardı ama yinede yeterli değildi.Misal bu oyunda altın madeni olan bi şehri en yüksek seviyeye getiriyorsunuz.650 sanayiden gelir getiriyor.Ulan paranın has kaynağı altın zaten en değerli para altın sikke.ama oyunda olsada olur olmasada olur.

Ben başka yerden de kazanırım o parayı.Mesela öyle olacağına altın madeni tur başına 1000 altın getirse temiz.çıkarılan ham altından 1000 adet altın basılabiliyor olsun.Sonra teknolojiden araştırıp madenin verimini arttırsak zaten bulunduğu köyü yükseltince çıkarılan altın miktarı artıyor arttıkça 1500-3000 falan.o zaman daha değerli olmazmı?


2-Senato
ayrıca senato ekran,olabildiğince gereksiz ben hiç bir oyunumda ne bi entrikaya baş vurdum ne başka bişi hatta senato ekranına girmiyorum bile.ilk oyunda fena değildi en azından senatoya kulak asmazsan yavaş yavaş dışlanmaya başlıyordun.Bence şöyle olabilirdi;sonuçta cumhuriyet olarak başlıyoruz.ve ilerde bi iç savaş kesin çıkıyor o zaman istersek imparatorluğa geçebiliyoruz.cumhuriyet olduğu zaman yapay zeka tıpkı ilk oyundaki gibi spqr olarak hareket edebilir.

senatoda bizim üyelerimizin özelliklerine göre bi üyemizi a lejyonuna komutan birini x şehrine vali olarak atayabilir.ve verdiği görevleri yerine getirdikçe bizim saygınlığımız artar hatta yeterince güçlenince istediğimiz anda iç savaşı kendimiz bile çıkarabiliriz.aynı şekilde diğer aileler içinde söz konusu ve hatta eğer bir diğer ailenin komutanının yada valisinin görevini elinden almak için senatodaki saygınlığını düşürmek için entrika ya da suikastler yapabiliriz.işte o zaman tam anlamıyla bi anlam kazanır ordaki seçenekler.

devlet olarak 4 lejyon  2 donanma çıkarabiliyordur roma imperyumu ona müsaittir.ailelerin üyeleri arasında en iyi komutanlık vasıfları kimdeyse onu komutan olarak atar idari özellikleri iyi olanı şehre vali yapar gelir bonusu versin diye.Bizde adamı işinden etmek için entrika yapar ve senatoda bu adam bu işi yapamıyor ben bu göreve talibim gibi bi şey deriz.İç savaşta da istersek imparatorluk kurarız.yani bu bağlamda eksileri olurları olmazları denenerek senato olayı geliştirilirse ben çok daha anlamlı olur.


3-Diplomasi:Diplomaside seçenekler var ama yinede yetersiz.Bi kere kesinlikle yer alıp verme olmalı.Misal tarihte bir çok kez görülmüş bi olay var büyük devlet küçük devlete sahip çıkar onlara sınırdaki yerleşim yerlerinden birini verir ve vergiye bağlar.Bizde bunu yapabilmeliyiz.Yani topraklarını yitirmiş sadece ordularla kalmış bi halka sınırda bi toprak verip kendime vassal yapabilmeliyim.Ya da eyaletimi tamamlamak için diğer bi ülkeyle toprak takası yapabilmeliyim.Başkası bana savaş açtığında çok zor durumda kalırsam vassal olmayı teklif edebilmeliyim.

Savaşan ülkeye şu ülkeyle savaşı kes diyebilmeliyim.Devletler arası evlilik rehine takası yine olmalı.Ve en önemlisi europa universalistekine benzer savaş skoru sistemi getirilmeli.pes edene kadar savaş yapılacak ve sonunda anlaşma masasına oturulacak.öyle ağız burun girip adamı komple yok etmek çok saçma bence.eu 4 te on numara bi sistem var bilmeyenler için anlatayım.

Biriyle savaşa girdiğinizde kazandığınız her savaş için savaş puanı kazanıyorsunuz kaybedince puan kaybediyorsunuz taraflardan biri ateşkes önerdiğinde birçok çeşitli şartlar sunabiliyor sadece barış yaptık bitti yok.toprak talep edebiliyorsunuz .vs.vs bence çok iyi.öyle bişi olsa hem her ülkenin anında yok olmasınında önüne geçmiş olunur.yazabileceğim çok şey var aklıma geldikçe yazarım sizde fikirlerinizi paylaşın


4-Devlet karakteristiği:
Bide şöyle bişi var,diğer ülkelerin karakteristik yapısı hiç değişmiyor hep aynı. roma oyunun başındada yayılmacı ve sinsi 200 yıl sonrada(ki hiç o kadar ayakta durabildiğini görmedim)aynı.Tamam belki stabil bi şekilde oyunda devam edebilir ama en azından çöküşe geçtiğinde savunmacı olsun müttefikleriyle iyi geçiniyorsa güvenilir olsun .Ya da devlet lideri sonuçta kararları alıyor onun özelliklerine göre devletinde karakteristği etkilensin.


5-Diplomatik yaptırımlar:
Bide şu var şogunda hainlik yapan bi adama tüm japonya illet oluyordu ve kesin bi sürü adam ona savaş açıyordu.Burda öyle bi yaptırım yok.eksi diplomasi puanı gelmiyor.Sadece karakteriniz treachorous oluyo oda en fazla ittifak teklifinizin reddedilmesine sebep oluyo.Bi kere bu tarz olayların kesinlikle ağır diplomatik yaptırımlara yol açması gerekli ki o na göre karar verme olayının bi değeri olsun riski göze almanın bi anlamı olsun.


6-Nüfus:Ayrıca nufüs ya da man power dediğimiz olay seriye geri getirilmeli.şehirlerin büyütülmesi ve özellikle asker üretiminde etkin bir unsur olmalı.zira kıç kadar köyden lejyon çıkarıyoruz absürd oluyor.en devasa şehirlerin bile o dönemde nüfusu bilemedin maximum 100.000 kişi falandır.bununda hepsi asker olamaz zaten.ama ben arverniyle oynarken küçücük köyden iki lejyon çıkarıyorum olmuyor.


« Son Düzenleme: 17 Aralık 2013, 22:38:11 Gönderen: bozkirsovalyesi »

Çevrimdışı Paradiox1153

 • Level 9
 • İleti: 623
 • Total War Türkiye
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #1 : 15 Aralık 2013, 15:29:38 »
şunları madde halinde yazaydın ne iyi olurdu. gözlerim yoruldu yarısında...

Çevrimdışı alboratunay

 • Level 10
 • İleti: 1331
 • Savaş . Yağmala . İstila et . Yok et .
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #2 : 15 Aralık 2013, 18:42:32 »
1. cümlede okumayı bıraktım... Biraz daha düzenli yazar mısın ?
Güçlü ol . Ama güçlü olduğun için hak etmeyeni ezme .

Çevrimdışı sfkylmz

 • Level 6
 • İleti: 154
 • Şafak YILMAZ - ???GØ
  • Şafak Yılmaz
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #3 : 16 Aralık 2013, 03:17:03 »
Düzenli olarak düzenle kanka şunu vallaha be. Edite'e kadar okudum. Haklısın bence de ama nasıl değiştiricez bu durumu ? Ben de eklerim daha, beyler herkes yazsın. İyi geceler şimdilik. Sonra yine gelicem  kah*
  I'M  BACK !


Çevrimdışı Dark Heart

 • Level 12
 • İleti: 3269
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #4 : 16 Aralık 2013, 10:29:26 »
Benim yazabileceğim çok şey var
öncelikle sadece bu oyun için değil tüm seri için artık gelmesi gerektiğine inandığım bir şey var.Kaynakların daha verimli kullanılması.Kastettiğim şey şu.Misal mevcut oyunda bi demir kaynağı var peki demir ne işe yarıyor?Sadece ticareti yapılıyor,asker üretimine %6lık bi indirim bide sanırım en üst seviyede bi kaç askeri çıkarmaya yarıyor.Bence şöyle olmalıydı;
Demir,her birlik için bir upkeep yani bakım malzemesi olarak oyunda miktarla bulunmalıydı.Tıpkı age of taki gibi.Yani oyunun sadece paraya dayalı olması aslında çok sığ benim için.Yine aynı şekilde yiyecekte ordu bakımı için gerekli olmalıydı.Misal 1 birim hastati için atıyorum her tur başına 100 altın 160 food 80 demir bakım masrafı olmalıydı ki bu kaynakları gerçekten değerli kılardı ve gerçekten kaynak elde etmek için savaşmak zorunda kalırdık bence bu oyuna çok büyük bir itici güç kazandırırdı daha çekişmeli olurdu.Hatta bu kaynaklar üzerinde gerçek ticaret anlaşmaları yapılabilirdi.Misal tur başına 100 altına 10 demir misal.

Bu kadarını okudum gerisinde gözüm yoruldu ama şunu söyleyeyim,olay böyle olsaydıda Ulan Age of'mu oynuyoruz yoksa TW mi diyeceklerdi,sen demiyorum,diğerleri.

Çevrimdışı frostyNEWSTED

 • Level 7
 • İleti: 201
 • To exist is to resist!
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #5 : 16 Aralık 2013, 11:30:42 »
Dediğim gibi yani bunların hepsi total war serisinin kaliplarina uyarlanabilir tabi bu isler iki seferde olacak seyler degil ca nin yapmadigi gibi, bi yenilik bi ozellik ekledikten sonra defalarca oyun acip eksigini gedigini arayacaklar betaya sunacaklar kapsamlı bi arge yapacaklar ozaman bunlarin hepsi ve daha fazlasi oyuna cuk oturur bence bu oyunun böyle seylere ciddi anlamda ihtiyaci var.strateji oyunu oynuyoruz sonucta hemde icerisinde DEVLET YONETIMI olan bi oyun sadece savaşa odaklanmak buyuk bir ihmalkarlik bence.illa savas oynayacaksam acarim kastım betıl yada multi savas yaparim hatta gider age of falan oynarim yada coh falan.ama burda ugrasmamizgereken bi devlet bi halk ordular donanmalar ekonomi diplomasi boyle derinlemesine dalları olan bi oyunbu kadar sig ve basit kalmamalı isteyen yonetimi bilgisayara biraksin savasmakla ilgilensin.eskiden öyleydi.

Çevrimdışı bozkirsovalyesi

 • Forumun Ara?t?rmac?s?
 • Yönetici
 • *
 • İleti: 5329
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2013, 22:39:38 »
Bu çok güzel bir konu bu tür şeyleri yorumlamanızı ve ayrıca kendi fikirlerinizi de yazmanızı bekliyorum.  tebessum*
LÜTFEN LİNKTEN GİRİP FİKİRLERİNİZİ YAZINIZ.

http://www.totalwar-turkiye.com/twforum/index.php?topic=78969.0
----
----
----Lütfen forumda kendi aranızda tartışmayın. Bir yerde sorun olduğunu düşünüyorsanız özel mesaj atın ilgilenelim.

Forumda adaletsizlik olmamalı. Yönetici olarak işimiz bu zaten. Biz bazı şeyleri gözden kaçırıyorsak siz bizlere haber verin.

Çevrimdışı efe35

 • Level 5
 • İleti: 78
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2013, 17:25:04 »
demir altın filan age of gibi ek bir kaynak olmasın ama demire sahip olanların ordu bakım masrafı yüzde 15 azalsın , Altına sahip olanların şehirden kazandığı gelir iki kat artsın , odun ve mermere sahip olanların inşaat süre ve masrafları azalsın , cam ipek gibi kaynaklar ticari gelire baya bir katkı sağlasın .

Çevrimdışı Mouth Of Sauron

 • Level 14
 • İleti: 7194
 • Türk,Türk olduğu için asildir.
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2013, 21:57:27 »
Oyun hiç çıkmasaydı daha iyi olabilirdi mesela.O kadar paraya yazık olmazdı.
There is no light that can defeat darkness!

Çevrimdışı alboratunay

 • Level 10
 • İleti: 1331
 • Savaş . Yağmala . İstila et . Yok et .
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #9 : 19 Aralık 2013, 14:11:53 »
Oyun hiç çıkmasaydı daha iyi olabilirdi mesela.O kadar paraya yazık olmazdı.


+1  tbr*
Güçlü ol . Ama güçlü olduğun için hak etmeyeni ezme .

Çevrimdışı TurkishSultan

 • Level 5
 • İleti: 109
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #10 : 19 Aralık 2013, 16:10:37 »
bence her üç ülkeyi parayla satmasalar daha iyi olurdu sırayla tüm kültürlerinkni yapıyorlar yakında iber dlc si çıkar aha şuraya yazıyorum.Birimlerin parayla satıldığı bir total war oyunuyoruz resmen ucuz olsa neysede 8 dolar 7 dolar oluyo ek paketler.Onun dışında her update ile oyun bende dahada iyileşiyor kasmalar artık yok dencek kadar az (yüksek'te oynuyorum) bence oyun düzelme yolunda.

Çevrimdışı alboratunay

 • Level 10
 • İleti: 1331
 • Savaş . Yağmala . İstila et . Yok et .
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #11 : 19 Aralık 2013, 17:04:53 »
Oyun campaign haritasında savaş haritasından kat kat daha çok kasıyor... Oynamama nedenim bu olacak nerdeyse .
Güçlü ol . Ama güçlü olduğun için hak etmeyeni ezme .

Çevrimdışı dejavu3535

 • Level 9
 • İleti: 571
 • ImSpartacus
  • İzmir seninle güzel
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #12 : 19 Aralık 2013, 20:59:35 »
Yazıldımı bilmiyorum çok uzun yazılar vardı okumaya üşendim, savaş yapan iki ulusu barışa teşvik etmek güzel olabilirdi.  tebessum*

Çevrimdışı frostyNEWSTED

 • Level 7
 • İleti: 201
 • To exist is to resist!
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #13 : 21 Aralık 2013, 16:15:23 »
aynen seninde dediğin gibi artık bunun da oyuna gelmesi lazım hele hele müttefiklerinizle alakalı bi durum olduğunda mutlaka oyunda olması gerektiğini anlıyorsunuz.Bugün heir of carthage'ın sezar galyaya indi dlc sine yaptığı lets pley vidyosunu seyrediyodum oda aynısını söyledei üstüne basa basa artık seriye gelmesi lazım müttefiklerinizden veya onlarla savaşanlardan barış yapmalarını talep edebilmeliyiz yada zorlamayla veya şogundaki gibi tehditle şartlarımızı kabul ettirebilmeliyiz.bunlarda oyuna eklenmeli

Çevrimdışı freddy310

 • Level 7
 • İleti: 268
 • No man is ever truly free
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #14 : 22 Aralık 2013, 15:42:14 »
Plebler cidden çok gereksiz ve bir işe yaramıyorlar. Garnizonda hiç bulunmamalılar ya da daha iyi bir asker olmalı onların yerine.

Çevrimdışı alboratunay

 • Level 10
 • İleti: 1331
 • Savaş . Yağmala . İstila et . Yok et .
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #15 : 22 Aralık 2013, 17:43:34 »
Aynen ya . Plebler'in işe yaradığı tek zaman , düşmanları oyaladıkları zaman. Onlar düşmanla çarpışırken , arkadan süvariler ve bum . :D Böyle çok savaştım gerçi. Haksızlık etmiyim bir işe yarıyorlar . Düşmanı oyalıyorlar :D
Güçlü ol . Ama güçlü olduğun için hak etmeyeni ezme .

Çevrimdışı Tüylü Yılan

 • Level 7
 • İleti: 210
 • Total War Türkiye
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #16 : 22 Aralık 2013, 18:05:44 »
1- Ana devletler ya daha güçlü yapılmalı ya da diğer kabileler daha güçsüz yapılmalıydı.

2- Optimizasyon sorunu can sıkıyor. Özellikle kampanya haritası çok abartılı derecede kasıyor.

3- Bana mı öyle geldi bilmiyorum ama okçular oyunda çok yetersiz. Mızrak atanları tercih ediyorum okçulardan daha fazla öldürüyorlar. Okçular daha etkili olabilirdi.

4- En önemlisi yapay zeka bu kadar aptal olmamalıydı.

5- Daha fazla Historical battle isterdim. Mesela Hanniballi bir Cannae Savaşı süper olurdu. Ya da ilk oyundaki Carrhae Savaşı'na benzer doğulularla bir savaş da olabilir.

6- Aile ağacı olmalıydı. Veliahtı kendimiz seçebilmeliydik.

7- Kuşatma savaşları rezalet. Ellerinde meşalelerle kapılara dalmaları çok komik. O zaman koçbaşına, merdivene, kuleye ne gerek var. Yapay zeka hiç kullanmıyor bunları zaten.

 Şimdilik bu kadarı aklıma geldi. Ama bu kadar negatif özelliğine rağmen oyun oynatıyor kendini.

Çevrimdışı dejavu3535

 • Level 9
 • İleti: 571
 • ImSpartacus
  • İzmir seninle güzel
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #17 : 22 Aralık 2013, 18:17:27 »
Haklı olduklarının rakamlarını tek tek yapcaktım ama hepsi doğru olduğu için gerek yok arkadaşın yazdıkları gerçekten olması gereken şeyler.Okçular daha güçlü olmasını isterdim stratejileri onların üstünden kurmak güzel olabilirdide sanki plastik gibi oklar.

Çevrimdışı Selections

 • Level 5
 • İleti: 135
 • Emretmeden önce İttat etmeyi öğren
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #18 : 22 Aralık 2013, 18:37:34 »
Her savaşdan sonra anlaşma masasına oturma gerçekten gerçekçiliği ciddi ölçü de artırır. Meydan muharebesini kazandığımızda elimize bişey geçmiyor sadece düşman yıpranmış oluyor. aslında sorun bence diplomaside.
Savaşıyoruz adamlarla barışmak imkansız oluyor :D YZ güçlüyle barışmaktan çok savaşmayı tercih ediyor. Oyun sürekli kuşatma ile geçiyor özellikle RII:TW ile bu daha da arttı 140 tane şehir ele geçirmemizi istiyorlar bari bi savaşdan sonra anlaşma masasında belli bi bölgeyi talep edebilelim ve Soylular da esir alınabilmeli ve serinin eski oyunlarında olduğu gibi esirler fidye karşılığında satılabilmeli hatta generaller iin toprak dahi talep edilebilmeli.
Bunların hepsi tarihde olan şeyler mesela III. Darius ailesi için İskender'e 10.000 florin ve fıratın batısında kalan topraklarını önermişti ve İskender  bunu kabul etmemişti.
Uzun lafın kısası diplomasi ve Sefer haritası savaş sistemi geliştirilmeli.

Çevrimdışı dejavu3535

 • Level 9
 • İleti: 571
 • ImSpartacus
  • İzmir seninle güzel
Ynt: ''Şöyle olsa daha iyi olur''dedikleriniz
« Yanıtla #19 : 23 Aralık 2013, 23:30:54 »
Aklıma birşey daha geldi. Aldığımız şehirlerde savaşırken öncesinde veya sonrasında hiçmi o şehrin vatandaşını göremeyiz.Şahsen ben o bölgenin halkını öldürmek isterim veya çarmıha germek onları izlemekte güzel olurdu  pacoz* pacoz*