Konu: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Liu Bei  (Okunma sayısı 1618 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13439
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
OOOOOooooo reyiiiizzzzzzz :) diziyi izlemediğiniz için ne dediğimi anlamadınız haliyle, daha doğrusu bu muhabbet, bu ilgi, bu alaka ne idrak etmek zor. Ben içeriği ekleyim dizi konusunu sonra konuşuruz.

Total War yeni bir blog serisine başladı. Serinin 3. cenk beyi Liu Bei.

Alıntı
Verilen bilgiye göre 11 'Efsanevi Bey' oynanabilir olacak. Hepsinin amacı aynı: Çin'i kendi yönetimi altında birleştirmek. Tabi bu da 11 farklı profil demek. Bu kadar farklılık varken zafere nasıl ulaşılacak?

Bu arada size daha önce gerek video gerek oyun içi özelliklerinin tanıtıldığı görsellerle sunulan her tarihi şahsiyet "Warlord" değil bunu belirteyim. Şimdi bu önemli 11 Cenk beylerinden biri olan Sun Jian'ı daha detaylı tanıyacağız.

Bu yeni blogun amacı Çin'i bilmeyenlere bir şeyler öğretmek, hem de oynayış tarzlarına göre başlangıç için ideal "Warlord" seçimini kolaylaştırmak.


Oyun tarzı: Halkın lideri
Sınıf: Kumandan
Takma adı: Erdemli İdealist

Üç Krallık döneminin en önemli şahıslarından belki de en önemlisi. Onun için etik çok önemli. Elinin tersiyle birçok faydasına işi teperek Hanedanlık için çabalamış bir şahsiyet kendisi.

Kendisi elindekiyle yetinen, elindekileri koruyan ve doğru müttefikleri seçerek başarılara imza atmıştır, oyunda da böyle olacak.

Liu Bei, o dönemki hanedana mensup bu da İmparatora naib olma/İmparator olma/İmparator'un koruyucusu olma konusunda doğal haklara sahiptir. Ancak bu onu şımartmamış, halkı düşünmüş, hanlığı düşünmüş, bu şekilde hareket etmiştir.

Bu arada üsteki bilgiye göre halkın adamı olduğundan militia birimleri tur başına bakım giderinden muaf imiş.

Künyesine bakalım

161'de Zhou'da doğmuş. Sun Jian gibi o da fakir bir ailede büyümüş. Çocukken babasını kaybetmiş. Peki nasıl hanedan mensubu? Aile bağlarıyla alakalı olarak Liu Sheng'in oğlu ve İmparator Jing'in torunu Liu Zhen'in soyundan birisi. Onu Cao Cao ile karşı karşıya gelmesi adı üzerinde halkın adamı olmasıyla alakalı. Zira halktan şu beşeri dünyada güçlü hiçbir şey yok. Halkın desteğini alamayan bir lider dibi boylamaya mahkumdur.

Birçok erdemli yetisi var. Onurlu, ahlaklı, dürüst, arkadaş canlısı, sadık, mütevazi... Bu yapısı çoğu zaman münakaşa yaşamadan çevresine insanların katılması hatta rakiplerinin saf değiştirmesine olanak tanımıştır.

Dong Zhuo, oyunun zamanındaki imparatoru esir almış tiran, Liu Bei için kötülüğün kaynağı. Liu Bei bu sorunu ortadan kaldırmak, hanedanlığa bağlılığını göstermek istiyordu ancak onu var olan imparatoru başa getirmek değil bizzat kendisinin başa geçmesi hususunda talepkar olanlar da vardı. Oyunda sizler ne yapacaksınız bakalım  tebessum*

Oyun tarzı

Oyundaki başlangıcı uçurumun eşiğinde diyebiliriz. Ordusu iyi imiş ancak hükmetmek için güçlü şekilde ayaklarını yere basmıyor karakter. Her ne kadar Çin tarihinin önemli savaşçıları olan Zhang Fei ve Guan Yu ile bağları güçlü olsa da başlarda bu iki karakterden faydalanamıyor zira bir ordu temin edebiliyor onun başında da kendisi var. Bu karakterler için hükümranlığını büyütmesi lazım yani.

Diplomasi ve yetileriyle başlarda pek savaşmadan rakipleri müttefikleri kendine çekerek sırtını sağlama alması gerekiyor gibi gözüküyor. Bu arada üste belirttiğim gibi militia birimleri için bakım harcaması yapmıyorsunuz bu da başlangıçta kırıklgan bir çizgide ilerliyor olsanız da en zor anda beklenmedi sıyrılma hareketleri yapabileceğiniz anlamına geliyor. Bas eli silahlı halkı fethet etrafı :P C&C Generals'daki GLA'nın angry mob birimleri gibi  yardir*

Son olarak hanedan soyundan olması meşrutiyet buff'ı almasını sağlıyor. Yani rakipleri savaşmadan ya da karşısına geçmeden Liu Bei'yi destekleyecektir.


Zhang Fei ve Guan Yu bunlar çok önemli savaşçılar. Bu iki kişi arkadaşı ama Liu onları kardeşi olarak görüyor. Resimde yazdığı gibi kardeş yemini ile bağlılar birbirlerine. Aynı savaştalarsa yani üçü bir arada ise moral bonusu alıyorlar.

DLC önemli gibi gözüküyor verilen bilgiye göre Sarı Türban isyanını bastırma sırasında tanışıyorlar ve yemin ediyorlar.

Kardeşler arası mutluluk önemli, başarının sırrı ilişkilerin iyi olmasında gizli.


Başlangıç noktası Dong. Kardeşleri ile burada ama tüm eyalet elinde değil. O, kardeşleri ve köylülerden oluşan bir birliği var. Üs kurması lazım ilk olarak. İmparatorluğa giden yolda ayaklar yere sağlam basmalı ilk olarak... Etrafında Sarı Türban isyanının kalıntıları var, isyancıları temizlemeli sonra Langye ve Luoyang'a yönelmeli.

İKİLEM!!!!!


Şimdi Tao Qian'ın, Cao Cao'nun babasını öldürdüğü iddia ediliyor ama o bunu reddediyor. Öyle veya böyle bu iki karakterin arası karışıyor. Savaş kapıda. Kime yardım edeceğiz? Eğer Tao Qian'a yardım ederseniz ortada süper bir fırsat var. Tao Qian çok yaşlı, öldüğü zaman onun tarafında bulunursak onun takipçileri direkt bize yanaşıyorlarMIŞ.

Unutmayın sonunda İMPARATOR olmak var bu yüzden aile bağlarınız da önemli. Kime neye yanaşacaksınız, aileniz nasıl dallanıp budaklanacak bunları düşünerek karar verin.

Liu Bei'nin tarzı size göre mi?

Liu Bei temkinli, bilgece hareket edenler için. Hanedanlıktan devletten önce onu oluşturanın halk olduğunu bilen birisi. Kazanımın, başarının, sabırla beklendiği zaman geldiğini bilen birisi. Eğer siz de böyle bir tarz sergiliyorsanız işte Liu Bei sizin adamınız.

Tarihi daha fazla kaynak için:

Romance of the Three Kingdoms: Chapter 1, 2, 5, 6, 7, 11, 12, 24, 31, 35, 37, 41, 42, 55, 65, 73, 80, 81, 83, 84, 85
A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-230 AD), by Rafe de Crespigny (Brill, 2007)
Kongming: http://kongming.net/novel/sgz/liubei.php
« Son Düzenleme: 31 Ekim 2018, 21:57:59 Gönderen: * Halife * »

Çevrimdışı Muhibbi

 • Level 5
 • İleti: 93
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Liu Bei
« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2018, 15:53:56 »
En merak ettiğim adam eğer oyunu alırsam ilk bu adamla oynarım. Bi de bütün karakterlerin tanıtımının olduğu bi konu olsa ordan tıklayarak bu konulara ulaşsak daha güzel olur bence.
« Son Düzenleme: 01 Kasım 2018, 16:19:42 Gönderen: Muhibbi »

Çevrimiçi * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13439
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Liu Bei
« Yanıtla #2 : 01 Kasım 2018, 16:48:28 »
Haklısın Muhibbi bugün düşündüm tek bir konu yapmayı, açarım birazdan ve asılı konu yaparız, kolay ulaşım sağlar.