Konu: Tuzu yok tuzu... Ama oda olur ilerde :))  (Okunma sayısı 1430 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nopasstr

 • Level 4
 • İleti: 58
Tuzu yok tuzu... Ama oda olur ilerde :))
« : 03 Mayıs 2018, 19:41:20 »
İLERDE GÜNCELLENECEK


ÖNEMLİ UYARI:Aşağıdaki değerlendirme bizim yüksek standartlara alışmamızdan kaynaklı eleştirel yazılmıştır. Ama totalwar oyunların en kötüsü bile candır. Bu oyunda yine totalwar müdavimleri için alınıp değişik maceralara atılmak için bence idealdir, 150-200 saat severseniz sizi oyalar. Ama diğer totalwar serileriyle kıyaslarsam aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkacaktır. Seriyi hiç oynamamış olanlar için bunu değil daha önce çıkan oyunları öneriyorum. Serideki oyunları bitirip sıkılanlar için elbette eksileri olmasına rağmen, eğlenceli bir deneyim olacaktır.


İNCELEMEYE GEÇERSEK;

Her TW de olduğu gibi şu an biraz yamalanması lazım. Yamalardan sonra daha iyi olacağını düşünsemde, ne bir Rome, ne bir Atilla, ne bir Shogun 2, ne bir Warhammer 2 . Atlıların yüzer gibi koşmaları, casus, suikatstçi vs olmaması hoş değil.


+ARTILARI
+ Birim çeşitliliği
+ Aile içi çekişmeler
+ Empire Total War da olduğu gibi eyalet diğer şehirlerinin merkez dışında olması
+ Optimizasyon çok iyi
+ Yeni gelen erzak sistemi bence çok başarılı, umarım yeni TW lerde de olur
+ Müzikler ve seslendirmeler
+ Belli başlı yenilikler

-EKSİLERİ
-Zaten campaingden bir beklentim yoktu açıkçası, savaşların güzel olmasını bekliyordum tam tersine campaing daha güzel yapılmış savaşlar çok hissiz ve ruhsuz. Atlılar odun gibi yine. Warhammer 2 deki atlılara bak birde burdaki atlılara bak...
-Suikatçi, casus, diplomat olmaması (Yahu hadi suikatsçi filan yok ona ok, onu da anlamadık niye yok! Bari bir casus olsaydı da düşman bölgesini gözleseydik. O da yok. İstihbarat toplamak imkansız
-Fiyatı içeriğine oranla çok pahalı
-Yenilik diye katılan bazı özellikleri anlamak imkansız, sebepsiz olaylar vuku buluyor ve nereden geldiğini anlayamıyorsunuz
-Atilla'nın eski grafik motoru kullanılmış
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2018, 02:16:56 Gönderen: nopasstr »

Çevrimdışı SadeceStrateji

 • Level 7
 • İleti: 268
 • TW çömezi - ustawot
Almayanlar üzülmesin diye mi böyle yazıyor 50/55 puan veriyorsunuz? Değer verdiğim iki tecrübeli TW oyuncu ve emektarının kaleminden çıkmamış olsaydı eğer o kadar dikkate almazdım. Bu durumda biraz burukluk ve hayalkırıklığı eşliğinde eksiklerinin giderilmesini bekleme yönünde yeniden bir umuda yolculuk göründü.
Eski nick: ustawot


Çevrimdışı Blackbeard

 • Level 4
 • İleti: 53
 • Denedin, yenildin. Olsun. Yine dene. Yine yenil.
İncelemenizi okudum öncelikle fikirleriniz için teşekkür ederim. Bir iki kelam da kendim etmek istiyorum. tbr*

Bu oyuna karşı anladığım kadarıyla bir takım beklenti içerisinde olan insanlar var. Şahsi tavsiyem beklentileri en aza indirmek ve yemeği ona göre değerlendirmek. Neden? Çünkü Total War piyasada rakibi olmayan bir yapım. Aynı Football Manager gibi. Yani öyle ekstrem şeylerin çıkması zaten beklenilecek bir hareket değil..

Gelelim kendi eleştirilerime; ehi*

1) Birimlerin görünüşleri, teçhizatları ve çeşitlilikleri o döneme göre gayet yeterli diye düşünüyorum.  tbr*
2) Müzikler enfesto manifesto diyeyim size. Sizi alıyor gerçekten de o dönemin içine tekme tokat sokuyor.
3) Aile içi çekişmelerden yine beklentilerimizin fazla olmaması gerekiyor. Şuan ki dinamik yine yeterli geldi bana.
4) Optimizasyon Warhammer serilerinden sonra ilk defa adam gibi ilk çıkış versiyonuna yetiştirilmiş. Bence optimizasyon konusunda hala alınacak yol var ama bu hali bile ağız sulandırıyor. Oh be adam gibi TW oynuyoruz sonunda diyebiliyor insan. Rome 2 ve Atilla ilk çıktığında neydi abi öyle?
5) Erzak ve eyalet sistemi '' NİHAYET '' dedirtti. İşte olması gereken, insanın kafasını bulandırmayan, kanser olmamıza sebep olmayan bir sistem olarak yenilenmiş. Buradan yapımda emeği geçen herkese teşekkürlerimi borç bilirim.

6) Campaign ve savaş ortamları, orduların savaş naraları ve sesler muazzam geldi bana. Yeterli görüyorum ben, ama süvariler konusunda yerden göğe kadar haklısınız. Bu nedir arkadaş ? Bir tek süvariler de değil inatla bazı birimler, askerler köşeleri objeleri geçmiyor ya da tek sıra halinde geçiyor.
7) İstihbarat olayı hakikaten çok yanlış bir hamle, mümessil olayı bence çok kullanışlı bir sistem olarak gözükmüyordu ama din adamları ve suikastçiler ve tabi ki tüccarlar niye kalkar anlamış değilim.
8) Fiyatı ne çok pahalı ne çok ucuz geldi bana. 60 liralık etiketle çıksa tam da hak ettiği fiyat diyebilirdim. Şunu da unutmamak lazım bu fiyatın %18'i KDV dahilindedir. Devletimize de buradan ayriyetten teşekkür ederiz. Yakında oksijene vergi kesecekler diye korkmuyor değiliz.
9) Olayların nereden geldiğini anlamamak konusunu ben pek anlayamadım. Örneğin iskoçyada kral suikasta kurban gidiyor ve bilgi geliyor bunun neresi rahatsız edici ya da nereden geldiği anlamsız olarak gözüküyor sormak isterim?
10) Atilla'nın eski grafik motorunu ben de beğenmiyorum fakat modernize edilmiş ve gayet lezzetli bir hal almış.
11) Teknoloji ağacı ilk defa uygulandığı için garip gelebilir fakat daha sade ve daha düzgün geldi benim gözüme arayüz olarak. Tabi ki bu kişiden kişiye değişir buna bir şey demek istemiyorum ama uygulanış şekli çok mantıklı gibi durmuyor hakikaten.

Son söz olarak sonsuza kadar M2TW diyorum başka da bir şey söylemiyorum.


DÜZELTME : EN SİNİRLENDİĞİM EKSİ YANI - Kaç senedir aynı oyun ve dinamikler üzerine çalışıyorsunuz. Bir oyun şirketi nasıl olur da sürekli yaptığı yemeğin diplomasi opsiyonunu hala doyurucu hale getiremez ? İnsan düşündükçe keçileri kaçırıyor. Diplomasi seçenekleri o kadar boş ki hiç açma dümdüz oyna daha iyi. İnsan bi oturur CK2 oynar EU4 oynar. Yuh be kardeşim!  kizgin*
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2018, 02:38:07 Gönderen: Blackbeard »
M.Kemal Atatürk'ün izinde Galatasaray'ın peşinde adanmış bir ömür ~

Çevrimdışı deutung

 • Level 4
 • İleti: 53
son söyledıklerınde yerden göğe kadar haklısın ben bu oyunda dıplomasıyı nerdeyse hıc kullanmadım.

Çevrimdışı nopasstr

 • Level 4
 • İleti: 58
Ynt: Tuzu yok tuzu... Ama oda olur ilerde :))
« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2018, 00:35:49 »
Almayanlar üzülmesin diye mi böyle yazıyor 50/55 puan veriyorsunuz? Değer verdiğim iki tecrübeli TW oyuncu ve emektarının kaleminden çıkmamış olsaydı eğer o kadar dikkate almazdım. Bu durumda biraz burukluk ve hayalkırıklığı eşliğinde eksiklerinin giderilmesini bekleme yönünde yeniden bir umuda yolculuk göründü.

Ustawot hocam açıkçası ben sanırım Warhammer 2 de çitayı çok yükselttikleri için biraz dozajı kaçırmış olabilirim :)) Ama en tepeye yazdığım gibi bu oyun diğer serilerle kıyaslanmazsa yine iyi oyundur  tebessum*


Sevgili Blackbeard,  ehue* estağfurullah tabi tezler ve antitezler olacak bunlar güzel renklerdir  tebessum* Benim yine yukarda belirttiğim gibi Warhammer 2 de çitanın çok yükseldiğini düşünüyorum. Warhammer 2 den sonra bana çok yavan geldi, belki bu yüzden eleştirimizin dozajı biraz yüksek kalmış olabilir.


3- Aile içi çekişmeleri zaten olumlu kısımda saydım, onu eleştirmedim  tebessum*
4- Optimizasyonda harika olmuş, onu da eleştirmedim  tebessum*
1- Bİrimlerin görünüşleri ve çeşitlilikleride iyi onuda eleştirmedim, olumludur dedim  tebessum*
2- Müziklere değinmedim ama totalwar serilerinde müzikler hep güzel, Warhammer 2 de apayayrı güzel. Bu oyundada güzel onuda eleştirmedim :))

Diğer konularda zaten sende aynı eleştirileri yapmısşın. Yani benim olumlu dediğim noktaları sende olumlu görmüşsün ben o noktaları eleştirmedimki zaten :))
Fiyat konusu bence abudik gubudik oyunlara bile 150 tl istenirken evet SAGA için 90 tl ucuz ama diğer serilerle kıyaslayınca pahalı. Yoksa diğer serilerle kıyaslamazsam fiyatında eleştirilecek bir noktası yok katılıyorum

Tüm bunların dışında ticaret sistemi, casusluk sisteminin olmaması, savaş ortamındaki yavanlık, diplomasi seçeneklerinin sıkıntılı olması vb konular beni biraz soğuttu. Şimdi ben bunu Warhammer 2 ile kıyaslıyorum. Warhammer 2 bence bir sanat eseri, yine zira geçmişte M2TW, Shogun 2, Rome 2 bunlarda çok sağlam yapımlar. Onların yanında biraz sönük kalıyor. Yıllardır Medieval 3 bekliyoruz, bizi bunlarla  bekletiyorlar. Bir medieval 3 çıkarmak niye 10 yıl sürdü anlamak zor. Çıksa rekor kıracak bir oyun. Eğer tüm serilerle kıyaslamadan bir puan verecek olsaydım 8-9 puan verirdim, ama elimizde eski seriler var ve onların yanında maalesef 5 puan alabildi benden. Buna rağmen kötü bir oyun değil. 5 puan almasının sebebi geçmişteki iyi serilerinin yanında sönük kalmasından dolayı yoksa tek başına bir oyun olarak bence çok güzel bir oyun  tebessum*
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2018, 02:19:44 Gönderen: nopasstr »

Çevrimdışı Blackbeard

 • Level 4
 • İleti: 53
 • Denedin, yenildin. Olsun. Yine dene. Yine yenil.
Ben ''sözde'' laflarına çok alındım, çok üzüldüm. Şaka bir yana, ehue* ne bileyim be abi warhammerı bak sen çok sevmişsin, ben bir türlü ısınamadım. Olmuyor gerçek olmayınca, tarih olmayınca yapamıyorum. Katılmadığım noktalar şu şekilde özetle, artılarına biraz daha artı, eksilerine biraz az eksi şeklinde değerlendirdim ben genel hatları itibariyle. Ben puan verecek olsaydım 70 verirdim 100 üzerinden. Warhammer'a 85, Warhammer 2'ye 90 verirdim. Warhammer serisi için tek eleştirim olurdu o da fantazi olmaları.
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2018, 01:27:28 Gönderen: Blackbeard »
M.Kemal Atatürk'ün izinde Galatasaray'ın peşinde adanmış bir ömür ~

Çevrimdışı nopasstr

 • Level 4
 • İleti: 58
Ynt: Tuzu yok tuzu... Ama oda olur ilerde :))
« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2018, 01:41:11 »
Ben ''sözde'' laflarına çok alındım, çok üzüldüm. Şaka bir yana, ehue* ne bileyim be abi warhammerı bak sen çok sevmişsin, ben bir türlü ısınamadım. Olmuyor gerçek olmayınca, tarih olmayınca yapamıyorum. Katılmadığım noktalar şu şekilde özetle, artılarına biraz daha artı, eksilerine biraz az eksi şeklinde değerlendirdim ben genel hatları itibariyle. Ben puan verecek olsaydım 70 verirdim 100 üzerinden. Warhammer'a 85, Warhammer 2'ye 90 verirdim. Warhammer serisi için tek eleştirim olurdu o da fantazi olmaları.

 ehue* ehue*

*Ha bu kadar eleştirdim, oynuyormusun diye sor, oynuyorum ve oynayacağım  tabi, yine beni bile 150-200 saat oynatır. Eleştirmek başka oynamak başka :)))

Eleştirileride biraz editledim, direk Rush yapmayalım diye :))
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2018, 02:19:28 Gönderen: nopasstr »