Konu: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Sun Jian  (Okunma sayısı 1864 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı * Halife *

  • Asyönetici
  • *
  • İleti: 13285
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem
Total War yeni bir blog serisine başladı. İlk serinin konusu Sun Jian.

Verilen bilgiye göre 11 'Efsanevi Bey' oynanabilir olacak. Hepsinin amacı aynı: Çin'i kendi yönetimi altında birleştirmek. Tabi bu da 11 farklı profil demek. Bu kadar farklılık varken zafere nasıl ulaşılacak?

Bu arada size daha önce gerek video gerek oyun içi özelliklerinin tanıtıldığı görsellerle sunulan her tarihi şahsiyet "Warlord" değil bunu belirteyim. Şimdi bu önemli 11 Cenk beylerinden biri olan Sun Jian'ı daha detaylı tanıyacağız.

Bu yeni blogun amacı Çin'i bilmeyenlere bir şeyler öğretmek, hem de oynayış tarzlarına göre başlangıç için ideal "Warlord" seçimini kolaylaştırmak.
Sun Jian, lakabı "daredevil" olarak belirtilmiş. Yiğit, kanı kaynayan, cesur, gözüpek gibi eş anlamlı bir sıfat diyebiliriz. Bu şekilde Sun Jian'ın nasıl biri olduğunu zaten anlamış oldunuz.
Agresif bir oyun sergileyecekler için ideal birisi. Risk almayı seven profili var. Üniteleri de bu oynanış tarzına uygun. Düşman sınırları içerisinde dahi ordu toparlayabiliyor. Ayrıca yine düşman sınırları içerisinde zayiat iyileştirmesi ve paralı askerleri ucuza orduya alma gibi özellikleri var. Komutası altındaki yöneticilere de sadakat için "buff" veriyor.

Kahraman sınıfı: Gözcü
Takma adı: Jiangdong'un Kaplanı

155'de Güney Çin'de fakir bir ailede doğmuş. Diğer lordlara nazaran bir tüccarın oğlu. Soylu ailelerden değil, bu yüzden kendini güçlü rakiplerine kanıtlama gibi bir kaygısı var diyebiliriz. O dönemde belli başlı sınıflara mensup ailelerden değilseniz pek de kale alınan biri olmuyorsunuz. Mesela Wancheng Kuşatması sırasında bizzat savaşa girerek 20 kişi falan öldürmüş. Ordusuyla savaşan üste belirttiğim gibi gözüpek cesur birisi. Ben burada kendini kanıtlama göremiyorum, yani burada savaşı yenseler yeterli olacak, ölümle burun buruna gelip 20 adam almak kolay değil yani.

Gençken önüne çıkan fırsatlardan faydalanmış, babasından mesleğine dair bilgiler edinip o da tüccarlık yapmış. Tarihi dönem gereği yine bir fırsat açığa çıktı Çin'i yönetmek :) kendisi imparatorluğa sadık ama sorunu çözüp hükmetmek de istiyor.
Oyuna başlamadan önce Sun Jian, yukarıdaki videolarda da gördüğünüz üzere Luoyang'ın enkazında İmparatorluk Mührünü buluyor. Mühürü elinde tutan yönetimi de kısmen eline almış demektir. Zira bu mühür kadim Çin'in yönetenlerince kullanılmış bir nişandır. Buradan +1 puan var yani :) mührü ailesinin yaşadığı Güney Çin'e götürmeye karar verir.

Demek ki o yolda başımıza işler gelecek, oyuna böyle başlıyorsak mührü almak için bize çökecekler  yardir*

Oynayış tarzının saldırgan olduğunu üste belirtmiştim. Peki finans işin asıl? O da kolay, tüccar olduğu için ticaret noktalarından daha fazla gelir elde ediyor. Birden fazla savaş cephesine girdiği zaman da bonus kazandığı belirtilmiş. Akıllıca taktiklerle farklı cephelerde başarı göstermek Sun Jian ile olası yani, bu işaret ediliyor. Zira özellikleri de vakit kaybetmek istemeyenler için gayet ideal. Sürekli savaşlar da orduları bunaltabiliyor, bu özellik seride Attila'dan beri var biliyorsunuz, daha doğrusu Age of Charlemagne Campaign'den beri var. Fakat yine Sun Jian'ın bu etkiyi azaltan özelliği de varmış.

Gördüğünüz gibi bir kadın ve 3 ufak çocuk var. Hem mührü bulmuş hem de Çin'e nizam getirmeye çalışan Sun Jian'ın neden ailesinin yanına dönmek istediğini şimdi daha iyi anladınız. Kendisine gözler çevirildiği, çevreyle arası mühürden bozulduğu (mührü elinde tutan ile diğer lordların arasının açıldığı anlamı çıkar buradan) bir ortamda aile tehlike altında demektir. O dönemde topyekün aile katliamları falan var. Gözünün yaşına bakmazlar soyu kuruturlar yani.
Başlangıç noktası evine uzak, düşman bölesinde. Yazdığı gibi bu onun için yeni bir durum değil ama bir an evvel ailesinin yanına dönüp üssünü kurmalı.
İKİLEM, oo bunu sevdim.

Oyunun başlarında çıkan bir seçenek sonucunda siyasi hareketlerimizi de belirleyeceğiz. Oynanış tarzımıza göre danışmanlar alıyoruz. Devlet adamı, bürokrasi sistemi burada devreye giriyor yani.

Liu Biao bizden mührü isteyecekmiş. Verirsek ilişkiler gelişecek ama nerede kaldı bizim yönetme arzumuz? Amacımız Güney'de Wu Krallığını oluşturmak sonra da tüm Çin'de hüküm sürmek. İşte bu yolda bu seçim bir hayli etkili olacak.

Özetle: Seri oynanış, bol savaş, risk alma, fırsatları lehine döndürme oyun tarzına sahipseniz Sun Jian size göre.

Not 1: Blog'u 1 e 1 çevirmedim, okuyup kendi yorumumla sunmaya çalıştım. Sonraki blogları da böyle yapmaya özen göstereceğiz.

Not 2: Daha fazla tarihi kaynak isteyenler için:

Generals of the South by Rafe De Crespigny (https://openresearch-repository.anu.edu.au/html/1885/42048/gos_index.html)
Romance of the Three Kingdoms chapter two, chapter five, chapter six, and chapter seven
A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-230 AD) by Rafe de Crespigny (Brill, 2007)
Kongming (http://kongming.net/novel/sgyy/sunjian.php)
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2018, 19:03:05 Gönderen: Cihad »

Çevrimdışı Manav

  • Level 2
  • İleti: 7
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Sun Jian
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2019, 10:10:46 »
Cinematiclerdeki Sun-Jian ile resimdeki sun jian neden çok farklı uzaktan yakından alakası yok gibi benzetememişlermi acaba anlamadım. Cao-Cao falan biraz benziyor en azından.Bir yandan diziyi izliyorum arada durdurup buraya bakıyorum kim kimdi falan diye kafa karıştırıcı :) İsimlerin yazılışı-okunuşu da bir değişik :) Sun-Jian reis ile oyun ayrı bir keyifli olacak gibi acaba Sun-Ren'i başa getirip İmparatoriçe yapabiliyor muyuz ?
Ya Rabbi! Seni kendime vekil yapıyor; azametin karşısında yüzümü yere sürüyor ve senin uğrunda savaşıyorum. Ya Rabbi! Niyetim halistir; bana yardım et; sözlerimde hilaf varsa beni kahret!