Konu: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Ma Teng  (Okunma sayısı 1854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı * Halife *

  • Asyönetici
  • *
  • İleti: 13652
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem
Cenkbeyi efsaneleri blog listesinde sıra Ma Teng'de. Kendisi tanıtılan 4. karakter.


Oyun tarzı: Sadık
Sınıf: Muhafız
Takma adı: Batı'nın Koruyucusu

Peki Ma Tang kim?

Net olmasa da 156'da Maoling'de doğuyor, Fufeng komutanlığında o dönemler bu bölge. Babası Ma Ping Han İmparatorluğu'nun saygın bir memuruymuş. Ancak bilinmeyen bir nedenden dolayı görevinden alınıyor. Sonra Qiang bölgesine gitmiş ve orada yaşamış. Yerel halktan bir kadınla evlenmiş ve Ma Teng doğmuş. Çocukken yoksulluk çekmiş, aile geçimine odun toplayıp, satarak yardımcı olmuş.

Büyürken savaşçı olma eğilimi gösteriyor. Qiang kabileleri isyan ettiği dönemde Han ordusuna kaydoluyor. İsyan bastırıldığından memur olma talihini yakalıyor. Bu dönemde Han Sui ile tanışıyor birlikte Liang bölgesini yönetmeye başlıyor. Geçmişte yaşananlardan sonra dağda odun toplayan biri iken bölge yönetmeye kadar yükselen Ma Teng, babasının başına gelenlerin kendi başına gelmesinden kaçınıyor. Ailesine daha fazla utanç yaşatmak istemiyor.

Han Hanedanlığı yok oldu dense de o Çin'in Batı'sında hanedana sadık kalmış ve ticaret yollarını korumuştur. Arkadaşlarına iyi, Hanedan düşmanlarına ise acımasızdır. Böyle biri Dong Zhuo gibi bir tirana nasıl yardım edebilir? Han Hanedanlığı'nı boyunduruğu altına alan bu adama hizmet için ikna ediliyor... (Demek ki bir süre sonra Dong Zhuo ile aralar açılacak)

Oyun tarzı nasıl?

Kendisi sadık, doğuştan mücadeleye yatkın ve Han Hanedanlığı'nın dostlarından. Ordu bakımı konusunda diğerlerine nazaran daha iyi durumda. Tüm ordu mensupları ikmal açısından bonuslara sahip. Kamp kurulduğu zaman ordular yemeklerini kendileri karşılıyor. Bölgesel devriye süvarileriyle yakın/komşu kumandanlık birliklerine ekstra askeri mühimmat sağlarken, düşman işgalci birliklerin askeri mühimmat stoğunu erittirebiliyor.

Özetle ikmal denince akla gelen Ma Teng! Ordu ikmaline önem, zor şartlara dayanıklık ve stratejik agresif genişleme onun stratejisi. Kumandanlık başkentlerinde "Xiliang Supply Lines" inşasını gerçekleştirerek üsteki devriye süvarileri sistemini aktif ederek dosta güven ve destek, düşmana ise korku ve stok eritme gibi hasarlar veriyor. Yönetim yeri ipek yoluna yakın olduğundan ipek ve baharat ticaretinden gelir elde ediyor.

Oyunun başında zalim Dong Zhuo ile müttefik olduğundan (ikna edilmişti hatırlayın) durumu iyi gibi. Ve böyle oyuna başlayan tek topluluk yöneticisi. Dong'un düşmanları ile savaşsa da bir süre sonra bu durumdan sıyrılmaya çalışacak.İlişkili karakterler

Ma Teng ve Han Sui, Liang eyaletini yönetiyorlar. İyi birer dostlar. İstilalara karşı Çin'in Kuzey Batı'sında varlık gösteriyorlar. Han Sui dışında Ma Chao var, önemli bir karakter olacak. Ma Teng'in çocuğu ve varisi. Çocuğun iyi bir savaşçı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. (Acaba Ma Teng ölünce ne olacak, bu dostlukla yönetilen bölge karışıyor olabilir belki Han Sui Ma Chao ile anlaşamayacak falan...)


Başlangıç noktası üsteki gibi. Ma Teng, Wudu'da Sarı Türban isyancıları ile savaş halinde. Batı'da güç için tüm bölgeyi ele geçirmek zorunda. Sonrasında ya güneye gidilecek ya da bölgede istikrarlı bir şekilde varlık gösterilecek.


Üste belirttiğim gibi bir süre sonra Dong Zhuo ile bir mevzu yaşanacak. Dong Zhuo güç kaybettikçe onun yönetimi altında Sadıklar ile Ayrılıkçılar arasında bir mücadele başlıyor. Burada bir seçim yapmak zorunda. Ya bu iç savaşta rol alacak ya da karışmayacak. Tabi ikisinin de geri dönüşü farklı olacak.

Neler yapabilirsiniz?

Ma Teng'in potansiyeli oyunun ilerleyen dönemlerinde açığa çıkıyor. Ancak Han Sui ile mücadele edebilirsiniz, Dong Zhuo ile mücadele edebilirsiniz ya da temkinli bir bekleyişle en iyi anda bunları yapabilirsiniz. Sadece Çin'in Batı kanadına odaklanabilir istikrarlı bir ilerleyiş sürdürabilirsiniz. Ancak Ma Teng'in ilk amacı Çin'in tamamı değil Batı'da bir yeni medeniyet inşa etmek. Ancak bundan sonra tüm Çin'e göz dikebilir.

Özetle Ma Teng kimler için bir seçim olabilir?

Kendisi doğuştan hayatta kalmaya odaklı, kodlu birisi. Doğa şartlarına karşı tecrübeli. Kurak otlaklar/ovalar, dağlık bölgeler, sık ormanlar ona ve onun takipçileri için aslında birer yurt. Hanedanlığa sadık, misyonu Han Hanedanlığı'na yeniden ihtişam kazandırmak. Zorlu şartlarda mücadele ve sadakat sizin tarzınız ise Ma Teng ile oyuna başlayın.

Tarihi kaynaklar
Romance of the Three Kingdoms chapter ten
A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-230 AD) by Rafe de Crespigny (Brill, 2007)
Kongming (http://kongming.net/novel/sgyy/mateng.php)
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2018, 18:58:54 Gönderen: * Halife * »