Konu: Total War Three Kingdoms'da Türkler Olacak Mı?  (Okunma sayısı 1840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13436
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Total War Three Kingdoms'da Türkler Olacak Mı?
« : 25 Nisan 2019, 16:57:13 »


Doç. Dr. Gürhan KİRİLEN İle Çin Ve Türk Kültür Çevresi Mülakatı
Merak edilen Xianbei, Xiongnu ve Wusun toplulukları Türk mü? Çinliler ile akraba mıyız? Cao Cao, gücünü Türkler’e mi borçlu?
 
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Sinoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Gürhan KİRİLEN ile görüşerek, ben, Talha “Yabgu Nizam Pasha” Turhal, tarih sever ve oyuncu kardeşlerimin akıllardaki soruları gidermeye çalıştım. Değerli hocamıza, zaman ayırıp sorularımı yanıtladığı için buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu görüşmeye, araştırmaya ne vesile oldu? Total War Three Kingdoms adlı bir oyun çıkacak, Çin’in Üç Krallık döneminde geçiyor. Hunlar? Evet. Üç Krallık döneminde kuzeyde yer alan Xianbei ile Xiongnu’lar kim, Türk mü? Imperator: Rome da bir başka oyun. Bu oyunla da akıllarda sorular oluştu. Milat öncesi Türkler neredeler? Bugün Kaşgar bölgesindeki alanlarda bulunan MÖ. 4. yüzyılda varlık gösteren Wusun/Vusun/Usunlar Türk mü? Bu sorularda ırkçılık yok. Bu sorular en safiyane “merak” ve “bilmek” öğeleriyle bağıntılıdır. “Türkler ya da değiller, ne fark eder?” diye soranlarınız olacaklar. En basit cevap ile İtalyan bir oyuncu Imperator: Rome’u kalkıp Hindular ile oynamıyor, tarihe ve atalarına olan özlemini dijital ortamda Roma’yı seçerek, SPQR, yani senatoyu yöneterek gideriyor. Türkiye’deki oyuncular da hiç şüphesiz kendini özdeşleştirebileceği toplulukların peşine düşüyor. Dijital dünya bir yana, gerçek hayata döndüğümüzde geleceğimize ışık tutmanın geçmişimizi bilmekten geçtiğini yeniden hatırlatmak isterim. İşte bu ve benzeri birçok dinamik vesilesi ile bu mülakat gerçekleşti. Şimdi hocamız sorularıma nasıl cevap vermiş bir bakalım.

Mülakatı telefon üzerinden gerçekleştirdiğimiz için deşifresi benim için bir hayli zor oldu, bu yüzden kafanıza takılanları sorabilirsiniz, ek olarak cevaplardaki italik olmayan parantezler bana ait, sizi bilgilendirmek için ve düşüncelerimi belirtmek için bazı yerlerde parantezlerle not düştüm. Okuma zevki baltalanmasın diye başta söylenen bir soruyu, diyaloğu da sona eklemek gibi düzenlemeler yaptım. Sorularım daha kısaydı anlaşılır olsun diye de soruları cevaplara göre uzattım ve şekillendirdim. Yine cevaplarda bir hataya rastlarsanız emin olun benim deşifrem hatalıdır, sorumluluk bende, lütfen bildirin. Zaten sonlara doğru telefonda görüşürken “böyle olmadı bu konuları bir de videolu şekilde işleyelim” diye zihnimden geçirdim. İmkan ve zaman olduğu an hocanın fakültedeki ofisinin kapısını kuşatma altına alacağım.

– Hocam bu Üç Krallık döneminde Cao Cao’nun hükmü altındaki Wei bölgesinin içine sızmış gibi gözüken Xiongnular ve hemen buranın kuzeyindeki Xianbeiler için Türk diyebilir miyiz? Proto Türk mü, Proto Moğol mu bizim kafamız karışık.

Türk Kültür Çevresi halkları diyebiliriz. Şunu biliyoruz, Şienbeiler (Xianbei) daha sonra Tabgaç diye bir yönetim kuruyorlar (Toba). Eldeki vesikalara göre bunların Türkçe konuştuğu görebiliyoruz. Biz bu insanların aşçıya aşçı, kapıcıya kapıcı, 9’a dokuz, biniciye binici dediklerini biliyoruz. Dolayısıyla “Türk Kültür Çevresi” olarak kabul ediyoruz ve böyle anlamaya çalışıyoruz.

– Hocam bu Üç Krallık’tan Cao Cao’nun yönettiği Wei’nin gücü Çin’in de bölündüğü bu dönemlere yakın kuzeyde dağılan Hunların bakiyeleri olabilir mi, bu bölgedeki Türkler için ne diyebiliriz?

Cao Cao da aslında, köken olarak, kurcaladığınızda Hunlar’a kadar gidiyor. Tabi bu Çin tarihi… (Çinliler’in duruma bakış açısını ima ederek). Bize kültür olarak miras kalan ya da bizim Çin’in kuzeyine miras bıraktığımız şeyler Hun döneminden itibaren görülebiliyor. Ancak siyasi açıdan hızlı organize olan ve aynı şekilde hızlı çözülebildikleri için görüntü net değil. Biz bu vakaları anlattığımızda Çinliler “Bu hikaye bizim değil” diyorlar. Biz de diyoruz ki “tarihsel vaka bu”.

Devamı: https://yabgunizampasha.com/doc-dr-gurhan-kirilen-ile-cin-ve-turk-kultur-cevresi-mulakati.html

Çevrimdışı ***JUBA***

 • Level 9
 • İleti: 633
 • O Sancak İnmeyecek...
Ynt: Total War Three Kingdoms'da Türkler Olacak Mı?
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2019, 19:54:55 »
Çok güzel bir röportaj olmuş. Hocamızada çok teşekkürler.
İzlediğim bir belgeselde hunlar çin seddini aştıktan sonra ( Haritada belirtilen Xiongnu ve biraz aşağı kısımlar hariç )  kuzeye geri çekiliyorlar. Bu geri çekilmedeki kasıt çinin şaşalı yaşantısına hun halkının kapılıp asimile olmaması için deniliyor. Fakat o yukarıda belirtilen xiongnu yazan kısımlardan ve biraz alt kısımlardan geri çekilmiyorlar. Bir nevi o bölgeyi çinlileri kontrol amaçlı karakol bölge olarak kullanıyorlar.
?????? İNANDIKLARI GİBİ YAŞAMAYANLAR , YAŞADIKLARI GİBİ İNANMAYA BAŞLARLAR ??????

Çevrimdışı MedievalMusti99

 • Level 12
 • İleti: 3450
 • Eskiler eskiden güzeldi.
Ynt: Total War Three Kingdoms'da Türkler Olacak Mı?
« Yanıtla #2 : 10 Mayıs 2019, 17:21:47 »
Harika röportaj olmuş, hocamıza da teşekkürler.
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2019, 17:25:05 Gönderen: MedievalMusti99 »