Konu: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Zhang Yan  (Okunma sayısı 339 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı * Halife *

  • Asyönetici
  • *
  • İleti: 13236
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem

Kahraman sınıfı: Champion
Takma adı: Kara Dağın Kralı
Oyun Tarzı: Paralı Asker

Zhang Yan'ın hayatının ilk dönemleri hakkında pek bilgi yok. Changshan komutanlığı sınırları içerisinde doğan karakter hızlı olması, çevikliği ve cesareti birisiymiş. Lakabı "uçan kırlangıç"mış.

185'de Yingtao'ya Zhang Niujue ile bir istila saldırısı düzenlemiş. Bu haydut lideri ölüyor baskında. Chu Yan'ı ölmeden önce lider seçiyor. Chu da onu onore etmek için aile adını Zhang olarak değiştiriyor.

Adam bildiğiniz haydut aslında. Kişisel çıkarı ile ilgileniyor. Çin'in girdiği karmaşadan kendi lehine nasıl çıkar sağlar onun peşinde. Bu yüzden çıkar amaçlı asillik ve haydutluk arası gidip gelebiliyor.

Paralı asker oyun tarzı = gerilla savaşı ve pusu demek, tez hareket etmek demek. Yetileri bu yönde.

Oyunun en zor durumdaki cenkbeyi diyebiliriz. Etrafı Yuan Shao ve Gongsun Zan ile çevirilmiş. Sakin davranıp bir hanedan kurmak, müttefikleri belirleyip ilerlemek en ideal davranış olacaktır. Erken-Orta tur zamanlarında agresif olmak yerine birbirini yiyen daha hırslı cenkbeyleri zayıflayınca sahneye çıkmak lazım. Başlarda tipik "destek karakteri" diyebiliriz yani. Başka cenkbeyleri ile oynuyorsanız kullanabilirsiniz ama sonra sizle birlikte palazlanacağı için dikkatli de olmak lazım.

Oyunda Sarı Türban isyancıları ile de diplomasi yapabilen tek karakter olduğu belirtilmiş. Kara Dağ Sığınağı'na hükmeden Zhang Yan, bu şekilde diğer beylere nazaran da kendine has bir oynayış tarzı sunuyor.


Haydur Li Damu ve Yu Du, Zhang Yan'ın dostları olarak oyunda hazır bulunuyorlar. Kuzey Çin'deki genişleme hareketlerinde Zhang Yan'ın yegane destekçileri, Kara Dağ Sığınağı'nın anahtar karakterleri


Başlangıç pozisyonu Yanman. Etrafındaki rakip cenkbeylerini aşıp Kuzey'i yönetimi altına almalı. (En azından sırtı sağlam gözüküyor)


Düşeceği ilk ikilem ne? Ya çevresindeki cenkbeyleri ile muhattap olup taraf olacak ya da etrafındaki kendisi gibi haydut beyleri ile mücadeleye girişecek.

Önerilen strateji haritası ilerleyişi güneydeki ovalar olmalıymış. Bu da Yuan Shao ile çatışmaya girmek demek. Ama temkinli davranıp dağlık alanlarda kalırsa Zhang Yan, Luoyang'a da yönelebilir. Kuzey + batı kesimler yani. Herhangi bir müttefik seçmeyip direkt kendiniz bu karışıklıkta yükselen güç olmaya çalışabilirsiniz. Ama müttefiksiz, ittifaksız Zhang Yan ile oynamak gerçekten zor gözüküyor.

Kimler Zhang Yan'ı seçebilir?

Belli açılar dışında etrafında başka ülke olmayan karakter, savunmacı ve doğru anı bekleyip zayıflayanları yutma şeklinde kurnaz takılan oyuncular için ideal. Üste yazdığım gibi asil ve haydutluk arasında git gel yapan bir karakter. Her ne kadar karakteri özümsenmeyecek gibi olsa da konum ve oyun tarzıyla farklı bir tecrübe sunacağı kesin. Şahsen ben kesin 1 kez oynarım. Zira şu Sarı Türbanlılar ile diyaloğa girebilmesi, Kara Dağ Sığınağı baya dikkatimi çekti.

Detaylı tarihi kaynaklar için
A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-230AD) by Rafe de Crespigny (Brill, 2007)
Romance of the Three Kingdoms, chapters 11, 21, and 33
Kongming (http://kongming.net/encyclopedia/Zhang-Yan)
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2018, 02:47:39 Gönderen: * Halife * »