Konu: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN  (Okunma sayısı 1106 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Miraj

 • Level 3
 • İleti: 22
 • Meskhetian Turk
Arğadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar merhaba!

Bu başlık altında sizler için hazırladığım legendary zorlukta kampanya bitirme tüyolarını:
http://totalwar-turkiye.com/twforum/total-war-rome-2-rehberleri/rome-2-total-war-legendary-campaign-rehberi/

Uygulamalı olarak göstermeye çalışacağım. Rehberde Parthia ile daha önce bitirdim demiştim ama save dosyasını bulamadım.
Ben de tekrar başlayayım dedim. En son vanilla versiyonuyla kampanya bitirmiştim yani ilk çıkan sade Rome 2 ile. Şimdi hem son DLC ile neler değişmiş bakayım hem de sizlere anlatarak oynayayım dedim.
Konuyu açtığım yer doğru mu bilmiyorum. Rise of the Republic için bir bölüm bulamadım. Yanlış ise yöneticiler kusuruma bakmasın :)

Evet uzatmadan başlayalım bugün 02/11/2018.

Rehberde olduğu gibi pasif yani sabırlı oynayacağız.
Parthia ile oynayacaksanız; Dahae ile müttefiksiniz. Sizi kuzeydeki devletlerden korumak için güzel bir tampon bölgede duruyorlar. Çokta cengaver adamlar bunlar. Ona buna savaş açarlar bi de sizi çağırırlar gel sen de vur diye. Gitmeyin. Çünkü bu adamlar eninde sonunda yenilip karşı tarafın kukla devleti oluveriyorlar. Eğer onlarla savaşa girdiyseniz birden eski müttefikinizi size savaş ilan etmişken bulabilirsiniz.

Başlangıç taktiğini söylüyorum
Rehberdeki gibi province alarak ilerleyeceğiz. Yani önce bütün Parthia bölgesini Parthava elinden almamız lazım. Efendim bu Parthava'lılar çok mert adamlar. Boyunduruk vurulmasını sevmezler. İlk tur bakacağız ki bunlar Seleucid'in kukla devleti. Bekleyeceğiz ve asker basacağız. Bunlar Seleucid devletine baş kaldırıp bağımsızlık ilan ettiğinde, hem Seleucid'e hem de bütün kukla devletleriyle savaşa girmiş olacak. Aha beklediğimiz an. Artık pasif masif yok tekme tokat dalıyoruz adamlara.Ben kukla devleti sevmem. Size tavsiyem; bu Parthava'dan kukla falan olmaz, bunları kukla yapmayın.
Tabii biz Parthava ile uğraşırken yukarda işler karıştı. Müttefikimiz kuzeyde bir köyde sıkıştı ve yenilmeye çok yakın.
Bu arada Massagetae bize hayırdır diyerek savaş ilan ettiğini duyurdu. Bizde de biliyosunuz hayıra bayır. Son durum şöyle:Efenim province aldık. Fakat fark ettim ki generaller karşı politik partiden. Yolladım bunları evlerine o kadar savaş kazandılar, politikada pozitif olarak yansımasın bunlara. Bi de politik ekranda purge çektim bunlara. Çoğunluğu öldü. Orduların başına Şah, Şah'ın kardeşi ve Şah'ın oğlunu koydum. Diplomaside Parthava ile olan savaştan ötürü Aria ile sıcak ilişki kurduk. Ticaret ve askeri geçit antlaşması imzaladık. Böylece Merv üzerinden Massagatae üzerine yürüyebiliriz. Sagartia ile de ticari antlaşmamız var. Rehberde ticaret yapmamanızı önerdim çünkü tur geçerken ticaret yolundan geçenleri izlemek zorunda kalacaksınız. Fakat bu DLC ile diplomasi epey gelişmiş. İlişkileri sıcak tutmakta fayda var. İmdu Parthia bölge ekonomisini şahlandırıp, daha sağlam bir ordu düzenine geçmek ve taarruza kalkmak lazım. Düşman gelmeden, biz onlara gidelim.Bir full stack(Şah'ın ordusu) ve iki yarım stack orduyu çekebilecek güzel bir gelir düzeyi elde ettik. Ver fetih marşını!Önceden yolladığımız ajan ile bölgeyi izliyorduk. Bir full stack ordusu vardı. %68 birim kalacak dediği için otomatik savaştırdık ve köyü aldık. Şimdi planımız ordu toparlanırken ajanı sıradaki hedef köye yollamak. Yeni aldığımız köyde bulunması için Şah'ın diğer kardeşini yarım stack orduyla köye getirdik. Şah'ın oğlunu geride, Parthia'da bekletiyorum babasına bişey olursa diye.Parhava'dan sonra tekrar agresif harekata girişmiş olmamız oyunun en güçlü ordularından birine sahip olan Baktria'nın pek hoşuna gitmemiş. Transoxania'da Baktria'nın bir köyü Massagatae'nin elinde. Bizim o köyü alacak olmamız Baktria için bir tehdit ki savaş yolunu seçiyor. Evet bizde hayıra bayır yürüyoruz.Evdeki hesap çarşıya uymadı beyler. Adamlar hemen kontra atak ile kalabalık geldi hem de hazırlıksız yakalandık. Askerler daha toparlanamadı bile. Bugünlük bu kadar.
Acaba Parthia kampanyamız başlamadan bitecek mi?

Tekrar görüşmek üzere
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2018, 19:00:02 Gönderen: Miraj »

Çevrimiçi * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13281
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #1 : 02 Kasım 2018, 18:58:26 »
Selam Miraj ben halletim fotoları  tebessum*

Eline sağlık teşekkürler konu için.

Çevrimdışı Miraj

 • Level 3
 • İleti: 22
 • Meskhetian Turk
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #2 : 04 Kasım 2018, 12:20:17 »


Kan dolu bir savaşın ardından şafak Parthia zaferini selamlıyor. Rehberde asker kalitesinin, sayılardan daha önemli olduğuna değinmiştim. Düşmanın sayı üstünlüğü bizi uğraştırsa da, sonucu değiştiremedi.
Amul köyünü almakla beraber kuzeyden doğudan ve güney-doğudan düşmanlarla çevrilmiş olarak bulduk kendimizi. Bukhara'dan gelebilecek tehditlere karşı destek olarak getirdiğim birimi pusuda bekletirken, Şah'ın ordusunun toparlanmasını bekliyorum. Bu arada Baktria güneyden sağlam bir orduyla üzerimize geliyor.En iyi savunma, saldırıdır. Düşüncesinden yola çıkarak; beklemek yerine, güneyde topraklarımıza girmiş bulunan Baktria ordusuna karşı tarruza geçiyoruz.Kolay bir karşılaşma olduğu için otomatik savaştık. Şah ordusuyla yukarıya, Massagetae tehdidini ortadan kaldırmaya yürürken(Bir turda gidemeyeceğiniz tehlikeli mesafeleri yarım yürüyerek ve pusu atarak ilerleyin. Daha güvenlidir), Şah'ın kardeşi doğuda her an saldırı gelebilecek Bukhara köyü yolundaki köprüye pusu atmış durumda. Şah'ın oğlunu da full stack orduyla Amul şehrine yerleştirdik. Ancak Baktria rahat durmuyor. Bir full stack ordusuyla Bukhara'da bize karşı önlemler almaya başlamış durumda. Bir başka full stack orduyla yine güney-doğudan topraklarımıza giriş yapmış bulunmakta. Bunlar sabah aç karnına yürek yemişlerPusu atarak ilerlerken tam tur yerine yarım yürürsünüz ama hem güvenli hem de kazançlıdır. Yukarıda Massagetae bir ordusuyla Şah'ın ilerlediği istikamette pusuya yakalandı.Şimdi muhterem cemaat bu pusu işi her zaman olmaya biliyor. Bukhara'dan gelen Massagetae, köprüye pusmuş olan Şah'ın kardeşini fark etti. Daha da kötüsü yine o bölgede bulunan Baktria ordusuyla birleşerek Şah'ın kardeşini karambole aldılar.Sabah yürek yemişler. Bak yine elim ayağım titredi. Biz vurmaktan sıkıldık adamlar ölmekten sıkılmadı. Neyse efenim bunları da  duman ettikten sonra devam ediyoruz. Yukarıda ilginç bir şekilde müttefikimiz Dahae devleti Kath kalesini ele geçirdi. Bu bizim işimize gelmiyor tabii. Çünkü Kath ve Amul aynı province içindeler. Biz de hemen Bukhara'yı ele geçirdik ve Massagetae devletini ortadan kaldırdık. Artık tek bir sorunumuz var o da Baktria.
Efenim Bukhara'dan sonra Maracanda kalesini ele geçirdik ve Baktria devletinin elinde 2 kalesi kaldı. Hemen her tur barış isteği yolluyorlar. Savaşı biz başlatmadık. Dolayısıyla kabul etmedik. 2 full stack ordusuyla Baktra şehrinden Amul'e doğru yola çıkmış. Bir full stack ordusu da Baktra şehrinden Bukhara'ya doğru ilerliyor. Şimdi düşününce bu adamlar köyü alsalar geri almak sıkıntı. En iyisi Maracanda şehrindeki orduyla bunları meydanda temizliyim dedim.Ağzımızı burnumuzu dağıttılar ama siz bi de karşı tarafı görün derler ya. Hah işte. Tam öyle bir savaş oldu. Burada belirtmek istiyorum ki vanilla ile son DLC Rise of the Republic arasında dağ gibi fark var. Her alanda.

Efenim bu savaşın ardından hiç beklenmedik şeyler olmaya başladı. Kuzeyden Roxolani bize savaş ilan etti. Şimdi durup düşününce, ulan sınırımız yok bişi yok nerden çıktı şimdi bu dedim. Liderleri de kadınmış. İlk defa denk geldim. Bu da yeni herhalde DLC içinde. Aklıma direk Kath şehri geldi. Hatırlarsanız müttefikimiz Dahae tarafından ele geçirmişti. Fakat işimize gelmiyordu çünkü Amul köyü ile aynı province içindeydi. Kath şehrini bir şekilde almamız lazımdı. Müttefike savaş ilan etmek diplomatik ekranda bize çok sıkıntı yaşatır diye düşündüm. Bu DLC ile diplomasi de epey gelişmiş. Roxolani savaş ilanına karşın müttefikim Dahae'yi yanımda savaşmaya çağırdım. Kabul etti.

Ben de bu arada orduların hepsini fulledim. Baktria elindeki 2 şehri de aldım. Sinirden gözü dönen ve hiç şehri kalmayan Baktria devleti Aria devletine savaş ilan ederek Merv köyünü aldı. Bizim için epey sıkıntılı bir durum çünkü Merv üzerinden Parthia'nın başkenti Nisa köyüne 1 turda gidebiliyorsunuz ve o bölgede benim hiç ordum yok. Gözüm kapalı bir tur geçirdim. Umarım vurmazlar Nisa'yı diye. 2 full stack ordusuyla Nisa önlerinde belirdiler. Benim tansiyon şeker falan oynadı gözüm karardı tabii. Ben de Merv köyünü aldım Baktra şehrindeki orduyla. Baktım bunlar yağma yapmaya başladılar. Amul'den orduyu çektim Nisa'ya. Tabi fazla koştukları için saldıramaz haldeydiler. Ama yakın duruyolardı düşmana. Başkentten de bir birim ordu oluşturup düşmana daldım. Amul'den gelen ordu da yanımda girdi savaşa. Böylece Baktria devleti de temizlenmiş oldu.

Bütün bunlar olurken Roxolani ilginç bir şekilde barış istemişti. Baktria ile uğraşırken bir de bunlarla uğraşmayayım, aldığım bölgelerde istikrarı oturtayım diye kabul ettim. Müttefikim beni geri çağırsa da kabul etmedim. Kath şehri yabancı eline geçmeliydi ki biz kendimiz için alalım. Evet bazen bir şehir için koca müttefiki feda etmek gerekebiliyor.

Son olarak:
-Diplomatik ekranda doğuda yeni bir blok oluştu. Bu blok genel olarak Seleucid mandasından çıkıp bağımsızlık ilan eden devletlerden oluşuyor. Hepsiyle sıcak ilişkiler içinde ticaret yapıyoruz. Arachosia ile savunma paktımız var. Bu da o bloktan bir devlet. Bazılarıyla askeri geçit antlaşmalarımız da var. Valla ne yalan söyliyim şehir bırakmak olsaydı Merv şehrini Aria'ya bırakırdım. Bana askeri geçit vererek Massagetae ile mücadelemde çok yardım ettiler. Özetle diplomatik alanda iyi gidiyoruz.-Müttefikimiz Dahae elindeki tüm şehirleri kaybetti. Kath şehri Roxolani eline geçti. Ancak müttefikimizin 1 full stack ordusu hala o bölgede. Bakalım o bölgede neler olacak.-4 Full stack orduyu çekebilecek güçlü bir ekonomimiz var. Ele geçirdiğimiz topraklarda yatırımlar yapıp istikrarı sağlayınca daha da güçleneceğiz. Dahada kaliteli askerler basıp fetihlerimize devam edeceğiz.Bugünlük bu kadar. Şimdilik hedefimiz kuzeydeki Roxolani. Daha sonra doğu bloğu dediğimiz güçleri imha etmemiz gerek. Direkt olarak savaşacak gücümüz yok. Dolayısıyla ajanlarla fitne fesat işler yapacağız. Şehirlerde istikrarsızlık, mutsuzluk sonucu isyanlar çıkartacağız. Sonra kahraman edalarıyla bu isyancıların elinden o şehri alacağız. Her şehir için tek tek uğraşmamız gerekecek. Dediğim gibi güçlü bir blok olduğu için hepsiyle aynı anda savaşamayız.
Bir sonraki bölümde görüşmek üzere.
Bazı screen-shot'lar tuşa basmama rağmen çekilmemiş. Az resimli oldu idare edin :)
Esenlikle galın
« Son Düzenleme: 04 Kasım 2018, 13:03:05 Gönderen: Miraj »

Çevrimiçi * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13281
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #3 : 04 Kasım 2018, 12:38:39 »
Resimleri bu sefer kendin hallet  yardir*

bak bu koydukların resmin yüklü olduğu sayfayı gösteriyor, o görünen resme sağ tuş yeni sekmede aç dersen . jpg ya da . png uzantılı direkt url'si gözükür onu alıyorsun copy paste ile sonra ctrl v ile buraya
Kod: [Seç]
[img][/img] şu iki kod arasına eliyorsun.  tbr*

Çevrimdışı Miraj

 • Level 3
 • İleti: 22
 • Meskhetian Turk
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #4 : 04 Kasım 2018, 12:41:24 »
Resimleri bu sefer kendin hallet  yardir*

bak bu koydukların resmin yüklü olduğu sayfayı gösteriyor, o görünen resme sağ tuş yeni sekmede aç dersen . jpg ya da . png uzantılı direkt url'si gözükür onu alıyorsun copy paste ile sonra ctrl v ile buraya
Kod: [Seç]
[img][/img] şu iki kod arasına eliyorsun.  tbr*

Hee ben linki koyuyodum onun arasına meğer png koymak lazımmış.  Tamam hocam öğrendim sağol  yardir*

Çevrimiçi * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13281
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #5 : 04 Kasım 2018, 14:08:38 »
Olmuş, eline sağlık  kirp* ilk mesajını yazdığında sosyal ağlarda paylaştık ikinci bölüm geldi diye 1-2 gün sonra yine paylaşırız.

Çevrimdışı Miraj

 • Level 3
 • İleti: 22
 • Meskhetian Turk
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #6 : 04 Kasım 2018, 17:02:31 »
Olmuş, eline sağlık  kirp* ilk mesajını yazdığında sosyal ağlarda paylaştık ikinci bölüm geldi diye 1-2 gün sonra yine paylaşırız.

Teşekkür ederim  tebessum*

Çevrimdışı Miraj

 • Level 3
 • İleti: 22
 • Meskhetian Turk
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #7 : 11 Kasım 2018, 14:28:00 »
Evet beyler dün cumartesiydi dersten geç geldiğim için yayınlayamadım kusura bakmayın.
Bugün sabah kalktım saat 8 falan. Açtım PC'yi ama bi gözüm hala uyanamamış anladın mı böyle bi gözüm kapalı girdim oyuna.
Önceki bölümde her şey o kadar güzeldi ki tek yapmam gereken bina/birim geliştirip tur geçirmekti.
Zaten etrafımızdakilerle ya çok iyi geçiniyorduk, ya da ekonomik ve askeri durumumuz adamları korkutuyordu.
Rahattık yani.
Bakın şimdi ne oldu:Şabanın bi filmi vardı. Şimdi ben buraya neden çıktım diyordu.
Eveeet, şimdi ben buraya nasıl geldim?
Toplanın anlatıyorum
Oyunu açtım 10 tur falan geçti son kalite piyade bastım.
Zırhlı süvari için bina geliştirmesini tamamlamak üzereydim kiii,
haydaaa,
bi baktım Şah sizlere ömür 85 yaşında gitti adam.
Ben de böyle bi irkildim anladın mı bi gözüm hala açılmaya çalışıyor uyanamamışım daha.
Bir tur geçirdim pat bi ölüm daha.
La noliy?? dedim.
Politik mesaj da gelmiyor tur sonunda suikast falan da değil yani.
Şah'ın kardeşi 58 yaşında ölmüş adam. Ben kafayı sağa sola sallıyorum ula diyorum hala uyuyor muyum acaba?
Bir tur daha geçti baktım bi ölüm daha.
La noliy olum?
Şah'ın oğlu da öldü 67 yaşında.
La keşke ben bu DLC'ye başlamadan önce detaylı inceleseydim olm balıklama dalmışız. Ufak bi detay yüzünden bütün kampanya gitmek üzere.
Meğer Şah'ın oğlunu evlendirmek lazımmış çoluğu çocuğu olmadan öyle dümdüz gitti 67 yaşında.
Bizim aileden de kimse kalmayınca oyun kendi kendine bi karakter yarattı.
Şah'ın oğlunun altında ama Şah'ın oğlu evli değildi. Nası oldu bu iş anlamadım.
Bunu direk evlendirdim tabi.
La neyse bi tur daha geçirdim.
Sivil savaş diyor

HOAYDAAA

La bizim aile komple ölünce mecbur karşı taraftan adamları general diye koyduk.
Olum bakıyorum mecliste %80 çoğunluk bende. Bunlar nasıl sivil savaş çıkardılar?
Vanilla Rome 2'de meclisteki çoğunluğu yitirirsen sivil savaş çıkıyordu.
*Şimdi sövmek istiyorum ama şu foruma giren 3-5 adam var zaten onları da kaçırmamak adına susuyorum.*
Bir de Vanilla Rome 2'de adamlar başkentte darbe yapıyordu. Başkent etrafında karşı partinin generalleri kendi ordularıyla ortaya çıkıyordu. Parthia darbecilerinin orduları da çöp oluyordu genelde. Eastern Spearman, atlı okçular falan.
Kolayca yeniyordum.
Lan şimdi bakıyorum bunlar benim kendi ordularıma el koymuşlar!?
Bunlar nasıl kendi kafalarına göre ülkeyi, orduları devraldılar olum!?
Darbe olunca Baktra şehri darbecilerin başkenti, şehrin olduğu province de bunların kendi province'i oldu.
La durum öyle berbat bir hal aldı ki, benim 1 ordum var. Onu da yeni bastım. Oyunun kendi yarattığı karakter.
Diğer parti 4 orduyu da ele geçirdi.
O karakterin de oğlu, kardeşi falan olmadığı için başka ordu basamıyorum.

Polat alemdar babalara infaz diye bi video var youtube'da.
Aynı o videodaki gibi oldum lan.
Ben testereyim.
Karşı partinin Şah'ı da polat alemdar.
-Amul, gitti.
-Bukhara, gitti.
-Maracanda, gitti.
-Baktra, gitti.
-Eucratideia, gitti.

Ben bu arada bu oyunun kendi bastığı karaktere full stack ordu yaptım, Merv'e yolladım.
Ama
Karşıda da benim ordunun kalitesinde 4 ordu var..
Bitti mi?
Bitmedi  tebessum*
Bütün bunlar yetmezmiş gibi
Bir de Roxolani bu anı fırsat bilerek tekrar bize savaş ilan etti.
Arachosia ile savunma paktımız vardı, ama ben adamları savaşa çağırmadım.
Niyesini sormayın gafam çok garışık.
Sabah sabah toplasan 15-20 tur geçti, ben böyle beynimden vurulmadım aga.
Hem dışardan vuruyorlar, hem içeriden.
Önceki bölümü boşuna yayınlamış oldum.
Aldığımız bütün şehirler, köyler boşa gitti.
Daha da kötüsü; çok daha güçlü ordular tarafından korunuyorlar şu an.
Vanilla Rome 2'de Legendary zorlukta 4 kere bitirdim Grand Campaign bölümünü.
Ben böyle beynimden vurulmadım aga.
Önce kendimi toplayayım, sonra kampanyayı bi şekil yaparız.
Galın sağlucakla.

Çevrimiçi * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13281
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #8 : 11 Kasım 2018, 15:17:46 »
Özetle GG mi?  uzgun*

Çevrimdışı Cihad

 • Adil ve Dürüst Ol.
 • Yönetici
 • *
 • İleti: 353
 • daima Osmanlı
  • TWT Duyurular-Haberler
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2018, 15:30:20 »
Yok be ya, bize heyecan yaptırıyor, yemezler kah*

Çevrimdışı Miraj

 • Level 3
 • İleti: 22
 • Meskhetian Turk
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #10 : 15 Kasım 2018, 21:31:53 »
Özetle GG mi?  uzgun*

Yok be ya, bize heyecan yaptırıyor, yemezler kah*

Ben sandım kendi kendime yazıyorum meğer okuyan varmış  yardir*
Bu kadar çabuk GG olmaz ya
Bütün Parthia province olarak elimizde
Başkent ile darbeciler arasında tampon bölge olarak Merv elimizde
Biraz direnelim olmazsa yıkıldık diye SecreenShot bırakırız  sekil*  ehue*Yine en iyi savunma, saldırıdır düşüncesinden yola çıkarak hücuma kalktık.
Böyle darbe girişimlerinde hızlı bastırmak önemli.
Yoksa adam sürekli yeni ordu basıyor.
Başta 4 ordusu olan darbeciler birkaç tur sonra 6-7 orduyla geziyor.
Burada ilginç bir durum oldu şöyle ki;
Sayılar eşit gibi görünüyor 1.6k vs 1.6k
Ama muharebe başladı, ben bakıyorum bi terslik var
Adam hem orduyla, hem garnizonla, hem de 1 birim destek zırhlı süvarilerle girdi savaşa
La vur vur bitmiyolar
Muharebe sonunda öğrendik ki adamlar 2.2k çıktı usta..
Neyse bunu da bir şekil hallettik.
Ağzımızı burnumuzu dağıttılar ama siz bir de karşı tarafı görün:DUMAN ETTIK ADAMLARI ULA
La bu Amul köyünü de hiç sevmiyom aga.
Alsan bir dert, almasan ayrı dert.
Aldık almasına ama şimdi de hem kuzeye, hem doğuya, hem güney doğuya dikkat etmek lazım.
Düşmanlar sarmış her tarafımızı.
Derken Baktra'dan Merv'e doğru bir full stack darbeci hareketlendi.
Ben başkentte bizden bi adam yetiştiriyordum full stack orduyla saldım bunu Merv'e. (Bu sürprüz adamın nerden çıktığını birazdan anlatıcam)
Bi taraftan da Bukhara boşta gitsem mi gitmesem mi diye düşünüyorum.
Pyrrhic zaferden sonra ordunun yarısı yok zaten.
Almaya alırız ama yukardan Roxolani inerse sıkıntı olur.
Yarım yamalak orduyla 2 köyü tutabilir miyim falan diye düşündümŞimdi o sürprüz generalin nereden çıktığını anlatayım.
Politik ekranda yeni şeyler keşfettim.
Tur içinde bazen mesajlar geliyordu ekonomiden anlayan bir kadın var ne yapalım ya da devlet işlerinden anlayan birisi var ne yapalım diye soruyordu.
İki seçenek veriyordu;
Ödüllendir veya sahiplen.
Ben sahiplendim 2 karıyı da.
Politik ekran ScreenShot'a bir bakarsanız sağ tarafta 'Other Nobles' kısmı var.
Onlar o karılar işte.
Neyse bunlardan birini evlendirdim, baktım kocası benim aileme mensup oldu.
Ula ula ula
Bastım buna full stack orduyu, verdim mehteri, yolladım Merv'e.
Darbeci geneğaal geri vites bastı çekti gitti Maracanda tarafına.
Diğer kadını da evlendirip kocasına bastım full stack ordu, yolladım Amul'e.
Ben bu arada yarım orduyla Bukhara'yı aldım.
Roxolani yukardan gelmesin mi
Yine Pyrrhic zaferle yolladım bunları geri.
ScreenShot çekmemiş yine PC çıldırdım.
Neyse.
Bir tur sonra Maracanda'yı kuşattım yarım yamalak orduyla.
Bi an ben bile şaşırdım la abartmasammı, beklesemmi biraz falan diye.
Ama beklesem adam daha da güçlenicek.
Atın ölümü arpadan olsun.
Benim adamlar 1.2k, karşıda var 1.4k.
Otomatik savaşta %9 ordun kalacak ve kesin yenileceksin dedi.
Manuel savaştık.
Sonuç olarak 59 şehit verdik.
1161 kelle aldık.
GG WP EZBaktım Baktra tarafından gelen full stack ordu bu sefer beni kuşatma altına altı Maracanda'da.
Vaoov la nooliy
Amul'deki full stack orduyu koşturdum Maracanda önlerine.
Vurdum buna kırbacı vurdum buna kırbacı.
İki ordumla darbecilerin son full stack ordusuna zbam zbam zbam nası vuruyorum vaooovv
Neyse sonrası çok zor olmadı.
Kalan 2 şehrinde 1 birim general vardı sadece.
Bir ordu Amul'de diğeri de Bukhara'da Roxolani'ye karşı beklerken,
Bir full stack orduyla aldım son kalan 2 şehri de.Toparlandık beyler sıkıntı yok.
Kurt kışı geçirir ama yediği ayazı unutmaz.
Bir gün boyunca Rise of the Republic Politics'i inceledim ve olayı çözdüm.
Hiç sivil savaş çıkarmadan kampanyayı nasıl oynarsınız rehbere ekleyeceğim.
Meclisteki çoğunlukla falan alakası yokmuş bu yeni güncellemede.
Zaten rehbere bi düzen çekmem lazım bu son güncellemelerden sonra.
Bu günlükte bu kadar dostlar.

Konuyu başlattım ki forum belki canlanır ama tık yok gibi  yardir*
Neyse galın sağlucakla  tebessum*
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2018, 21:39:41 Gönderen: Miraj »

Çevrimdışı SadeceStrateji

 • Level 7
 • İleti: 269
 • TW çömezi - ustawot
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #11 : 15 Kasım 2018, 23:24:55 »
Baştan sona soluksuz okudum. Henüz efsanevi zorlukta başlamayı göze alamayan biri olarak öncelikle takdir etmem lazım. İyi bir oyun, güzel hikaye anlatımı ve arada verilen küçük ama etkili tüyolar kalite kokuyor, eline sağlık.


Şu ağız burun kırdırdığın ama karşı tarafı da duman ettiğin efsane savaşları nasıl çıkardığını bir kaç savaş videosu ile paylaşabilirsen tadından yenmez usta.

Ben de yeni dlc Cumhuriyetin yükselişinde Roma seferini ZOR seviyede tüm sefer haritasını ele geçirerek hakimiyet zaferiyle tamamlayıp ardından başladığım Çöl Kabilelerinden KUŞ seferine devam ediyorum. Roma ile ilk seferim de askeri ve ekonomik gücüme güvenerek aile ve siyaset sayfası ile ilgilenmemiştim ve iki kez bölünme yaşadım. Ansızın eyaletlerin elinden çıkması ve karşında da bizzat yetiştirip güvendiğin orduların yer alması ne demek yaşamış birisiyim. Bu iki bölünmeyi zor bela savuşturduktan sonra düzenli olarak SADAKATİ GÜVENCEYE AL diyerek sorunsuz ve kolay bir şekilde tamamladım.


Stratejik haritadan hangi eyaletlerin hangi partilere ait olduğunu görmek mümkün. Önlem olarak o eyaletlerdeki +%10 sadakat tebliği seçilebilir.


Dediğin gibi bölünme durumunda karşında kendi askerlerin yer alıyor ve keşke bu kadar da kaliteli oluşturmasaydım dedirtebiliyor.


İsyan durumunda da isyan ordusu çok hızlı asker basıp kısa sürede fulleniyor, hemen bastırmakta fayda var.


Seferinde başarılar, eline sağlık.
Eski nick: ustawot


Çevrimdışı Miraj

 • Level 3
 • İleti: 22
 • Meskhetian Turk
Ynt: Gerçek zamanlı Rise of the Republic LEGENDARY PARTHIA CAMPAIGN
« Yanıtla #12 : 18 Kasım 2018, 17:11:53 »
Baştan sona soluksuz okudum. Henüz efsanevi zorlukta başlamayı göze alamayan biri olarak öncelikle takdir etmem lazım. İyi bir oyun, güzel hikaye anlatımı ve arada verilen küçük ama etkili tüyolar kalite kokuyor, eline sağlık.


Şu ağız burun kırdırdığın ama karşı tarafı da duman ettiğin efsane savaşları nasıl çıkardığını bir kaç savaş videosu ile paylaşabilirsen tadından yenmez usta.

Ben de yeni dlc Cumhuriyetin yükselişinde Roma seferini ZOR seviyede tüm sefer haritasını ele geçirerek hakimiyet zaferiyle tamamlayıp ardından başladığım Çöl Kabilelerinden KUŞ seferine devam ediyorum. Roma ile ilk seferim de askeri ve ekonomik gücüme güvenerek aile ve siyaset sayfası ile ilgilenmemiştim ve iki kez bölünme yaşadım. Ansızın eyaletlerin elinden çıkması ve karşında da bizzat yetiştirip güvendiğin orduların yer alması ne demek yaşamış birisiyim. Bu iki bölünmeyi zor bela savuşturduktan sonra düzenli olarak SADAKATİ GÜVENCEYE AL diyerek sorunsuz ve kolay bir şekilde tamamladım.


Stratejik haritadan hangi eyaletlerin hangi partilere ait olduğunu görmek mümkün. Önlem olarak o eyaletlerdeki +%10 sadakat tebliği seçilebilir.


Dediğin gibi bölünme durumunda karşında kendi askerlerin yer alıyor ve keşke bu kadar da kaliteli oluşturmasaydım dedirtebiliyor.


İsyan durumunda da isyan ordusu çok hızlı asker basıp kısa sürede fulleniyor, hemen bastırmakta fayda var.


Seferinde başarılar, eline sağlık.

Yorumun için teşekkürler.  tebessum* O tarz bir muharebe olursa video çekerim. tbr*Devam ediyoruz:
Ben bu Roxolani kadar yüzsüz bir devlet daha görmedim.
İçimizdeki sıkıntıları çözdük, yönümüzü kuzeye çevirdik, adamlar direkt barış teklifi yolluyorlar.
Bir de utanmadan para istiyor!
La benden 1k isteyip savunma paktı imzalayalım diyen devletleri kapıdan geri yolluyorum.
Adam barış yapalım diye benden 800 akçe istiyor!
Buna bi tokat vuralım da kendine gelsin!Topraklarımızda elini kolunu sallaya sallaya gezen bir ordusuna daldık.
Bunların bi koca karı liderleri vardı.
İlk savaşı o ilan etmişti.
Aha şimdi o karının ektiklerini biçin yüzsüzler sizi!Bak hele bak..
Savaştan sonra daha da korkmuşlar ki fiyatı indirmişler hahaha
La bu teklifi yollayan elçinin kellesini vurmak vardı ama oyunda böyle bi seçenek koymamışlar.
Hala akıllanmamışlar..Bunlara öyle bir tokat vuralım ki felekleri şaşsın.
Bir orduyla kuzey-batıdaki köye yürürken, diğer 3 orduyla dikildik Kath sınırına.
Başka devlet olsaydı bu kadar orduyu salmaya lüzum yok ama,
böyle yüzsüz devleti, böyle vurmak lazım.Ordularımızın varlığı bile bunları titretiyor
Adamlar sadece bizi görmekle istedikleri parayı da unuttular.
İlle de barışalım diyorlar.

KALABALIKTA YAPILAN ARTİSLİĞİN TENHADA ÖZRÜ KABUL OLMAZKath kuşatmasının ardından kuzey-batıdaki köyü de ele geçirdik.
Bütün kuzeyi hükmümüz altına almamız lazım.
Güneye inme planlarımız hala var.
Sürekli savunma paktı istiyorlar.
Sürekli Seleucid ile savaşa girmemi istiyorlar.
Bunların elçilerle de uğraşmak sıkıntı, zaman kaybı.
Başlangıçta barış için 800 akçe talep eden Roxolani, şimdi 5700 akçe teklif ediyor.
Bu daha başlangıç.
İntikam soğuk yenen yemektir.
Bunları yavaş yavaş vurucaz.
Acısını çıkara çıkara.Roxolani topraklarını bize kaybetmektense ağabeyleriyle konfederasyon oluşturmayı kabul etti.
Konfederasyon yeni bir devlet olarak ortaya çıktı.
Roxolani savaştan böylece sıyrılmış oldu.
Ancak diplomatik ekranda konfederasyonla ilişkiler gergin.
Roxolani'yi elimizden ağabeyleri de kurtaramayacak.
Savaş kapıda.

Bu boşlukta biraz da politik ekranla ilgilenmeye karar verdik.
Meclisteki çoğunluğumuz %70'e inmiş.
Rakip partinin liderleri meclisteki koltuklarını çoğaltmış.
Bu bize henüz eksi bir şey vermese de, bazı artıları götürdüğü söylenebilir.
Kendi elimizle güvenli bir şekilde iç savaş çıkartmaya karar verdik.
Önce rakip partiden 2 generali 1'er birim ile kontrollerindeki bölgede konuşlandırdık.
Diğer soyluları da bana bağlı kalmaları için Secure Promotion ile güvenceye aldık.
Kath ve Amul etrafını kendi ailemizden ordularla kuşatarak her tur politik ekranda rakip partiye Purge çektik.
Çıkan isyanı bastırdıktan sonra mecliste tekrar çoğunluğu ele geçirmiş olduk.
Fakat bu sefer de diğer soylulardan, benim aileme bağlı görünen bir general, yeni bir parti oluşturdu.
Demek ki oyunda hala çözülmesi gereken bazı yazılımsal sıkıntılar var.
Evli olmayan adamın çocuğu olması, benim ailemden bir generalin başka parti kurması tuhaf şeyler.
Bu arada Şah'ın nur topu gibi 2 oğlu oldu.
Halasıyla kocası da vefat etti.
Parthia'da kartlar yeniden dağıtılıyor  sekil*  kirp*
Önümüzdeki bölümde hedefimiz(bizim evdeki hesap çarşıya hiç uymaz ama..) kuzeyde yarım kalan işimizi bitirmek.
Son durum: