Konu: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Cao Cao  (Okunma sayısı 2111 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13465
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Warlord Legends serisi devam ediyor. Three Kingdoms'ın en mühim ismi Cao Cao'un detayları açığa çıktı

Total War yeni bir blog serisine başladı. İlk serinin konusu Sun Jian.

Verilen bilgiye göre 11 'Efsanevi Bey' oynanabilir olacak. Hepsinin amacı aynı: Çin'i kendi yönetimi altında birleştirmek. Tabi bu da 11 farklı profil demek. Bu kadar farklılık varken zafere nasıl ulaşılacak?

Bu arada size daha önce gerek video gerek oyun içi özelliklerinin tanıtıldığı görsellerle sunulan her tarihi şahsiyet "Warlord" değil bunu belirteyim. Şimdi bu önemli 11 Cenk beylerinden biri olan Sun Jian'ı daha detaylı tanıyacağız.

Bu yeni blogun amacı Çin'i bilmeyenlere bir şeyler öğretmek, hem de oynayış tarzlarına göre başlangıç için ideal "Warlord" seçimini kolaylaştırmak.


Karakter sınıfı: Kumandan
Takma adı: Strateji Dehası

Oyun tarzına bakalım. Daha önce açtığım konulara bakanlar aşinadır, gerçekten iyi bir stratejist. Diplomasi kendisinin ana silahı. Kılıç kalkan falan değil. Gerçekte kurduğu bağlar, diyaloglar ile çok önemli gelişmelere imza atmıştır kendisi. Savaşlardan önce diplomasiyi, masaüstü stratejisini kullanan bir karakter yapısı var. Eğer bu tarz yapıdaysanız Cao Cao oyuna başlamanız için ideal karakter.


Sadece kendi için değil bizzat dahil olmadığı başka savaş beyleri arasını bozmak, kendi lehine ilişkiler kurdurtma yetisi de var. Bugünkü asimetrik savaş mevzusu gibi ya da üsteki proxy'den yola çıkarsak vekalet savaşı da diyebiliriz. Rakipleri birbirine kırdırtma ya da tampon devletleri bir diğerine yedirtme ya da tamponu güçlendirme...

En güzel yanı belirtildiği üzere savaşa sebep olanın da kendisi olduğunu bilmeden düşmanın birbiriyle didişmeye başlaması. Bu da tamamıyla size güçlenme ya da toparlanma fırsatı sunuyor olacak. Beklenen, diplomasi seçenekleri bol bir Total War oyunu geliyor diyebiliriz.


Peki kim bu Cao Cao?

155'de Han İmparatorluğu'na bağlı Qiao'da doğmuş. Babası Cao Song İmparator Huan'ın Harem Ağası Cao Teng'in yetiştirmesiymiş. Cao Cao'ların asıl soy adı Xiahou imiş. Bu yüzden önemli iki general, Xiahou Dun ve Xiahou Yuan ile bağları çok iyiymiş, güven sıkıntısı yok yani  sekil* Cao Cao'nun ailesi aynı zamanda politik olarak saray yönetimiyle iç içe geçtiğinden ve kendisinde de bir yeti olduğundan hızlı şekilde yükselmiş. Kurnaz bir devlet adamı profili söz konusu.

İmparatorluğun düşüp kargaşanın hakim olduğu ortamda gücün gerçek tanımını gördü, kendince. Ünlü bir sözü vardır; dünya bana ihanet etmeden ben dünyaya ihanet etmeyi yeğlerim minvalinden. Bu da hedefe giden yolda her şey mübahtıra çıkar ki kimileri onu acımasız biri olarak görmüş kimileri de doğru hareket ettiğini, dönem şartlarına göre onu haklı bulmuşlardır.

Kendisi "kukla ustası" olarak da bilinir. Gerekirse kendi alt tebada bulunur ama yöneteni yönetir. Kendi isteklerini başkalarına yaptırtır. O kişileri başarımları ve yetilerine göre tahlil eder, yargılar. Kendine sadık olanları, takip edenleri mükafatlandırmada hiç ama hiç cimri davranmaz. Kendisinin zıttı olarak kabul edilen ve ana rakibi diyebileceğimiz Liu Bei de bir bakıma böyledir.

İlişkiler?

Yeni bir dinamik öğreniyoruz. Buna "guanxi" deniyormuş, dinamik ilişkiler gibi bir mana taşıyor. Cao Cao aile kökleriyle alakalı olarak yetenekli yöneticilere erişme açısından bonuslara sahip. Üste belirttiğim üzere Xiahou Dun ve Yuan adlı iki general de bu özelliğe bir örnek. Cao Cao oyundaki diğer cenk beylerinin emrindeki ünlü generalleri de kendine hizmet edecek hale getirebiliyor, bu konuda da bonusları var. Daha fazla general sayısı ile, özel karakter ile birden fazla cephede kendisine son derece sadık bu ordu kumandanları ile savaş verebiliyor.

Oyuna nerede başlıyor?


Cao Cao oyunun başında Dong Zhuo yani İmparator'u baskısı altına alıp hanedanı diktatörlük ile yöneten kişinin düşman ilan ettiği bir sabıkalı olarak karşımıza çıkıyor. Öneri olarak Dong Zhuo tiranını ortadan kaldırmadan önce sırtını sağlama alması gerektiği vurgulanmış. Chen'in kumandanı olarak karakteri hazır bulacağız. Yapmamız gereken bu diktatörün yandaşlarını ortadan kaldırıp kendisine çökmek, sonra da imparatorluğu yönetmek. Eğer yanlış anlamadıysam bu hedefe giden yolda kırılma/zayıflık noktası sayılacak bazı unsurlar var, Cao Cao büyüdüğünde bu noktalarda başarısız olursa diplomatik olarak negatif yönde etkileniyor ve kuklaları kendisine dönüyor...


İkileme düşüyor mu?

Evet, Tao Qian'ın babasını öldürdüğüne dair kanıtlar buluyor, belki de bulmuyor?!?! İntikamı nasıl alacağımızı belirliyoruz. Bu da oyunu etkiliyor haliyle. Savaşla ya da diplomasiyle bu duruma bir karşılık vereceğiz. Ya direkt çarşı karışacak ya da kendi imparatorluğumuzu şekillendirmeye odaklanıp bu işi soğuk halledeceğiz. Zira üste yazdığım gibi tek problem Tao Qian değil, Dong Zhuo ve yancıları ile de direkt savaş halindeyiz. Cao Cao ile amacımız Çin'in Kuzey'inde Wei Krallığı'nı kurmak. Ve bunu yaparken özellikle Güney'i fethederek Çin'i birleştirmek.

Özet Cao Cao hangi tür oyuncuya göre?

Siyasi entrika güden, kukla devletlerle işini halleden, daha çok masa başında işi koparan bir yapınız varsa Cao Cao size uygun. Kurnaz hareketler, manevralara olanak tanıyan yetileri var.

Hakkında tarihi detaylı kaynaklar için:
Imperial Warlord: a biography of Cao Cao 155-220 AD, by Rafe de Crespigny (Brill, 2010): https://researchers.anu.edu.au/publications/59534
Romance of the Three Kingdoms: Chapter 4, Chapter 5 and Chapters 10 to 31.
A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-230 AD), by Rafe de Crespigny (Brill, 2007)
Kongming: http://kongming.net/novel/sgyy/caocao.php
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2018, 20:19:30 Gönderen: * Halife * »

Çevrimdışı mehmetozan

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4579
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Cao Cao
« Yanıtla #1 : 26 Ekim 2018, 21:07:11 »
Hem bu oyun hem de Warhammr serisi ciddi bir okuma gerektiriyor. Tabii şart değil ama bence yapılmalı..
Oyun süresinin de üzerine bir de bunları düşününce gözüm korkmuyor değil :)
Allah ileride hepimize boş zaman nasip etsin :)
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2018, 21:08:42 Gönderen: mehmetozan »

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13465
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Cao Cao
« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2018, 23:26:14 »
Özellikleri yazarken tek tek aklıma Warhammer'daki ırklar aklıma geliyor.

Misal bu Cao Cao'nun düşmanları birbirine düşürmesi Warhammer 2'deki High Elves. Elfler belli bir puan biriktiğinde gerek kendileri ile başka toplulukların ya da iki topluluk arasında ilişkileri iyileştirebiliyor ya da kötüleştirebiliyordu.

Yani tecrübelerini net bir şekilde tam da ellerindeki malzemeye göre buldukları bu dönem ve bölgeye aktarıyorlar.

Adamlar 1 taşla birkaç kuş vurdu yani.

Çevrimdışı zafer2813

 • Level 11
 • İleti: 2885
 • 20 Ramazan (Pazartesi) 1415
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Cao Cao
« Yanıtla #3 : 27 Ekim 2018, 01:40:17 »
Diziden de en beğendiğim karakter ya, Reis ya bu adam! İlk bununla oynarım heralde  tbr*  tbr*
Sen bir Topal Osmansın...
Yaman kırdın, yamansın...
Rum'a yamansın, Türk'e amansın...
Sen bir Topal Osmansın...

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13465
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Cao Cao
« Yanıtla #4 : 27 Ekim 2018, 13:31:18 »
Ben de öyle yapacağım.

Çevrimdışı nopasstr

 • Level 4
 • İleti: 58
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Cao Cao
« Yanıtla #5 : 28 Ekim 2018, 21:56:02 »
Diziden de en beğendiğim karakter ya, Reis ya bu adam! İlk bununla oynarım heralde  tbr*  tbr*

Hangi dizi o?

Çevrimdışı Muhibbi

 • Level 5
 • İleti: 93
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Cao Cao
« Yanıtla #6 : 28 Ekim 2018, 22:55:41 »
Ben de izlemedim ama daha önce burda konuşulanlardan duyduğum kadarıyla eskiden trt1de yayınlanan bi three kingdoms dizisi varmış o olabilir

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13465
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Cao Cao
« Yanıtla #7 : 29 Ekim 2018, 20:45:52 »
Three Kingdoms, Üç Krallık,

"1 - Three Kingdoms / Üç Krallık / 三国演义 (San Guo Yan Yi) / Romance of the Three Kingdoms"

diye aratın çıkar.

Bazı bölümler Türkçe olarak yok. İng altyazılı izledim o bölümleri orijinali de iyi ama bir yandan iş yaparken diğer ekranda da açık olması iyi oluyordu ondan Türkçe seslendirmeyi tercih ettim.

Çevrimdışı cellat211

 • Level 9
 • İleti: 916
 • 【Megurine Luka】 Lie
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Cao Cao
« Yanıtla #8 : 24 Kasım 2018, 21:27:22 »
Cao Cao adamın dibi  sekil*