Konu: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj  (Okunma sayısı 17861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13236
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem

Total War Rome II'nin baş tasarımcısı James Russell ile röprotaj yaptık. Gelen cevaplar kimini sevindirecek kimini ise üzecek türden.

Oyun Fest: Oyun hangi zaman aralığını konu alacak?

James Russell: Rome II, Roma Cumhuriyeti'nin ilk günleri ile Roma İmparatorluğu'nun yükseliş dönemlerini kapsayacak. Oyunun Roma Tarihi'nin o destansı dönemini kapsamasını istiyoruz.

OF: Tarihte reformlar genel olarak çok önemli bir yer tutmakta, Rome II'de reformların ve yönetim şekillerinin avantajlarını ve dezavantajlarını görebilecek miyiz?

JR: Evet, değişik politik sistemlerle ilgilenmeyi planlıyoruz ve tabi ki çeşitli reform çeşitleri de aklımızda var, mesela askeri reformlar! Oyun tarzınıza göre, değişik seçim ya da politikalar sonucu farklı artıları ve eksileri açığa çıkacak, ilginç bir teknoloji ağacımız da olacak. Ayrıca, farklı kültürler için farklı seçenekler olmasını istiyoruz. Rome II deki çok kültürlü dünyanın oyuna büyük bir tekrar oynama yetisi katmasını planlıyoruz!

OF: Birinci oyundaki gibi komutanların kendilerine özel konuşmaları olacak mı? Aldıkları özellikler bu konuşmaları etkileyecek mi?

JR: Biz oyuncuların ön saflardaki aksiyonu yaşamasını istiyoruz, biz buna Total War’ın İnsani Yüzü diyoruz. Ayrıca bunu farklı yöntemlerle destekliyoruz, yeni ünite kameraları sayesinde aksiyonun tam ortasına dalabiliyorsunuz. Komutanlar sağa sola emirler veriyor ve askerler etraflarında olanlara gerçekçi bir şekilde tepki veriyor. Oyuncuların gerçekten Roma savaş atmosferinin etkisini hissetmesini istiyoruz.

OF: Oyunda hangi tarihi savaşlar olacak?

JR: Şuan oyundaki tarihi savaşları konuşmak için üzgünüm ki çok erken.

OF: Oyunda kaç adet ülke olacak ve kaç tanesi oynanabilir olacak?

JR: Rome II, birinci oyuna göre daha büyük bir coğrafik bir alanı kaplayacak. Yine, oyunda kaç adet ülke olacağını ya da hangilerinin olduğu hakkında konuşmak için çok erken. Ama yine de oyunun başında insanların çok fazla seçeneklerinin olmasını istiyoruz. Antik dünya devasa boyutlarda kültürel çeşitlilik, savaş teknikleri ve ortamlar sunuyor. Ve biz bunların hepsini oyuna yansıtarak ülkelerin orijinal oyun stilleri olmasını istiyoruz.

OF: Oyunun müziklerini kim besteliyor?

JR: Bizim bünyemizdeki ses menajeri Richard Beddow, oyunun müziklerini bestelemekte. Richard, Total War serilerinde yıllardır çalışmakta ve yakın zamanda Napolyon Total War oyununa bestelediği enfes eseriyle Ivor Novello ödülünü kazandı. Kendisi inanılmaz derecede yetenekli bir bestekar ve Rome II için çok büyük planları var…

OF: İlk oyunda şehirlerimize zoom yapıp, sokaklarında gezip, insanları görüp temiz bir Roma havası alabiliyorduk bir nebzede olsa, bunu ikinci oyunda da bekleyebilir miyiz? Çünkü bazı oyuncular bu özelliği çok istiyorlar! (Özelliklede ben!)

JR: Şu an için hala şehirlerin campaign haritasında nasıl gözükeceğine karar vermekteyiz o yüzden bu konuda ileride bilgi verebiliriz.

OF: Oyunun multiplayer kısmı Total War Shogun 2 gibi mi olacak, conquest haritası varlığını koruyacak mı?

JR: Multiplayer kısmı için büyük bir planımız var, ama maalesef bu konuda konuşmaya hazır değiliz.

OF: Herkes oyunu bekliyor, oyunun ne zaman çıkmasını beklemeliyiz?

JR: Çıkış tarihini hala tam olarak netleştiremiyoruz, ama 2013 ün son çeyreğini düşünmekteyiz.

OF: Rome II'nin Napolyon Total War'a göre daha büyük bir zaman dilimini kapsayacağını biliyoruz. Oyunda Napolyon'da olduğu gibi tarihi kumandanlar görebilecek miyiz?

JR: Evet, oyunda tarihte yer almış ünlü kumandanlar olacak, şimdilik bunların tahminini size bırakıyoruz! Bu zaman dilimi efsanevi kişiliklerin çağıydı kimi mükemmel kimi çok kötü kararlar verse de, tarihi şekillendirdiler. Rome II, bunu kesinlikle yansıtacak bir oyun olacak.

OF: Rome Total War olsun ve Shogun Total War'da senato ya da Shogun’ un dediklerini yapıp suyuna gitsek de, eninde sonunda hep çatışma için girmek zorunda kalıyorduk, Rome II'de de bu durum böyle mi olacak? ( Şan ve şöhreti paylaşmak istediğimiz yok ama!)

JR: Roma devletini bu oyunda öncekine göre daha farklı göstermek istiyoruz. Biz oyunda fazla sayıda iç çatışmaları, politik oyunları ve senatonun entrikalarını görmek istiyoruz ama aynı zamanda bu devletin içinde 3 ayrı bölge de oluşturmak istemiyoruz. Oyuncunun cumhuriyeti kurtarmakla imparator olmak arasında karar vermesini istiyoruz. İki seçenek de kabul edilebilir durum ama unutmayın ki siz Roma ya yürümezseniz, sizin rakiplerinizden birisi sizin yapmadığınızı yapabilir!

OF: Medieval Total War'da olduğu gibi bu oyunda da istediğimiz kişilere istediğimiz unvanları verebilecek miyiz?

JR: Oyunda sahip olabileceğiniz ya da yaratabileceğiniz farklı pozisyonlar ve unvanlar olacak, bunları nasıl atayacağınız tamamen size kalmış.

OF:  Oyunda hangi dinler olacak?

JR: Bunu konuşmak için şuan için çok erken ama ilerleyen zamanlarda size bu konuda bilgi vereceğiz.

OF: Diplomasi ekranına neler eklenecek?

JR: Diplomasiyi çok fazla geliştirip ilerletmek istiyoruz! Yeni diplomatik seçeneklerinin yanında AI’ın da diplomasi konusunda daha insan vari davranmasını planlıyoruz ve bunu birden fazla şekilde yapmayı planlamaktayız. Mesela, AI’ın karar vermedeki motiflerini daha şeffaf yapmak istiyoruz. AI’ın diplomatik aldığı bütün kararların bir sebebi olsa da oyuncuya bu sebeplerin ne olduğunu hiçbir zaman göstermedik. Rome II ile beraber AI’ın verdiği bir kararın sebebini görmesini sağlamayı düşünüyoruz ve bunun üstünde çalışıyoruz.

OF: 2006’dan beri Total War'un Türk severleri ve fanatikleri oyunlar için Türkçe dil seçeneğini beklediler, bu oyunda Türkçe dil seçeneği olacak mı yada en azından videolar yada konuşmalar için Türkçe alt yazı bekleyebilir miyiz?

JR: Malesef şuan için Türkçe dil paketi düşünmemekteyiz.

Reform, diplomasi, politika ve ünvanlar hakkındaki cevaplar bizi tatmin etti. Lakin son sorunun cevabının olumlu olmasını isterdik, zira Total War Türkiye topluluğunun çalışmalarını bizzat takip eden biriyim. Yaklaşık 7 yıldır uğraşıp duruyorlar, birçok güzel işe de imza attılar ama SEGA hala karşılık veremedi. Şahsi görüşüm, harcanan emeğe karşı hala gelmeyen Türkçe desteği dağıtıcı ve geliştirici için bir utançtır.

Devamı için: http://www.oyunfest.com/james-russell-ile-total-war-rome-2-uzerine-konustuk-roportaj.html

Not: Oyun Fest, Total War Türkiye'nin yanında olan bağımsız bir oyun sitesidir. Tüm Total War ile alakalı yazılarında Total War Türkiye'ye link vermektedir. Herkesin bilgisine  tbr*
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2012, 13:43:47 Gönderen: * Halife * »

Çevrimdışı Can Ömer

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 9926
 • Quisque Est Barbarus Alio
  • Paradoxfan
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
« Yanıtla #1 : 09 Ağustos 2012, 13:51:59 »
Roma'nın bağımsızlığını kazandığı yıl İÖ509 ve cumhuriyetin başlangıcı bu tarihtir. Oyunun bu kadar geri bir tarihten başlayacağını sanmıyorum.

Çevrimdışı Noble_TR

 • Level 10
 • İleti: 1159
 • Okul sebebiyle aktif değildim, döndüm.
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
« Yanıtla #2 : 09 Ağustos 2012, 13:54:02 »
En fazla MÖ 300'e kadar giderler tahminimce.
Edit : Şimdi gördüm Cumhuriyetin ilk günleri diyor tarih çok geniş olacakta umarım tur sürelerinde saçmalamazlar  huh*
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2012, 14:05:58 Gönderen: Noble_TR »

Çevrimdışı kpzfth

 • Level 12
 • İleti: 3127
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
« Yanıtla #3 : 09 Ağustos 2012, 13:55:49 »
İmparatorluğu da kapsayacak diyor. Sadece Cumhuriyet değil.  Bir turn 3 yıl falan olur o zaman.

Çevrimdışı osmanliaskeri

 • Level 9
 • İleti: 945
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
« Yanıtla #4 : 09 Ağustos 2012, 14:06:43 »
Desene İstanbul'dan Bursa'ya 3 yılda gideceğiz :P

Çevrimdışı fleetcommander

 • Level 8
 • İleti: 311
Roma'nın bağımsızlığını kazandığı yıl İÖ509 ve cumhuriyetin başlangıcı bu tarihtir. Oyunun bu kadar geri bir tarihten başlayacağını sanmıyorum.
Roma Cumhuriyeti 230 BC- 1 AD arası  geçerli sayılıyor. Çoğu tarihçinin kabul ettiği bu, 230 öncesinde Lokal bir güç bile değil . Oyun 230-220 tarihlerinde başlar Milat ile biter belki MS 15'lere kadar uzanır... (En fazla 270 bc'ye kadar geri giderler  ilk pön savaşını yaşatmak için) Yoksa kim ne yapsın ? emperyal hedefleri olmayan, İtalya yarım adasına bile hakim olamamış  Yunan stili ordu yapılanması olan  Roma ile grand campaing yapmayı) 
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2012, 14:22:09 Gönderen: fleetcommander »

Çevrimdışı mehmetozan

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4576
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
« Yanıtla #6 : 09 Ağustos 2012, 14:20:47 »
Diplomasiyi dedikleri kadar geliştirirlerse çok iyi olur, oyunun tadı diplomaside..
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2012, 14:21:09 Gönderen: mehmetozan »

Çevrimdışı Süvari Alayı

 • Level 7
 • İleti: 207
Eşşek yüküyle para verip orijinal oyun alıyorsun ama Türkçe değil. Ben Shogun 2 çıktığı gün limit. edi. aldım yaklaşık 70 lira mı neydi ama hala oynayamadım ve seneye yazın masaüstü bilgisayar topladığımda oynayabileceğim. Çok şükür OYUNÇEVİRİ var ve karşılıksız olarak bu işi yapıyorlar, inşallah bu oyuna da en azından bir altyazı yaparlar. Türkçe dil seçeneği düşünülmüyormuş, ben buna çok sinirlendim. Belki ileride bir değişiklik olabilir ama olmazsa bu sefer orijinal almayı düşünmüyorum. Rome 2 Genel Sohbet kısmında orijinal almayı düşündüğümü yazmıştım çünkü Total War serilerinin seveni çok, bu sefer Türkçe yaparlar diyerekten bunu yazmıştım ama bu benim için bir hayal kırıklığı oldu...

Çevrimdışı Noble_TR

 • Level 10
 • İleti: 1159
 • Okul sebebiyle aktif değildim, döndüm.
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
« Yanıtla #8 : 09 Ağustos 2012, 14:31:16 »
Roma'nın bağımsızlığını kazandığı yıl İÖ509 ve cumhuriyetin başlangıcı bu tarihtir. Oyunun bu kadar geri bir tarihten başlayacağını sanmıyorum.
Roma Cumhuriyeti 230 BC- 1 AD arası  geçerli sayılıyor. Çoğu tarihçinin kabul ettiği bu, 230 öncesinde Lokal bir güç bile değil . Oyun 230-220 tarihlerinde başlar Milat ile biter belki MS 15'lere kadar uzanır... (En fazla 270 bc'ye kadar geri giderler  ilk pön savaşını yaşatmak için) Yoksa kim ne yapsın ? emperyal hedefleri olmayan, İtalya yarım adasına bile hakim olamamış  Yunan stili ordu yapılanması olan  Roma ile grand campaing yapmayı)
Pön savaşları onaylanmış okuduğum kadarıyla. Ayıca oyunda reformlar olacakmış kim bilir belkide Yunan stilinden Polybian lejyonlarına oradan da Marian reformlarına kadar olan reformları bize yaşatırlar ?

Çevrimdışı dark prens

 • Level 9
 • İleti: 669
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
« Yanıtla #9 : 09 Ağustos 2012, 14:31:56 »
Türk oyuncuları açısından son soruya verilen cevap utanç verici. Orjinal oyun alınması için o kadar uğraş verilmesine ve satılan orjinal oyun sayısı ciddi anlamda artmış olmasına rağmen hala Türkçe dil desteği vermiyorlarsa kusura bakmayın ama ben art niyet ararım. Oyunu orjinal almayı düşünüyordum, son soruya verilen cevabı okuduktan sonra fikrimi değiştirdim. Zaten oyun çıkarken en az 110 TL veya 120 TL olacak ki bu parayı bu oyuna da bayılamam.
Roma bir günde kurulmadı.
Fransız Atasözü

Çevrimdışı buhere

 • Level 3
 • İleti: 22
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
« Yanıtla #10 : 09 Ağustos 2012, 14:42:17 »
Türk oyuncuları açısından son soruya verilen cevap utanç verici. Orjinal oyun alınması için o kadar uğraş verilmesine ve satılan orjinal oyun sayısı ciddi anlamda artmış olmasına rağmen hala Türkçe dil desteği vermiyorlarsa kusura bakmayın ama ben art niyet ararım. Oyunu orjinal almayı düşünüyordum, son soruya verilen cevabı okuduktan sonra fikrimi değiştirdim. Zaten oyun çıkarken en az 110 TL veya 120 TL olacak ki bu parayı bu oyuna da bayılamam.

Aslında sorun da buradan patlak veriyor,biz orjinal almıyoruzki adamlar türkçe yapsınlar,sonra böyle ben almam diyincede türkçe beklemeyin derim.Biz Orjinal alalımki onlar da türkçe yapsın oyunu,yanlış anlama sana karşı birşey dediğim yok.

Çevrimdışı Holy Roman

 • Level 10
 • İleti: 1955
 • нσℓу яσмαη
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
« Yanıtla #11 : 09 Ağustos 2012, 14:44:45 »
 Orjinal almasak mı şunu yav,adamların karşılığı yok...

Çevrimdışı Noble_TR

 • Level 10
 • İleti: 1159
 • Okul sebebiyle aktif değildim, döndüm.
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
« Yanıtla #12 : 09 Ağustos 2012, 14:51:01 »
Orjinal almasak mı şunu yav,adamların karşılığı yok...
Türkçe yok diye almıyorsunuz sonra ki oyunda Türkçe bekliyorsunuz, kör düğüm oluyor böylece. İlk önce oyunları orjinal alın sonra Türkçe bekleyin.

Çevrimdışı kpzfth

 • Level 12
 • İleti: 3127
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
« Yanıtla #13 : 09 Ağustos 2012, 14:51:56 »
Orjinal alan bir sürü kişi ar forumda.

Çevrimdışı Holy Roman

 • Level 10
 • İleti: 1955
 • нσℓу яσмαη
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
« Yanıtla #14 : 09 Ağustos 2012, 14:57:59 »
 
Orjinal alan bir sürü kişi ar forumda.

 Misal ben.

Çevrimdışı hikoqura36

 • Level 10
 • İleti: 1791
  • Ertuğrul'un Ortamı
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
« Yanıtla #15 : 09 Ağustos 2012, 15:46:54 »
turkce olsun olmasin alirim bu oyunu ingilizcem gelisio hic degilsee

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13236
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
« Yanıtla #16 : 09 Ağustos 2012, 16:04:21 »
turkce olsun olmasin alirim bu oyunu ingilizcem gelisio hic degilsee

Bu da ayrı bir etken. 120 tl karşılığında hem eğleniyor hem de kendini ingilizce dersi aldırıyorsun  tebessum* benim sektörden birçok arkadaşım ingilizceyi Fallout serisi ile çözmüş mesela  tbr*

Çevrimdışı hikoqura36

 • Level 10
 • İleti: 1791
  • Ertuğrul'un Ortamı
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
« Yanıtla #17 : 09 Ağustos 2012, 17:18:17 »
Total war serileri sayesinde ingilizceyi derdimi anlatacak kadar çözdüm sayılır :D

Çevrimdışı Jerrys35

 • Level 9
 • İleti: 641
 • Total War OST Sever
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
« Yanıtla #18 : 09 Ağustos 2012, 18:06:42 »
 Her yeni oyun duyurulduğunda boş yere ümide kapılıyorsunuz bu sefer Türkçe olur diye  tebessum* Acı ama gerçek adamlar Çekçe bile koyuyorlar ama Türkçe yok... Bu arada oyun 120 lira mı olacak yuh yani.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2012, 18:10:20 Gönderen: Jerrys35 »

Çevrimdışı fleetcommander

 • Level 8
 • İleti: 311
Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
« Yanıtla #19 : 09 Ağustos 2012, 19:05:47 »
Benim İngilizcem gayet iyi ama aramızda İngilizcesi yeterli olmayan pekçok arkadaşımız var, yaşı küçük kardeşlerimiz var. TÜRKler nasıl ki Tarih sahnesinde yok sayılamazsa Türkçe de yok sayılamaz...
İşine geldiğinde kusursuz TÜRKÇE ile OSMANLI birliklerini seslendiren CA, TÜRKÇE dil desteğini biz sadık TÜRK oyuncularından esirgiyor.
5000 mail yollansa hiç değilse Türkçe alyazı desteği için birşeyler yaparlar. Biz tepkisiz kalırsak adamlar da harekete geçmez.

Haydi TotalWarTürkiye  görev sana düşüyor , başlat bir mail kampanyası.  "Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır" baabında güzel ,kibar  rica içeren ; Türkçe desteğin Türk Total War'cılar için  ne kadar önemli olduğunu anlatan tek paragraflık bir maili topluca yollayalım. Sonuç alamazsak bile birşeylerin başlangıcı olur...
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2012, 19:08:10 Gönderen: fleetcommander »