Konu: Klan İnceleme Yazısı 10 Takeda Klanı  (Okunma sayısı 3604 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı volkan1983

  • Level 6
  • İleti: 173
Klan İnceleme Yazısı 10 Takeda Klanı
« : 25 Şubat 2012, 00:04:31 »
     

Takeda Klanı 12.yüzyıl Heian dönemi sonunda kai bölgesini kontol ettiler. .İmparatoır Seiwa nın soyundan gelmektedirler.En büyük rakipleri Uesugi ailesi ile 150 yıllık bir mücadele içindeydiler.Takeda Horunobu babasının öldürülmesi üzerine 1540 yılında Kai bölgesinin lordu konumuna geldi.Hojo  Klanıyla yüzleşip tarihi boyunca en büyük rakibi olan Uesugi Kenshin ile en ünlü savaşını yapmıştır.Klanın en bilinen üyesi Takeda Shingen taktiksel bir zekadır.Ancak askeri tarihçiler savaş sanatlarına devrimci bir yenilik getirmediğini ancak ilerlettiğini söylerler.
   Shingen in yükselişi atlı Samurai lerin temel silahlarından birinin yay olmasıdır.Dönemin modası olan geniş sayıda piyade ağırlıklı ordular kurulmasıydı ki bu ordunun büyük kısmı okçulardan oluşmaktaydı. Shingen in sırrı buradaydı,okçu askerlerini mızraklı piyadelere "çevirip" atlı ordunun hücumuyla yıkıcı bir etki oluşturmaktadır.Bunun en görkemli örneği Mikatagahara Savaşı'dır(1572).Takeda nın bu yeni taktiği onlara zaferi ve kiba gundan (騎馬軍団), yani atlı ordu adını getirmiştir.

   Shingen 1573 yılında hastalıktan ölmüş,yerine daha az taktiksel bilgisi olan oğlu Katsuyori geçmiş ancak 1575 yılında ünlü Nagashino savaşında Oda Nobunaga 'ya yenilip öldürülmüştür.

Oyuna dönersek;Kai bölgesi ile başlangıç yapıyoruz,ilk düşmanımız Murakami dir.Oyuna ilerlememizi 2 yönde yapabiliriz batıya yada kuzeye saldırabiliriz ancak Batı ya doğru genişlemek daha avantajlı gibi,Hojo ve İmagawa ile ticaret yapmak daha mantıklı bir karar olur.Hojo Ogigayatsu saldırıp bize müttefiklik soracak Hojo yu seçersek arkamızı güvene alırız Realm Divide olana kadar. Şimdi önemli olan düşmanımız Uesugi bunun için öncelikle onları savaşa çekmeliyiz.Bunun için Vassalı olan Yamanaouchi yi yıkmalıyız.Burada önemli bir konu Anegakoji ile müttefik olup Uesugi için bir cephe daha açarak onu zayıflatabiliriz.Uesugi Klanından sonra Date ye yönelip onu da yıkmalıyız.Sanatlarda her zamanki gibi Todofuken ve Equal Fields ile başlamak en mantıklısı Bushido da işse ister Form a kadar açıp Takeda nın efsane atlılarıyla terör estirebilir,okçuluğa önem verip Bow Cavalry çıkarıp düşmana uzaktan ok yağdırabiliriz.
 
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2012, 00:08:25 Gönderen: volkan1983 »
??
 ?
 ?
 ?

CENTER][/CENTER]