Total War Türkiye

Total War Eras => Total War: Rome 2 => Konuyu başlatan: * Halife * - 09 Ağustos 2012, 13:38:54

Başlık: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: * Halife * - 09 Ağustos 2012, 13:38:54
(http://www.oyunfest.com/wp-content/uploads/2012/08/James-Russell-rome2-oyunfest-599x275.jpg)

Total War Rome II'nin baş tasarımcısı James Russell ile röprotaj yaptık. Gelen cevaplar kimini sevindirecek kimini ise üzecek türden.

Oyun Fest: Oyun hangi zaman aralığını konu alacak?

James Russell: Rome II, Roma Cumhuriyeti'nin ilk günleri ile Roma İmparatorluğu'nun yükseliş dönemlerini kapsayacak. Oyunun Roma Tarihi'nin o destansı dönemini kapsamasını istiyoruz.

OF: Tarihte reformlar genel olarak çok önemli bir yer tutmakta, Rome II'de reformların ve yönetim şekillerinin avantajlarını ve dezavantajlarını görebilecek miyiz?

JR: Evet, değişik politik sistemlerle ilgilenmeyi planlıyoruz ve tabi ki çeşitli reform çeşitleri de aklımızda var, mesela askeri reformlar! Oyun tarzınıza göre, değişik seçim ya da politikalar sonucu farklı artıları ve eksileri açığa çıkacak, ilginç bir teknoloji ağacımız da olacak. Ayrıca, farklı kültürler için farklı seçenekler olmasını istiyoruz. Rome II deki çok kültürlü dünyanın oyuna büyük bir tekrar oynama yetisi katmasını planlıyoruz!

OF: Birinci oyundaki gibi komutanların kendilerine özel konuşmaları olacak mı? Aldıkları özellikler bu konuşmaları etkileyecek mi?

JR: Biz oyuncuların ön saflardaki aksiyonu yaşamasını istiyoruz, biz buna Total War’ın İnsani Yüzü diyoruz. Ayrıca bunu farklı yöntemlerle destekliyoruz, yeni ünite kameraları sayesinde aksiyonun tam ortasına dalabiliyorsunuz. Komutanlar sağa sola emirler veriyor ve askerler etraflarında olanlara gerçekçi bir şekilde tepki veriyor. Oyuncuların gerçekten Roma savaş atmosferinin etkisini hissetmesini istiyoruz.

OF: Oyunda hangi tarihi savaşlar olacak?

JR: Şuan oyundaki tarihi savaşları konuşmak için üzgünüm ki çok erken.

OF: Oyunda kaç adet ülke olacak ve kaç tanesi oynanabilir olacak?

JR: Rome II, birinci oyuna göre daha büyük bir coğrafik bir alanı kaplayacak. Yine, oyunda kaç adet ülke olacağını ya da hangilerinin olduğu hakkında konuşmak için çok erken. Ama yine de oyunun başında insanların çok fazla seçeneklerinin olmasını istiyoruz. Antik dünya devasa boyutlarda kültürel çeşitlilik, savaş teknikleri ve ortamlar sunuyor. Ve biz bunların hepsini oyuna yansıtarak ülkelerin orijinal oyun stilleri olmasını istiyoruz.

OF: Oyunun müziklerini kim besteliyor?

JR: Bizim bünyemizdeki ses menajeri Richard Beddow, oyunun müziklerini bestelemekte. Richard, Total War serilerinde yıllardır çalışmakta ve yakın zamanda Napolyon Total War oyununa bestelediği enfes eseriyle Ivor Novello ödülünü kazandı. Kendisi inanılmaz derecede yetenekli bir bestekar ve Rome II için çok büyük planları var…

OF: İlk oyunda şehirlerimize zoom yapıp, sokaklarında gezip, insanları görüp temiz bir Roma havası alabiliyorduk bir nebzede olsa, bunu ikinci oyunda da bekleyebilir miyiz? Çünkü bazı oyuncular bu özelliği çok istiyorlar! (Özelliklede ben!)

JR: Şu an için hala şehirlerin campaign haritasında nasıl gözükeceğine karar vermekteyiz o yüzden bu konuda ileride bilgi verebiliriz.

OF: Oyunun multiplayer kısmı Total War Shogun 2 gibi mi olacak, conquest haritası varlığını koruyacak mı?

JR: Multiplayer kısmı için büyük bir planımız var, ama maalesef bu konuda konuşmaya hazır değiliz.

OF: Herkes oyunu bekliyor, oyunun ne zaman çıkmasını beklemeliyiz?

JR: Çıkış tarihini hala tam olarak netleştiremiyoruz, ama 2013 ün son çeyreğini düşünmekteyiz.

OF: Rome II'nin Napolyon Total War'a göre daha büyük bir zaman dilimini kapsayacağını biliyoruz. Oyunda Napolyon'da olduğu gibi tarihi kumandanlar görebilecek miyiz?

JR: Evet, oyunda tarihte yer almış ünlü kumandanlar olacak, şimdilik bunların tahminini size bırakıyoruz! Bu zaman dilimi efsanevi kişiliklerin çağıydı kimi mükemmel kimi çok kötü kararlar verse de, tarihi şekillendirdiler. Rome II, bunu kesinlikle yansıtacak bir oyun olacak.

OF: Rome Total War olsun ve Shogun Total War'da senato ya da Shogun’ un dediklerini yapıp suyuna gitsek de, eninde sonunda hep çatışma için girmek zorunda kalıyorduk, Rome II'de de bu durum böyle mi olacak? ( Şan ve şöhreti paylaşmak istediğimiz yok ama!)

JR: Roma devletini bu oyunda öncekine göre daha farklı göstermek istiyoruz. Biz oyunda fazla sayıda iç çatışmaları, politik oyunları ve senatonun entrikalarını görmek istiyoruz ama aynı zamanda bu devletin içinde 3 ayrı bölge de oluşturmak istemiyoruz. Oyuncunun cumhuriyeti kurtarmakla imparator olmak arasında karar vermesini istiyoruz. İki seçenek de kabul edilebilir durum ama unutmayın ki siz Roma ya yürümezseniz, sizin rakiplerinizden birisi sizin yapmadığınızı yapabilir!

OF: Medieval Total War'da olduğu gibi bu oyunda da istediğimiz kişilere istediğimiz unvanları verebilecek miyiz?

JR: Oyunda sahip olabileceğiniz ya da yaratabileceğiniz farklı pozisyonlar ve unvanlar olacak, bunları nasıl atayacağınız tamamen size kalmış.

OF:  Oyunda hangi dinler olacak?

JR: Bunu konuşmak için şuan için çok erken ama ilerleyen zamanlarda size bu konuda bilgi vereceğiz.

OF: Diplomasi ekranına neler eklenecek?

JR: Diplomasiyi çok fazla geliştirip ilerletmek istiyoruz! Yeni diplomatik seçeneklerinin yanında AI’ın da diplomasi konusunda daha insan vari davranmasını planlıyoruz ve bunu birden fazla şekilde yapmayı planlamaktayız. Mesela, AI’ın karar vermedeki motiflerini daha şeffaf yapmak istiyoruz. AI’ın diplomatik aldığı bütün kararların bir sebebi olsa da oyuncuya bu sebeplerin ne olduğunu hiçbir zaman göstermedik. Rome II ile beraber AI’ın verdiği bir kararın sebebini görmesini sağlamayı düşünüyoruz ve bunun üstünde çalışıyoruz.

OF: 2006’dan beri Total War'un Türk severleri ve fanatikleri oyunlar için Türkçe dil seçeneğini beklediler, bu oyunda Türkçe dil seçeneği olacak mı yada en azından videolar yada konuşmalar için Türkçe alt yazı bekleyebilir miyiz?

JR: Malesef şuan için Türkçe dil paketi düşünmemekteyiz.

Reform, diplomasi, politika ve ünvanlar hakkındaki cevaplar bizi tatmin etti. Lakin son sorunun cevabının olumlu olmasını isterdik, zira Total War Türkiye topluluğunun çalışmalarını bizzat takip eden biriyim. Yaklaşık 7 yıldır uğraşıp duruyorlar, birçok güzel işe de imza attılar ama SEGA hala karşılık veremedi. Şahsi görüşüm, harcanan emeğe karşı hala gelmeyen Türkçe desteği dağıtıcı ve geliştirici için bir utançtır.

Devamı için: http://www.oyunfest.com/james-russell-ile-total-war-rome-2-uzerine-konustuk-roportaj.html

Not: Oyun Fest, Total War Türkiye'nin yanında olan bağımsız bir oyun sitesidir. Tüm Total War ile alakalı yazılarında Total War Türkiye'ye link vermektedir. Herkesin bilgisine  tbr*
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Can Ömer - 09 Ağustos 2012, 13:51:59
Roma'nın bağımsızlığını kazandığı yıl İÖ509 ve cumhuriyetin başlangıcı bu tarihtir. Oyunun bu kadar geri bir tarihten başlayacağını sanmıyorum.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Noble_TR - 09 Ağustos 2012, 13:54:02
En fazla MÖ 300'e kadar giderler tahminimce.
Edit : Şimdi gördüm Cumhuriyetin ilk günleri diyor tarih çok geniş olacakta umarım tur sürelerinde saçmalamazlar  huh*
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: kpzfth - 09 Ağustos 2012, 13:55:49
İmparatorluğu da kapsayacak diyor. Sadece Cumhuriyet değil.  Bir turn 3 yıl falan olur o zaman.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: osmanliaskeri - 09 Ağustos 2012, 14:06:43
Desene İstanbul'dan Bursa'ya 3 yılda gideceğiz :P
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: fleetcommander - 09 Ağustos 2012, 14:07:46
Roma'nın bağımsızlığını kazandığı yıl İÖ509 ve cumhuriyetin başlangıcı bu tarihtir. Oyunun bu kadar geri bir tarihten başlayacağını sanmıyorum.
Roma Cumhuriyeti 230 BC- 1 AD arası  geçerli sayılıyor. Çoğu tarihçinin kabul ettiği bu, 230 öncesinde Lokal bir güç bile değil . Oyun 230-220 tarihlerinde başlar Milat ile biter belki MS 15'lere kadar uzanır... (En fazla 270 bc'ye kadar geri giderler  ilk pön savaşını yaşatmak için) Yoksa kim ne yapsın ? emperyal hedefleri olmayan, İtalya yarım adasına bile hakim olamamış  Yunan stili ordu yapılanması olan  Roma ile grand campaing yapmayı) 
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: mehmetozan - 09 Ağustos 2012, 14:20:47
Diplomasiyi dedikleri kadar geliştirirlerse çok iyi olur, oyunun tadı diplomaside..
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Süvari Alayı - 09 Ağustos 2012, 14:28:30
Eşşek yüküyle para verip orijinal oyun alıyorsun ama Türkçe değil. Ben Shogun 2 çıktığı gün limit. edi. aldım yaklaşık 70 lira mı neydi ama hala oynayamadım ve seneye yazın masaüstü bilgisayar topladığımda oynayabileceğim. Çok şükür OYUNÇEVİRİ var ve karşılıksız olarak bu işi yapıyorlar, inşallah bu oyuna da en azından bir altyazı yaparlar. Türkçe dil seçeneği düşünülmüyormuş, ben buna çok sinirlendim. Belki ileride bir değişiklik olabilir ama olmazsa bu sefer orijinal almayı düşünmüyorum. Rome 2 Genel Sohbet kısmında orijinal almayı düşündüğümü yazmıştım çünkü Total War serilerinin seveni çok, bu sefer Türkçe yaparlar diyerekten bunu yazmıştım ama bu benim için bir hayal kırıklığı oldu...
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Noble_TR - 09 Ağustos 2012, 14:31:16
Roma'nın bağımsızlığını kazandığı yıl İÖ509 ve cumhuriyetin başlangıcı bu tarihtir. Oyunun bu kadar geri bir tarihten başlayacağını sanmıyorum.
Roma Cumhuriyeti 230 BC- 1 AD arası  geçerli sayılıyor. Çoğu tarihçinin kabul ettiği bu, 230 öncesinde Lokal bir güç bile değil . Oyun 230-220 tarihlerinde başlar Milat ile biter belki MS 15'lere kadar uzanır... (En fazla 270 bc'ye kadar geri giderler  ilk pön savaşını yaşatmak için) Yoksa kim ne yapsın ? emperyal hedefleri olmayan, İtalya yarım adasına bile hakim olamamış  Yunan stili ordu yapılanması olan  Roma ile grand campaing yapmayı)
Pön savaşları onaylanmış okuduğum kadarıyla. Ayıca oyunda reformlar olacakmış kim bilir belkide Yunan stilinden Polybian lejyonlarına oradan da Marian reformlarına kadar olan reformları bize yaşatırlar ?
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: dark prens - 09 Ağustos 2012, 14:31:56
Türk oyuncuları açısından son soruya verilen cevap utanç verici. Orjinal oyun alınması için o kadar uğraş verilmesine ve satılan orjinal oyun sayısı ciddi anlamda artmış olmasına rağmen hala Türkçe dil desteği vermiyorlarsa kusura bakmayın ama ben art niyet ararım. Oyunu orjinal almayı düşünüyordum, son soruya verilen cevabı okuduktan sonra fikrimi değiştirdim. Zaten oyun çıkarken en az 110 TL veya 120 TL olacak ki bu parayı bu oyuna da bayılamam.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: buhere - 09 Ağustos 2012, 14:42:17
Türk oyuncuları açısından son soruya verilen cevap utanç verici. Orjinal oyun alınması için o kadar uğraş verilmesine ve satılan orjinal oyun sayısı ciddi anlamda artmış olmasına rağmen hala Türkçe dil desteği vermiyorlarsa kusura bakmayın ama ben art niyet ararım. Oyunu orjinal almayı düşünüyordum, son soruya verilen cevabı okuduktan sonra fikrimi değiştirdim. Zaten oyun çıkarken en az 110 TL veya 120 TL olacak ki bu parayı bu oyuna da bayılamam.

Aslında sorun da buradan patlak veriyor,biz orjinal almıyoruzki adamlar türkçe yapsınlar,sonra böyle ben almam diyincede türkçe beklemeyin derim.Biz Orjinal alalımki onlar da türkçe yapsın oyunu,yanlış anlama sana karşı birşey dediğim yok.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Holy Roman - 09 Ağustos 2012, 14:44:45
 Orjinal almasak mı şunu yav,adamların karşılığı yok...
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Noble_TR - 09 Ağustos 2012, 14:51:01
Orjinal almasak mı şunu yav,adamların karşılığı yok...
Türkçe yok diye almıyorsunuz sonra ki oyunda Türkçe bekliyorsunuz, kör düğüm oluyor böylece. İlk önce oyunları orjinal alın sonra Türkçe bekleyin.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: kpzfth - 09 Ağustos 2012, 14:51:56
Orjinal alan bir sürü kişi ar forumda.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Holy Roman - 09 Ağustos 2012, 14:57:59
 
Orjinal alan bir sürü kişi ar forumda.

 Misal ben.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: hikoqura36 - 09 Ağustos 2012, 15:46:54
turkce olsun olmasin alirim bu oyunu ingilizcem gelisio hic degilsee
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: * Halife * - 09 Ağustos 2012, 16:04:21
turkce olsun olmasin alirim bu oyunu ingilizcem gelisio hic degilsee

Bu da ayrı bir etken. 120 tl karşılığında hem eğleniyor hem de kendini ingilizce dersi aldırıyorsun  tebessum* benim sektörden birçok arkadaşım ingilizceyi Fallout serisi ile çözmüş mesela  tbr*
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: hikoqura36 - 09 Ağustos 2012, 17:18:17
Total war serileri sayesinde ingilizceyi derdimi anlatacak kadar çözdüm sayılır :D
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Jerrys35 - 09 Ağustos 2012, 18:06:42
 Her yeni oyun duyurulduğunda boş yere ümide kapılıyorsunuz bu sefer Türkçe olur diye  tebessum* Acı ama gerçek adamlar Çekçe bile koyuyorlar ama Türkçe yok... Bu arada oyun 120 lira mı olacak yuh yani.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: fleetcommander - 09 Ağustos 2012, 19:05:47
Benim İngilizcem gayet iyi ama aramızda İngilizcesi yeterli olmayan pekçok arkadaşımız var, yaşı küçük kardeşlerimiz var. TÜRKler nasıl ki Tarih sahnesinde yok sayılamazsa Türkçe de yok sayılamaz...
İşine geldiğinde kusursuz TÜRKÇE ile OSMANLI birliklerini seslendiren CA, TÜRKÇE dil desteğini biz sadık TÜRK oyuncularından esirgiyor.
5000 mail yollansa hiç değilse Türkçe alyazı desteği için birşeyler yaparlar. Biz tepkisiz kalırsak adamlar da harekete geçmez.

Haydi TotalWarTürkiye  görev sana düşüyor , başlat bir mail kampanyası.  "Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır" baabında güzel ,kibar  rica içeren ; Türkçe desteğin Türk Total War'cılar için  ne kadar önemli olduğunu anlatan tek paragraflık bir maili topluca yollayalım. Sonuç alamazsak bile birşeylerin başlangıcı olur...
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Can Ömer - 09 Ağustos 2012, 19:13:28
Türkçe desteği için şöyle bir kampanya olabilir. Oyun çıktıktan sonra Türkiye'de, örneğin 5000 tane (bu sayıya CA karar verecek), satılırsa CA bir sonraki yama ile oyuna Türkçe dil desteği ekler.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Abd - 09 Ağustos 2012, 19:35:26
Rome 2 Türkçe olursa varya... Ufff..... ask*
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Greeek - 09 Ağustos 2012, 20:19:45
Hacı harbiden bu çekler çok mu zenginde çekce desteği var.Niye sırpça yok.Boşnak yok hmm niye ermenice yok.Arap falan da dicem de onların hiç şansı yok.Hristiyanlık etken bize karşı olabilir ama sırpa ermeniye karşı bir etken olamaz.Nedir bunun sebebi
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: kpzfth - 09 Ağustos 2012, 20:29:23
Evet. Çekler çok orjinal alıyor. O yüzden çekçesi var.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: hikoqura36 - 09 Ağustos 2012, 21:21:42
Türkiye'de "Ben ingilizce anlamam,korsan varken orjinali napayım" zihniyeti sürdüğü sürece Türkçe oyun çıkmaz.Bu zihniyet olmasaydı zaten,belkide şimdi yabancı bi firmanın yaptığı oyunu değil,türk oyun sektöründen bi oyun oynuyo olurduk..!!!
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Greeek - 09 Ağustos 2012, 21:43:17
sobee bi ara oyun yapıyordu.İlk mmorpg falan.Sonra oda gitti.Peak games şimdi tarayıcı tabanlı oyun falan yapıyor.5-10 yıl sonra şimdiki total war a yetişirler belki.Ama o zaman total war ne hale gelir tahmin edemiyorum.Total war un bizim orjinal aldığımız sayıylada türkçe olcağını sanmıyorum.Ne zaman total war a rakip olan türkçe bi oyun çıkar.O zaman mecburi yapar total warda türkçe.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: hikoqura36 - 09 Ağustos 2012, 21:55:28
sobee bi ara oyun yapıyordu.İlk mmorpg falan.Sonra oda gitti.Peak games şimdi tarayıcı tabanlı oyun falan yapıyor.5-10 yıl sonra şimdiki total war a yetişirler belki.Ama o zaman total war ne hale gelir tahmin edemiyorum.Total war un bizim orjinal aldığımız sayıylada türkçe olcağını sanmıyorum.Ne zaman total war a rakip olan türkçe bi oyun çıkar.O zaman mecburi yapar total warda türkçe.

10 yıl sonra ben çıkarırım türk oyunu :D
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: kpzfth - 09 Ağustos 2012, 22:05:54
sobee bi ara oyun yapıyordu.İlk mmorpg falan.Sonra oda gitti.Peak games şimdi tarayıcı tabanlı oyun falan yapıyor.5-10 yıl sonra şimdiki total war a yetişirler belki.Ama o zaman total war ne hale gelir tahmin edemiyorum.Total war un bizim orjinal aldığımız sayıylada türkçe olcağını sanmıyorum.Ne zaman total war a rakip olan türkçe bi oyun çıkar.O zaman mecburi yapar total warda türkçe.

10 yıl sonra ben çıkarırım türk oyunu :D

Türk oyunu yok mu?
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: hikoqura36 - 09 Ağustos 2012, 22:10:14
sobee bi ara oyun yapıyordu.İlk mmorpg falan.Sonra oda gitti.Peak games şimdi tarayıcı tabanlı oyun falan yapıyor.5-10 yıl sonra şimdiki total war a yetişirler belki.Ama o zaman total war ne hale gelir tahmin edemiyorum.Total war un bizim orjinal aldığımız sayıylada türkçe olcağını sanmıyorum.Ne zaman total war a rakip olan türkçe bi oyun çıkar.O zaman mecburi yapar total warda türkçe.

10 yıl sonra ben çıkarırım türk oyunu :D

Türk oyunu yok mu?

Türk oyunu var,en bilindik Crysis serisi.Bizim bahsettiyimiz olay Türkiyedeki oyun sektörù ve CA'ya rakip olabilecek bi türk strateji oyunu .p
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Jerrys35 - 09 Ağustos 2012, 22:17:38
 Shogun 2 için var olan dil paketleri İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Çekçe, Lehçe. Adamlar Japonca bile yapmıyor Sega Japon firması...
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: hikoqura36 - 09 Ağustos 2012, 22:26:30
İçlerinde japon çalışanlarda var bildiyim kadarıyla ...Genede japonca dil desteği koymamışlar ilginç...
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Jerrys35 - 09 Ağustos 2012, 22:28:15
 Bence Türkçe ve Japonca gibi zor dillerle uğraşmak yemiyor  tebessum* Sondan eklemeli diller oldukça zordur...
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: osmanliaskeri - 09 Ağustos 2012, 22:38:24
Sondan eklemeyle ne alakası var? Bu oyundaki her cümle birer kalıp. Duruma göre değişen bir cümle yok ki zorlasın onları.

Japonca'nın alfabe sorunu var.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: hikoqura36 - 09 Ağustos 2012, 22:38:32
 Etw'de vardı.Koskoca firma için sanmıorum zor olsun.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Jerrys35 - 09 Ağustos 2012, 22:44:10
 Sondan eklemeli dillerde her çekimin kişiye göre farkı olur, mesela Geldim, geldin, geldi vs. cümleyi değiştirir. Çekçe dil paketi yapmaktan daha zordur mesela bir Japonca, bir Korece, bir Türkçe yapmak, alfabe sorunu da o kadar mühim değil alfabe paketleri var indirilebilir.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: hikoqura36 - 09 Ağustos 2012, 22:49:24
Tek sorunlari oysa yollasınlar oyunun txt dosyalarini 1 ay ònceden bize,cevirip yollayalım.Bi arkadas önermisti bunu hatırladigim kadariyla bi aralar..
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: osmanliaskeri - 09 Ağustos 2012, 22:55:16
Sondan eklemeli dillerde her çekimin kişiye göre farkı olur, mesela Geldim, geldin, geldi vs. cümleyi değiştirir. Çekçe dil paketi yapmaktan daha zordur mesela bir Japonca, bir Korece, bir Türkçe yapmak, alfabe sorunu da o kadar mühim değil alfabe paketleri var indirilebilir.

Bunu ben de biliyorum da. Diyorum ki bu oyunda her cümle zaten kalıp. Oyunun gidişatına göre değişmeyecek cümle. Hiç bir sorun olmaz.

Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Jerrys35 - 10 Ağustos 2012, 00:53:59
 İşte sana göre sorun değil, adama göre sorun   kah* Adamlar uğraşmak istemiyorlar bence, bunlar da iyice  uzaklaştırıyor o işten.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: dark prens - 11 Ağustos 2012, 00:22:09
Dil olayında adamlar bizzat kendileri uğraşmıyor zaten. Her dil için çalıştıkları tercümanlar var. Kararlaştırılan metinleri çok önceden bu tercümanlara  veriyorlar ve oyunun bölümleri toplanırken çevrilmiş metinleri alıyorlar. Sonrası kopyala yapıştır. Bu dil olayında Ca'nın bizzat uğraştığı hiçbir şey yok. Kusura kalmayın ama çok satış olsa da amuda kalksak da bu Ca Türkçe dil desteği vermez.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Jerrys35 - 11 Ağustos 2012, 02:02:18
 O zaman iş tamamen parasal, tercümanlara daha fazla para ödemek istemiyorlar  kah* kah*
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: hikoqura36 - 11 Ağustos 2012, 03:13:16
Adamlar Ugandaca bile çıkarır,Türkçe çıkarmaz...Para sıkıntıysa gelsinler evi hipotek ettirim,yeterki Türkçe çıksın :D
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: H5N1 - 13 Ağustos 2012, 15:10:03
Oyuna Türkçe'yi eklemezseniz türkiyede oyunu almıyor desinler bak nasıl çıkartıyorlar  kah*
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Jerrys35 - 13 Ağustos 2012, 15:41:39
 Şu son 3-4 günde yediğim sayısız crash ve oyunda gördüğüm beyinsizliklerden sonra (Özellikle FoTS'da) demek istiyorum ki bu şe.....ler her sene yeni oyun çıkaracaklarına ilk önce eski oyunlarındaki bugları, hataları bir düzeltsinler. Misal ETW'de askerler kare formasyonda ateş etmiyor, ne kadar zor olabilir maksimum 40-50 mb lik yama çıkararak bunu düzeltmek, elemanlarından 3-5 tanesi yapamaz mı bu işi? Shogun 2 de mesela okçular alevli ok atmıyorlar kulelere önce atıyorlar gibi oluyor sonra atmıyorlar daha nicelerini sayarım, ama en gıcık olduğum şey, yakın dövüşte kılıç çeken, süngüsü bile olmayan line infantry'lere atlılara karşı bonus 5 bonus verilmiş. Marine'lerin ise 7 bu bonus, sanki naginata monk'lara dalıyoruz, geçenlerde 3 tane yari ki taburu ile (hepsi de sağlamdı) 42 tane marine'e daldım, benimkilerin hepsi öldü, marineler ise sağlam. Adamlar FoTS avatarını bilerek çok güçlü yapmışlar herkes alsın diye... Shogun 2 avatarı ile şekilden şekile girerken FoTS avatarı ile hiçbirşey yapmadan kazanabiliyorsunuz, askerlerinizi kıpırdatmadan bile. Kılıçlılar charge yapa yapa tüfeklilerin dibine kadar geliyor, orada bayrak çekip kaçıyorlar. İşte böyle beyinsizlik timsali bir düzen, böyle alçak bir firma. İnşallah Rome 2 de dönem bölme diye bir olay olmaz... Ağır olduysa kusura bakmayın...
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Noble_TR - 13 Ağustos 2012, 16:13:13
Söylediklerinin bir kısmında haklı olabilirsin fakat "...askerlerinizi kıpırdatmadan bile. Kılıçlılar charge yapa yapa tüfeklilerin dibine kadar geliyor, orada bayrak çekip kaçıyorlar." Ateşli silah demek zaten budur, kullanılma amacı budur.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Jerrys35 - 13 Ağustos 2012, 16:43:08
 Dibine kadar gelip kaçıyorlar diyorum  tebessum* tebessum* Adam zaten girse tüfeklilere katliam yapacak, o dönemdeki samuraylar zaten tüfeği reddedip kılıcı seçerken bunu göze alıyorlardı. Oyuna samuraylık ruhu böyle yansıtılmaz.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: tripliex - 13 Ağustos 2012, 16:52:56
Türk'lere karşı dünyada hâlâ var olan NEGATİF bakışın örneği.. başka birşey değil. Etrafa "NO RACISM" diye pankartlar asarak olmuyor işte bu.. Uygulamada da NO RACISM olmalı sayın Creative Assembly.. Oyunların Çekçe versiyonu bile var. Çekçe konuşulan coğrafya ne ki dünyada? Nedir bu Türk düşmanlığı dünyada anlamadım gitti.. Gidip bi daha mı fethedelim ne yapalım? Atımı getirin! :D
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Noble_TR - 13 Ağustos 2012, 17:00:41
Onlar kaç kişinin Çekçe konuştuğunu değil oyunu kaç Çek'in aldığını umursuyor demek ki adamlar bizden daha fazla orjinal oyun alıyor  tbr*

Ben şahsen SEGA ve CA gibi dünya markalarının Türklere karşı bir sorunu olduğunu sanmıyorum çünkü Empire total war'da diğer oyunlarda göremediğimiz bir kalitede Türkçe seslendirme yapıldı, isteseler buna da dil desteği eklerler ama işte artık... Aman ne halleri varsa görsünler  kah* Çeviriye kaldık yine.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: emre.2058 - 13 Ağustos 2012, 17:26:43
Oyuna Türkçe'yi eklemezseniz türkiyede oyunu almıyor desinler bak nasıl çıkartıyorlar  kah*
Türkiye de tw orjinal alınmıyorsa onların suçu ne bi düşün senin o kadar emek verip emek harcadığın oyunu adam 5-6 liraya alıyor hangi ülkede orjinal oyun alımı fazla olursa onun dilin de yaparlar...
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: kpzfth - 13 Ağustos 2012, 18:27:26
Onlar kaç kişinin Çekçe konuştuğunu değil oyunu kaç Çek'in aldığını umursuyor demek ki adamlar bizden daha fazla orjinal oyun alıyor  tbr*

Ben şahsen SEGA ve CA gibi dünya markalarının Türklere karşı bir sorunu olduğunu sanmıyorum çünkü Empire total war'da diğer oyunlarda göremediğimiz bir kalitede Türkçe seslendirme yapıldı, isteseler buna da dil desteği eklerler ama işte artık... Aman ne halleri varsa görsünler  kah* Çeviriye kaldık yine.

ETW'yi bilmiyorum ama NTW süperdi. Basıyodum Nizam-ı Ceditlere "Onlar sadece birer kız" "Subayı öldürene benden hediye" falan diyorlardı.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: jax61 - 16 Ağustos 2012, 03:48:36
valla oyun şimdiden heyecanlandırdı.. ama üstün özelliklere sahip bir bilgisayar isteyeceği konusunda hiç şüphem yok.. yaklaşık 1-2 saat önce yayınlanan yeni screenshotları gördükten sonra sizler de buna katılacaksınız sanırım..

açıkçası türkçe dil desteği kim istemez ki ama malesef hemen hiçbir oyuna türkçe dil desteği vermiyor oyun yapımcıları ..açıkçası bu konuda seganın vermemesine de şaşmamalı.. halen oyunun orjinalini satın alan kişi sayısı türkiyede diğer ülkelere nazaran çok daha düşük seviyelerde kaldığını düşünürsek..yine de biz umudumuzu koruyalım ya nasip bir sonraki seride..
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: YARARMAN - 22 Ağustos 2012, 11:38:54
Türkçe dil desteği konusundaki cevap, açıkçası beni de çok üzdü.
Ancak çok da anormal bir cevap değildi.
Başlıca birkaç sebebi var;
Öncelikli olarak dünyada en çok kullanılan dilin İngilizce olduğu.
Daha sonrası bulunan ülkede orijinal oyun satın alma miktarı.
Diğeri ise dünya üzerinde o dilin ne kadar çok kullanıldığı.
Yani ortada bir Türk düşmanlığı yok.
Ancak bu düşmanlık olarak istisnai durumlar da olabilir.
Türk düşmanlığı olarak düşünecek olursak, o zaman bu adamlar Japon'a da düşmanlar. :)
Ki SEGA bir Japon firması. :)

Aslında bu dil olayı, çok da zor bir mesele değil CA için.
Zira bir animasyonun görsel ve yazılımsal tasarımı, yüzlerce sayfa çevirisinden daha zordur.
Dil desteği konusunda yapacağı şey;
Sağlam tercümanlar ve birkaç tane de tarihçi tutması.
En azından oyundaki sadece yazı ve altyazılar için. (Başlangıçta seslendirmeyi katmasına gerek de yok.)
O yüzden, bu Türkçe dil desteği CA için çok da mali bir sorun oluşturacağını zannetmiyorum.
Animasyoncu ve yazılımcıların arzuladığı maliyeti düşündüğümüzde...
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: shogun2totalwar - 22 Ağustos 2012, 14:41:37
Türk düşmanlığı yok, eğer korsan alan arkadaşlar bi zahmet para biriktirip orjinal alırlarsa Türkçe yaparlar eminim, Tercümana para vermek istemiyolarsa kendimiz ücretsiz çeviririz.
Ama Call of Duty'de bi Türk düşmanlığı olduğu aşikar
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Abd - 23 Ağustos 2012, 01:27:47
Aslında bunları bırakıp, adam akıllı bir şekilde İngilizce öğrenmek lazım ama işte... Zaman olmuyor, üşengeçlik ediyoruz, çalışmıyoruz falan filan...
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Yalnız KURT - 01 Eylül 2012, 17:51:51
Bütün türkçe total war sitelerinden gönüllü ekip toplasak büyük bir çeviri grubu oluşturabiliriz . Kendimiz çeviririz yine...
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Kartacalı Anibal - 06 Eylül 2012, 07:22:19
sobee bi ara oyun yapıyordu.İlk mmorpg falan.Sonra oda gitti.Peak games şimdi tarayıcı tabanlı oyun falan yapıyor.5-10 yıl sonra şimdiki total war a yetişirler belki.Ama o zaman total war ne hale gelir tahmin edemiyorum.Total war un bizim orjinal aldığımız sayıylada türkçe olcağını sanmıyorum.Ne zaman total war a rakip olan türkçe bi oyun çıkar.O zaman mecburi yapar total warda türkçe.

10 yıl sonra ben çıkarırım türk oyunu :D

Türk oyunu yok mu?

Türk oyunu var,en bilindik Crysis serisi.Bizim bahsettiyimiz olay Türkiyedeki oyun sektörù ve CA'ya rakip olabilecek bi türk strateji oyunu .p

Crysis Türk oyunu mu? Ya kardeşim deliricem hala anlayamadınız şunu firmada bir tane türk ya bir tane BİR TANE TÜRK VAR diye Türk oyunu olmuyor, Türkiye'ye veya Türk oyunculuğuna hiç bir katkısı olmuyor. Varsa At ve Kılıç (Mount and Blade) bide Kabus 22 var. Başka birşey yook!

Bide mobile çıkartıyorlar işte ondan da hiç bir gelişme olacağını sanmıyorum.

Bide, hiçbir firma hiçbir şekilde hiçbir ülkeye ve millete karşı değillerdir. Adamlar sadece emeklerinin karşılığını alabiliyorlar mı ona bakarlar. Baktılar Türkiye'de oyun iyice satmış, anında hediye olaraktan Türkçe yaparlar oyunu. Bu kadar basit... Satmıyor oyunlar Türkiye'de satmıyor! Bu olay Konsollar içinde geçerli.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: oddyses - 06 Eylül 2012, 14:02:16
Gerçekten süper detaylar. Yeni Total War arayüzüyle Roma'yı oynamak isterim.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: Samuray Jack - 08 Eylül 2012, 09:17:34
Sana katılıyorum (oddyses) çok gerçekçi detayları var ama keşke türkçe çevirisinide yapsalardı
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Adonis - 11 Ekim 2012, 20:23:06
Guzel ve yararli bir roportaj olmus.Ciksin artik su oyun sabrredemiyorum!
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: emre.2058 - 11 Ekim 2012, 21:05:05
Çift ağızlı baltalarıyla Romaya giren Cermenleri düşünün süper olacak bu oyun ehue*
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: kpzfth - 11 Ekim 2012, 21:09:30
Türk düşmanlığı yok, eğer korsan alan arkadaşlar bi zahmet para biriktirip orjinal alırlarsa Türkçe yaparlar eminim, Tercümana para vermek istemiyolarsa kendimiz ücretsiz çeviririz.
Ama Call of Duty'de bi Türk düşmanlığı olduğu aşikar

Call of Duty'nin neresinde?
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Sadrazam - 15 Aralık 2012, 10:43:27
türkçe olmamasına sasırmadım ama oyun multiplayer özelligi için orijinal alınır  tebessum*
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Ozanokumus - 21 Aralık 2012, 13:48:06
turkce olsun olmasin alirim bu oyunu ingilizcem gelisio hic degilsee

Bende buna katılıyorum.  tbr*  Total War serisi ile Sims serisinde ingilizceyi baya geliştirdim. Ayrıca bende orjinal almayı planlıyorum adamların ne yaptığı umrumda değil. Ben yasalara uyarım ve korsan almak suçtur.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: II.Bayezıd - 21 Aralık 2012, 13:57:27
Arkadaşlar lütfen orjinal alın ki forum olarak biraz multiplayerda söz sahibi olun ve orjial oyunlarla güncellemeler yeni dlcler gibi bir çok artıya sahip olacaksınız. Türkçe olmıyacak tabi ki.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: ByzantineEmpires - 24 Aralık 2012, 18:40:55
Türk oyuncuları açısından son soruya verilen cevap utanç verici. Orjinal oyun alınması için o kadar uğraş verilmesine ve satılan orjinal oyun sayısı ciddi anlamda artmış olmasına rağmen hala Türkçe dil desteği vermiyorlarsa kusura bakmayın ama ben art niyet ararım. Oyunu orjinal almayı düşünüyordum, son soruya verilen cevabı okuduktan sonra fikrimi değiştirdim. Zaten oyun çıkarken en az 110 TL veya 120 TL olacak ki bu parayı bu oyuna da bayılamam.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: hikoqura36 - 24 Aralık 2012, 18:43:33


afedersin arkadaşımda oha yani.Bu kaçıncı konu kaçıncı alıntı.Mola ver biraz.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: altar7755 - 07 Ocak 2013, 11:38:25
ben veririm bu günden biriktirdim her halde 2013 sonuna doğru  para 500 tl yada fazla olur
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk – Röportaj
Gönderen: altar7755 - 07 Ocak 2013, 12:17:49
oyun süper umarım bu yaza çıkar
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: efeksk35 - 14 Ocak 2013, 16:17:44
röpörtajı yapan kim anlayamadım ben.
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Godlike - 29 Temmuz 2013, 18:31:01
oyun müziklerini de fena merak ediyorum ya
Başlık: Ynt: James Russell İle Total War Rome II Üzerine Konuştuk ? Röportaj
Gönderen: Easterling - 29 Temmuz 2013, 18:32:34
röpörtajı yapan kim anlayamadım ben.

Oyunfest.com röportajı yapan, yani Talha abi. (*Halife*)