Konu: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Zheng Jiang  (Okunma sayısı 492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı * Halife *

  • Asyönetici
  • *
  • İleti: 13338
  • Tek tabanca...
    • Kişisel sitem
Zheng Jiang, Haydut Kraliçe
Kahraman Sınıfı: Şampiyon
Lakap: Haydut Kraliçe

Zheng Jiang kimdir? Gerçekte olmayan bir karakterdir, Creative Assembly’nin 3 krallık dönemine hediyesidir. Oyunumuzun geçtiği dönemde, iki ayrı kadın haydut iken (Zheng ve Jiang), soy isimlerinin belirsizliğinden ötürü oyun geliştiricilerinin karıştırıp es kaza tek kişi olarak yansıttığı bir karakter Zheng Jiang.


Oyundaki Zheng Jiang karakteri, soyluluğa, soylulara ve onların arasındaki anlaşmazlıklara zerre kadar değer vermeyen biri. Kendisi açlık, sefillik ve fukaralığın içinde doğup büyümüş bir köylü. Büyüdüğü esnada yiyecek yemek bulamamaktan, zorba devlet memurlarının işkencelerine ve tacizlerine kadar pek çok zor durumla karşı karşıya kalan Zheng Jiang, en sonunda haydutluğa soyunup, Han Hanedanlığını ortadan kaldırmaya ant içiyor.

Onu aynı dönemde yaşayan diğer haydutlardan ayıran en büyük özelliği ise bütün hareketlerini politik bir çerçeve içerisinde gerçekleştiriyor oluşu. Zheng Jiang bir hayduttan öte, bir hanedanlığı yerle bir etmeyi planlayıp, şöhretine şöhret katmayı planlayan bir lider.

Oynanış tarzı olarak Zheng Jiang, güç sevdalısı ve gücünü göstermeyi seven bir lider. Kendine boyun eğip, hürmet gösterilmesini istiyor.

Bu yaptıkları Zheng Jiang’a kötü şöhret “infamy” kazandırıyor. Infamy kazandıkça popüleritesi düşüyor ve diplomatik ilişkiler kurması gittikçe zor bir hale geliyor. (Oyunun ilerleyen aşamaları için risk faktörü)

Tabi Infamy’nin artmasının sadece dezavantajları yok. Zheng Jiang’ın kötü şöhreti arttıkça daha da güçleniyor ve yeni yeni kurulan hanedanlığı kurumsal bir yapıya bürünüyor. (Ufak ufak yoketmeye çalıştığı Han Hanedanlığına dönüştüğünü söyleyebiliriz)

Ayrıca Infamy, Zheng Jiang’a prestij puanı ve savaşlarda ekstra moral olarak geri dönüyor. Savaşmadığı ve fetihlere çıkmadığında ise Infamy düşüyor. Bu da Haydut Kraliçemizin başarısı için agresif bir oyun tarzına ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.


İlişkileri hususunda; Zheng Jiang oyuna kan kardeşi Lu Zheng ile birlikte başlıyor. Zheng Jiang’ın daimi sağ kolu ve bir numaralı kumandanı olan Lu Zheng, onunla birlikte Han Hanedanlığını yıkıp halka daha fazla yetki vermek için bu zorlu mücadeleye girişiyor.

Soylu olmaması ve haydutluk kariyeri sağolsun, Zheng Jiang oyuna başka hiçbir sosyal ilişkiye veya ittifaka sahip olmadan başlıyor. Yine de oyunda ilerledikçe ve işler büyüdükçe, Zheng Jiang’ın kendisine sadık çete başlarından birlikler kurması icab ediyor.

Hanedanlığını kurduğu takdirde soyunun devamını getirecek kimsenin bulunmaması da Zheng Jiang için başa çıkılması gereken en önemli problemler arasında.


Zheng Jiang oyuna dağlık bir bölge olan Xihe’de başlıyor. Bu da onu oyuna başlar başlamaz Dong Zhuo ve Han Hanedanlığıyla burun buruna bir poziyona sokuyor.

Bulunduğu noktanın en büyük avantajı ise dağlık arazisi ve pozisyonu hasebiyle, oyunun başlarında, kimse tarafından rahatsız edilmeden gelişim gösterebilmesi. Yine de agresif oyun yapısını benimsemesi icap eden Zheng Jiang’ın eninde sonunda bu güvenli bölgeden çıkıp fetihlere başlaması gerekiyor.

Zheng Jiang’ın karşılaşacağı ilk ikilem: Yuan Shao ve Gongsun Zan’a savaş açan, bir diğer haydut savaş lordu olan, Zhang Yan’a yardım etmek yahut o savaşırken topraklarına saldırıp ele geçirmek arasında oluyor.


Zhang Yan savaşa girdiğinde onun topraklarını ele geçirmeye kalkışırsanız, günün sonunda dağlık bölgelerdeki toprakların çoğunu elinizde tutuyor olabilme imkanınız mevcut. Öte yandan Zhang Yan muhtemelen mağlup olacağı için, bu savaştan eskisinden daha güçlü bir şekilde ayrılacak olan Yuan Shao ve Gongsun Zan gerçeğiyle tek başınıza mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Zheng Jiang’ın oynanış tarzı agresif ve yayılmacı bir politaka uygulayabilecek oyuncular için ideal duruyor. Savaştıkça güçlenmesi, güçlendikçe savaşması ve bölgeleri baskıyla elinde tutabilmesi en önemli özelliklerinden. Agresif bir oyun tarzı benimseyip, Han Hanedanlığını yıkmak gibi ciddi bir görevi üstlenmek isteyen oyunculara Zheng Jiang’ı önerebiliriz.

Daha fazla bilgi
Further Reading
A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-230AD) by Rafe de Crespigny (Brill, 2007)
Kongming (http://kongming.net/encyclopedia/Zheng-Jiang)

Çeviri Oyun Fest'ten Ahmet Şerafettin Kavurmacı tarafından, rica üzerine bizlere destek için yapıldı.
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2018, 07:39:21 Gönderen: * Halife * »