Konu: Total War Saga Troy Soru Cevap  (Okunma sayısı 653 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı * Halife *

  • Asyönetici
  • *
  • İleti: 13652
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem
Total War Saga Troy Soru Cevap
« : 20 Eylül 2019, 02:58:50 »

Total War'un resmi blog'unda bir soru cevap yapmışlar ama biz bunu genel olarak günler ilerledikçe genişletebiliriz. Zira birçok bilgi açığa çıkacak uzun uzun yazmak yerine kısa soru cevap ile bilgilendirme işini yapalım.

SAGA nedir?
Spinoff olarak asıl kullanım alanı olarak "alakalı ürün, yan ürün" manasına geliyor. Oyuna yorarsanız geçiş oyunu oluyor, ana oyun kadar büyük olmayıp bir şekilde bağıntısı olan küçük yapımları ima ediyor. İşte Total War'ların spinoff'ları ana oyun gerektirmeyecek şekilde çalışan yapımlar. Örnek: Alexander, Fall of the Samurai, Thrones of Britannia ve şu an Troy.

Total War Saga Troy ne zaman çıkıyor?
Steam DB'ye göre 27 Kasım 2020.

Türkçe dil desteği?
Evet, var.

Oyunun motoru?
Three Kingdoms değil, Warhammer 2 ile aynı.

Neden Troya seçildi?
Saga'ların önemi şöyle bir geriyi hatırlama üzerine kurulu, geçiş oyunu olacağı için tarih yelpazesi de iyi (20 yıllık bir çatışma süresi Truva savaşı) ve aynı zamanda yeni fikirlerin uygulamaya dökülmesi için ideal bir atmosfer

Troy hakkında nasıl bilgi toplandı?
Homeros ve İlyada gibi gerçek vesikalara da bakılmış. Bu şekilde efsanelerin arkasındaki gerçekler de görülmüş. Ne uçacaklar ne kaçacaklar yani :) her şey tadında olacak gibi.

Şu efsane arkasındaki gerçek ne?
Adamların cevabından önce şu fotoya bakmak lazımGördüğünüz üzere organik 2 ayaklı, boğa kafalı bir yaratık yok önümüzde. Cüsseli biri kürk giymiş vs. yani evet İlyada'da insan üstü güçlü tipler, yaratıklar duymak mümkün ama o dönem, geç bronz çağı ile alakalı bilgi az, İlyada süzgecinden gerçek tarihe odaklanılacakmış.

Tanrılar?
Uzatmaya gerek yok, buff, ülke/karakterlere istatistiki açıdan güç belki de olumsuz etki verecek şekilde Troya savaşına müdahil oluyorlar. Savaş alanında falan yoklar yani.

Yaratıklar?
Yok  yardir* üsteki fotolu örnek ve özel birlikler, PC Gamer click bait yaptı yani.

Karakterler?
Her iki taraftan toplam 8 karakter seçilmiş. Achilles ve Hector bunlardan iki tanesi.

Düello var mı?
Var, ama Three Kingdoms ile aynı değil. Dinamikler benzese de farklılığa gidilmiş.

Diplomasi nasıl?
Three Kingdoms'daki bazı özellikler mevcut gibi gözüküyor ama detaya pek girilmemiş, ileride açıklanacak. Yani en azından Rome 2 ve Attila'dan çok daha iyi olacaktır 3K örnek verildiğine göre.

Ekonomi?
Paradan ziyade değiş tokuş sistemi denenecekmiş ve evet bu bir ilk. Para olmadan bu işi ton, miktar gibi al gülüm ver gülüm, o anki çıkar ve kaynakların neye harcandığına göre ticaretini yapacağız. İlginç ve güzel.

Deniz savaşları?
Warhammer 2'deki gibi, deniz savaşları denizde yapıldı farzedilip en yakındaki adaya ya da kara parçasına çıkılıyor ve bir de orada toprak, taş üzerinde devam ediliyor. Bu sanırım oyunun en başarısız kararı olmuş. Helen diyoruz, gemi savaşı yok  pff*

Daha ince detay isteyenler bakabilirler, ben özet geçtim. https://www.totalwar.com/blog/a-total-war-saga-troy-faq/
« Son Düzenleme: 20 Eylül 2019, 03:06:15 Gönderen: * Halife * »