Konu: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında  (Okunma sayısı 1786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmetozan

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4564
Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« : 27 Kasım 2017, 19:11:15 »- Güç ve Siyaset Güncellemesi nedir?
  Güç ve Siyaset Güncellemesi, oyununuza bir çok farklı siyasi eylem ekleyerek diğer parti ve rejimler ile çok daha kapsamlı bir şekilde baş etmenizi sağlayacak olan, siyaset sistemini tamamen yenileyen free-LC içeriğinin büyük bir parçasıdır. Partiniz artık görevleri tamamlayarak ve savaş alanında zaferler kazanarak nüfuz ve siyasi destek kazanabilecek. Bu yenilenmiş siyaset sistemi sayesinde oyuncular yaptıkları siyasi eylemlerle oyuna doğrudan etki edebilecekler.

- Güç ve Siyaset Güncellemesi diğer DLC'ler üzerine de gelecek mi?
  Evet, Güç ve Siyaset Güncellemesi hem Total War: ROME II hem de DLC'lere uygulanacak fakat "Sezar Galya'da" DLC'si hariç. Çünkü hali hazırda bu paketin kendine özgü bir politik sistemi mevcut.

- Güç ve Siyaset Güncellemesi için neden açık Beta uygulaması yapıyorsunuz?
  Bu güncelleme Total War: ROME II ve neredeyse tüm DLC'lere uygulanacağından, çıkabilecek sorunlara karşı testlerimizi genişletmenin önemli olduğunu düşündük. Bu sayede Total War: ROME II – Bölünmüş İmparatorluk ile birlikte güncellemeyi tamamen yayınlamadan önce sorunları yakalayabileceğiz.

- Güç ve Siyaset Güncellemesi ne zaman yayınlanacak?
  Güç ve Siyaset Güncellemesi tam sürüm olarak 30 Kasım Perşembe gününde Total War: ROME II – Bölünmüş İmparatorluk ile birlikte yayınlanacak.

- Güç ve Siyaset Güncellemesi tüm modlarımı bozacak mı?
  Evet… muhtemelen bozacak. Ama korkmaya gerek yok. Eğer kayıtlı oyununuzu bozmak istemiyor ve modcuların modlarını güncellemelerini beklemek isterseniz PATCH_17'ye -Güç ve Siyaset güncellemesi öncesine- dönebilirsiniz.

- Güç ve Siyaset Güncellemesi tüm dillerde kullanılabilir olacak mı?
  Evet, Total War: ROME II için desteklenen tüm dillerde kullanılabilir olacak ama beta sürümü yalnızca İngilizce destekli olacak. Diğer dillerin ilk haftadan sonra beta için de kullanılabilir olacağını umuyoruz.


Peki ya Mac kullanıcıları?

- Eğer Mac kullanıcısı olarak Total War: ROME II sahibiysek, Bölümmüş İmparatorluk DLC'sini satın alabilecek miyiz?
  Maalesef henüz Total War: ROME II - Mac sürümüne sahip olanlar Bölümmüş İmparatorluk DLC'sini satın alamayacaklar.

- Eğer Total War: Rome II - Mac sürümünü satın alırsam Güç ve Siyaset Güncellemesini indirebilecek miyim?
  Hayır, Güç ve Siyaset Güncellemesi Total War: ROME II – Bölünmüş İmparatorluk birlikte geliyor ve Bölünmüş İmparatorluk, Mac App Store'dan ulaşılabilir olmayacak.

- Güç ve Siyaset Güncellemesi ve Bölünmüş İmparatorluk paketi ileride Mac için de kullanılabilir olacak mı?
  Ne yazık ki, şu an planlarımız arasında Mac'e yeni bir Total War: ROME II içeriği geliştirmek yok.

- Mac kullanıcısı olarak, oyunumu korumak için yapabileceğim bir şey var mı?
  Oyununuz Total War: ROME II – Bölünmüş İmparatorluk'un çıkışından sonra da normal olarak çalışmayı sürdürecek ancak Mac versiyonunun çalışma biçiminden dolayı, iki platformu birbirine yeniden bağlamak adına bir çok dosyayı yeniden indirmeniz gerekecek. Eğer Total War: ROME II hali hazırda bilgisayarınızda kuruluysa, ayarlardan PATCH_17'yi seçerek güncellemeyi önleyebilirsiniz. Oyunu yeniden indirmiş veya ilk defa satın alacak olanlar ise hiç bir şeyi farketmeyecek ve eskisi gibi oyunu indirip, oynayabilecekler.Güç ve Siyaset Yamasını hemen denemek istiyorum!

Aslında bunu hemen şimdi yapabilirsiniz! "Güç ve Siyaset Açık Beta"yı indirmek için alttaki adımları takip edin.
 • Steam'ı açın ve kütüphanenizden Total War: Rome II'yi seçin.
 • Rome II'ye sağ tıklayın ve özellikleri seçin.
 • "Betalar" sekmesini açın.
 • Açılır listeden "Güç ve Siyaset"i seçin.
 • Steam güncellemeyi indirecek ve Steam kütüphanesindeki Total War: ROME II adının sonuna [power_and_politics] eklenecek.

Güncelleme yapmayıp, Rome II'yi olduğu gibi tutmak istiyorum !

Eğer modlarınızın çalışmaya devam etmesini ve şimdiye kadar oynadığız ROME II sürümünde kalmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin.
 • Steam'ı açın ve kütüphanenizden Total War: Rome II'yi seçin.
 • Rome II'ye sağ tıklayın ve özellikleri seçin.
 • "Betalar" sekmesini açın.
 • Açılır listeden "patch_17" yi seçin.
 • Steam güncellemeyi indirecek ve Steam kütüphanesindeki Total War: ROME II adının sonuna [patch_17] eklenecek.Güç ve Siyaset Güncellemesi – Yama Notları

ROME II'nin politik sistemi için yapılan bu ücretsiz güncelleme; daha derin sonuçlara gebe olacak şekilde entrikaca zengin bir oyun oluşturmak adına tasarlanmış bir dizi yeni özellik, seçenek ve işlevsellik sunuyor. Güç ve Siyaset yamasının ana amacı:
 • Oyuncuya politik sistem vasıtasıyla oyuna doğrudan etki etme imkanı vermek.
 • Yeni sadakat sistemi mekaniği ve parti nüfuz alanlarıyla altyapısı sağlam iç savaşlar oluşturmak.
 • Farklı ülke ve rejim türleri için farklı oyun deneyimleri sunmak.

Siyasi partiler, nüfuz ve sadakat
İmparatorluğunuzdaki her bir siyasi parti iki ana özelliğe sahip olacak - nüfuz ve sadakat-. Nüfuz, eski sistemdeki ile aynıdır, sadakat ise diğer gurupların yönetici partiden ne kadar memnun olduklarını gösterir. Sadakat, sefer içerisindeki siyasi eylemlerinize veya eylemsizliklerinize göre artar veya azalır. Düşük sadakat ise bölünme veya iç savaş ile sonuçlanabilir. İmperium seviyenize ve rejim türünüze bağlı olarak siyasal sisteminiz içerisinde yeni partiler ortaya çıkabilir.
 
Siyasi partiler: nüfuz alanları
İmparatorluğunuzdaki her bir parti nüfuzlarına bağlı olarak belirli sayıda eyaleti kontrol edebilecek. Nüfuzları ne kadar fazla olursa o kadar fazla eyaleti kontrol edecekler. Bölünme veya iç savaş durumunda ortaya çıkacak olan yeni klan(faction) ayrılan partinin nüfuz alanındaki eyaletlere sahip olacak. Parti etki alanları sefer haritası arayüzündeki harita ekranına eklenmiş olan yeni bir filtre ile görülebilecek.
 
Siyasi parti liderleri, önemli karakterler, özellikler (traits)
Siyasi partiler, sadakat kazanımlarını veya kayıplarını düzenleyen bazı özelliklere sahip olacaklar. Her bir partinin iki özelliği bulunacak ve artık bir lidere sahip olacaklar. Liderler, parti özelliği gibi davranan ek olarak bir tane daha özelliğe sahip olacaklar. Bunun anlamı, bir partinin sadakatini etkileyebilecek toplam üç özellik olduğu (2 partiden, 1 liderden). Tüm siyasi karakterler artık yalnızca partilerinin lideri olduklarında etkinleşecek olan fazladan bir siyasi özelliğe de sahipler. Buna rağmen yönetici partinin üyesi olmadıkları halde bu diğer karakterlerin siyasi özelliklerini görebilecek ve bu sayede onları nasıl şekillendireceğiniz hakkında planlar yapabileceksiniz.

Rejimler ve devrimler
4 farklı rejim türü var:  Krallık, Konfederasyon, Cumhuriyet ve İmparatorluk. Bunların her birinin çeşitli iyi ve kötü yanları var (asayiş, tebliğ sayısı vb.). İmparatorluk modeli diğer üçüne göre az da olsa daha iyi bonuslara sahip ve genel olarak oyuncunun amacı bu yönetim biçimine ulaşmak. Buna karşın devrimler her hangi bir yönetim biçiminde, her hangi bir zaman yapılabilir. Her ülke para kaybı ve bir kaç tur sürecek olan istikrarsızlığı göze alarak rejimi değiştirebilir. Rejim devrimi, Hükümet Genel bölümü içerisindeki "Siyaset" veya "Özet" sekmesindeki klan ekran içerisinden yapılabilir. İmparatorluk rejimi tüm kültürler için mevcuttur ancak diğer üçü yalnızca bazı kültürlerde mevcuttur. Örnek olarak, barbarlar yalnızca İmparatorluk, Krallık ve Konfederasyon arasında yönetim değişikliği yapabilirler. Klan lideri Cursus Honorum sisteminden çıkarılmıştır (Secure Promotion). Bunun yerine, klan lideri artık oyuncunun rejim türüne bağlı olarak özgün bir özelliğe sahip olacak.
 
Bölünmeler ve iç savaş
Düşük sadakatli partiler bölünme başlatma ihtimaline sahiptirler. Bölünme durumunda ise, imparatorluğunuzdan ayrılan partinizin etki alanındaki bu bölgelerde sizinle savaş halinde olan yeni bir devlet kurulacak. Bölünmeler, bütün partilerin size veya ayrılıkçılara katılmasıyla iç savaşa dönüşebilir. Bölünme veya iç savaş başlatan partiler politik sisteminizden kaldırılacak.

Yeni siyasi eylemler
Klan ekranında, karakter sekmesinden yapılabilecek olan bir kaç tane yeni siyasi eylem mevcut. Bazıları artık oyuna doğrudan etki ediyor ve daha önce kullanılmayan devlet adamlarından faydalanmanıza olanak sağlıyor (ordu kontrol etmeyen siyasi karakterleri kastediyor). Tüm partileri etkileyebilecek yeni eylemler de bulunuyor. Bunlar Siyaset sekmesinden ulaşılabilinir olacak. Bazı eski siyasi eylemler yeniden düzenlendi. Örneğin artık Secure Promotion yönetici partisinden olmayanların üzerinde de kullanılabilir olacak. Bu sayede sadakatlerini artırabileceksiniz.

Kullanıcı Arayüzü/Kullanıcı Deneyimi Değişiklikler ve İyileştirmeler
 • Klanlar ekranı artık kullanıcı tarafından açılan son sekmeyi hatırlayacak ve Klanlar ekranının bir dahaki açılışında açılmış olan son sekmeyi kendiliğinden seçecek.
 • Karakterler veya Siyaset sekmelerinden alınan eylemler artık Klan ekranını kapatmayacak, böylece kullanıcı siyasi eylemlerine sayfayı yeniden açmak zorunda kalmadan devam edebilecek.
 • Kayıtlar ve İstatistikler sekmeleri tek bir sekme içerisinde birleştirildi.
 • Karakterler sekmesi elden geçirildi ve "Devlet adamı yetiştir" seçeneği eklendi. Böylece oyuncular artık devlet adamlarını doğrudan kendileri oluşturabilecek.
 • Karakter profil bağlantıları, oyuncuyu doğrudan karakter sayfalarına yönlendirmek için sefer haritasındaki karakter portreleri üzerine eklendi. Benzer şekilde karakterin profilindeki portre de sizi karakterin haritada bulunduğu yere yönlendirecek.
 • 4K çözünürlük desteği oyuna eklendi.
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2017, 09:21:12 Gönderen: mehmetozan »

Çevrimdışı GhaziAhmedHan

 • Level 4
 • İleti: 74
Ynt: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« Yanıtla #1 : 27 Kasım 2017, 21:05:04 »
Ne zaman çıkacak bu?
Ordan sağa dön, kime sorsan gösterir.

Çevrimdışı mehmetozan

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4564
Ynt: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2017, 00:09:51 »
Okumadık mı? :(
30 Kasım'da. DLC ile birlikte..

Çevrimdışı zafer2813

 • Level 11
 • İleti: 2877
 • 20 Ramazan (Pazartesi) 1415
Ynt: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« Yanıtla #3 : 28 Kasım 2017, 01:03:09 »
Eline sağlık  tbr*
Sen bir Topal Osmansın...
Yaman kırdın, yamansın...
Rum'a yamansın, Türk'e amansın...
Sen bir Topal Osmansın...

Çevrimdışı capoglu.ma

 • (qli_61)
 • Level 8
 • İleti: 364
 • Bir Ölür Bin Diriliriz!
Ynt: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« Yanıtla #4 : 28 Kasım 2017, 14:11:21 »
Eline emeğine sağlık  tebessum*

Çevrimdışı psycable

 • Level 5
 • İleti: 94
Ynt: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« Yanıtla #5 : 28 Kasım 2017, 14:49:06 »
Helal usta.
Totıl woo

Çevrimdışı mehmetozan

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4564
Ynt: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« Yanıtla #6 : 28 Kasım 2017, 16:21:45 »
Sağolun beyler. tbr*
Güncelleme hakkında yorumlarınızı da alalım..

Ben biraz iddiali gireceğim ancak bu güncellemenin tw serisi için önemli bir viraj olduğunu düşünüyorum. Belki bu dlc muhabbetleri çok artacak ama içerik ve derinlik olarak zengin, üzerinden 4-5 yıl geçsede eklenen yeni dinamikler sayesinde tekrar tekrar oynayacağımız oyunlar göreceğiz gibi. Tıpkı paradoxun serileri gibi. Crusader Kings II'ye HALÂ ek paketler geliyor. 6 yıl oldu! ve oyun her defasında  mükemmele biraz daha yaklaşıyor. Eğer artık sadece savaştan ibaret, yapay zekası dahil bir çok yönden yavan bir oyun görmeyeceksek ben buna güzel haber derim..

Bu arada Mac kullanan varsa onunla ilgili kötü haberler de eklendi..
« Son Düzenleme: 28 Kasım 2017, 17:26:30 Gönderen: mehmetozan »

Çevrimdışı OnÜçüncüKişi

 • Level 2
 • İleti: 14
Ynt: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« Yanıtla #7 : 28 Kasım 2017, 17:13:03 »
Bizim içn küçük, CA için büyük bir adım. Çeviri için teşekkürler.

Çevrimdışı [Haccı]Emmi

 • Level 11
 • İleti: 2612
 • Ebu Zerdüşt
Ynt: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« Yanıtla #8 : 28 Kasım 2017, 17:28:20 »
Abartıldığı kadar güzel olmayacak ama yine de yenilik yeniliktir.

Çevrimdışı capoglu.ma

 • (qli_61)
 • Level 8
 • İleti: 364
 • Bir Ölür Bin Diriliriz!
Ynt: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« Yanıtla #9 : 28 Kasım 2017, 19:49:26 »
Aslında bu diplomasi hakkındaki yapılan gelişmeler benim gözümde Talha abimizin Victoria Total war teorisini gerçekçi kılıyor. Yada vicdanen ve fikren böyle birşey istediğim için böyle bir kanıya varmışta olabilirim. II. Abdulhamid, Osmanlı ve spesifik diplomasi seçenekleri şahaaaane olur :))

Çevrimdışı SadeceStrateji

 • Level 7
 • İleti: 269
 • TW çömezi - ustawot
Ynt: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« Yanıtla #10 : 21 Nisan 2018, 22:59:20 »
Emeğine sağlık usta. Benim gibi oyuna yeni başlayanlar için faydalı bilgiler içeriyor ve yol haritası çizmemizi kolaylaştırıyor. Genel sefer haritasından İskitler ile oynadıktan sonra Bölünmüş İmparatorluk seferi ile devam edip sonra da Çöl Uygarlıkları Kültür Paketi ile oynayarak Rome 2 i doğru şekilde keşfetmiş olabiliriz.

Bu arada merak ettiğim Çöl Uygarlıkları Kültür Paketi de bunun gibi oyun dinamiklerine değişiklik getiriyor mu? Neden soruyorum; Bölünmüş İmparatorluk yani v2.2 de oluşturulmuş bir sefer kayıt dosyasını Çöl Uygarlıkları paketi v2.3 ile açınca diplomasi etkileşim oranlarının baya baya farklılık gösterdiğini gördüm. Mesela Bergama ile diplomasi ilişkisi +520 puan ile zirvedeyken v2.3 ile açınca aynı tur da bu kez -240a düşmüş gözüküyor. bu değişikliğin sebebi ne olabilir?
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2018, 23:10:31 Gönderen: ustawot »
Eski nick: ustawot


Çevrimdışı [Haccı]Emmi

 • Level 11
 • İleti: 2612
 • Ebu Zerdüşt
Ynt: Güç ve Siyaset Güncellemesi Hakkında
« Yanıtla #11 : 22 Nisan 2018, 02:11:09 »
Her yeni devlet açıldıkça meta yenileniyor.Karadeniz kolonileri gelene kadar Bergama silik bir ülkeyken dlc geldikten sonra güç kazanmaya başladı hatta bazen Selevkos'u bile devirir oldu.Her yeni eklediği devletler için bariz düşmanlar ve potansiyel dostlar ekleniyor ki genişlemesi kolaylaşsın.

Kısacası bu ülkeler herhangi artı bir özelliğe sahip değilken dlc ile bufflanıyorlar ve diplomasileri tekrardan tasarlanıyor.Sürümlere göre de bu diplomasi ayarlarını eğer gerekli görürlerse değiştiriliyor.