Konu: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Yuan Shu  (Okunma sayısı 558 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muhibbi

 • Level 5
 • İleti: 93
Yuan Shu , Talip


Kahraman sınıfı : Komutan
Lakabı : Hırslı Powermonger(!)

İmparatarlukta etkili asillerin oluşması sırasında kendin güçlü bir cenkbeyi olarak kanıtladı. Aslında gençliğinde cesaret ve yiğitliğiyle tanınan Yuan Shu gençliğinde çok iyi bir avcı ve şahin yetiştiricisiydi , çeşitli devlet mevkilerinde yükselerek General of the Household Rapid as a Tiger.(!)

Ayrıca zaman geçtikçe gösterişsizliğiyle de tanındı. Kendini mükemmel bir yönetici olarak görmüyordu bu yüzden Sun Jian'ın birliklerine komuta etmesini istiyordu.

Yuan Shu Han Hanedanlığının yozlaşmasıyla tekrar savaşırken enstrümental(!)di- ve Dong Zhuo tarafından "Arkanın Generali" olarak adlandırıldı. Ayrıca Dong Zhuo başkenti taşıdığı sırada diğer cenkbeyleriyle müttefik olarak Dong Zhuo'ya baş kaldırmak için birleşti.

Dong Zhuo ihanetinin bedeli olarak Shu'nun babasını öldürdü. Bunun sonucunda da hali hazırda araları bozuk olan Shu ve üvey kardeşi Yuan Shao ailenin liderliğini üstlenmek için savaştılar.

Nanyang'ı fethettikten sonra ordusunun başına Sun Jian'ı geçirdi. O da Dong Zhuo'nun kuvvetlerini artarda bozguna uğratarak ilerledi. Bu sırada da Yuan Shu Nanyang'ın hakimi olarak hareket etmeye devam etti ve yıkıcı ve abartılı bir hükümdar olarak itibarını arttırdı.

Bu başarıya rağmen , Dong Zhuo'nun başkentten çekilmesinin ardından Yuan Shu'nun Yuan Shaoya olan düşmanlığı büyüdü. Yuan Shu ve müttefiği Guangson Zan bir süreliğine Yuan Shaoya karşı savaştıysalar da sonunda yenildiler.

Elçisi Han Yin'in Lü Bu'nun elleriyle öldürülmesinin ardından Xu eyaletine geniş çaplı bir saldırı başlattı. Ne yazık ki Yan Shu'nun ordusu berbat bir şekilde bozguna uğradı ve ordusunun çoğu kılıçtan geçirildi. Yuan Shu'nun düştüğu zayıflığı fırsata çevirmek isteyen düşmanları saldırıya geçti. Cao Cao'nun saldırıları sonucunda krallığı yıkıldı. Kaçan Yuan Shu ise hastalanıp ölene kadar küçük bir köyde yaşadı.

Oyun Tarzı

Yan Shu'nun oyun tarzı öncelikle meşruiyetini idare etmeye imparatorlukta hak iddia etmeye odaklanıyor.

Diğer birliklerle aynı seviyede ve ortak amaç doğrultusunda hareket ederse , eşsiz bir yetenekle meşruiyeti için destek talep edebilir. Bu, başka bir fraksiyon liderinin Yuan Shu’nın iddiasını kabul etmesi durumunda, Yuan Shu’ya önemli miktarda meşruiyet kazandıracağı anlamına gelir.

Yüksek meşruiyet seviyeleri sadece gelir miktarını yükseltmez. Prestij seviyesini de arttırır. Bu da Yuan Shu'nun ilerleyişini hızlandıracaktır.

Meşruiyet, Yuan Shu’nun birliğine yeni karakterler kazandırmak için de harcanmalıdır - başkalarının meşruluğunu kabul etmeden, Yuan Shu, ona katılmak isteyen müttefikler bulmakta zorlanır.

Meşruluğun yanısıra Yuan Shu'nun diğer odaklanması gereken nokta ise ticaret ve endüstridir. Birlik lideri olması dolayısıyla bu gelir kalemlerinde kazancıni önemli ölçüde arttırır. Hazır yapabiliyorken bu avantajını kullanması hayrına olacaktır.

Aynı zamanda Yuan Shu'nun birliğindeki karakterler zaman içinde gelir getiren yatırımlar yapmalarını sağlayan eşsiz bir güçlendirmeye sahip olacaktır.Guanxi

Yuan Shu, etrafındakilerle (karısı Lady Feng dahil) uzlaşmaz ilişkilere sahip olmaya eğilimlidir.

Yuan Shu karizmatik üvey kardeşi Yuan Shaoyla olan düşmanlığını asla aklından çıkarmaz.Kendisini ailesinin haklı mirasçısı olduğuna inanan ve Yuan Shao'nun doğum hakkını çaldığına inanan Yuan Shu, üstünlüğunü kanıtlamaya istekli.


Başlangıç Pozisyonu

Yuan Shu'nun başlangıç pozisyonu hem çok büyük fırsatlar hem de büyük bir istikrarsızlık vaadeder. Oyunun en zor başlangıç pozisyonuna sahiptir.

Güçlü Liu Biao ve Dong Zhuo'nun - kesinlikle erkenden savaş açma ihtimali olan kişi - topraklarına komşudur. Ek olarak doğuda sürtüşme ihtimali yüksek olan bir Cao Cao var.

Güçlü ve iddialı savaş ağaları tarafından kuşatılmış Yuan Shu olarak oynamak, öncelikle dikkat gerektiren ve sefer ilerledikçe güçlü bir konuma gelebilmek için cesaret isteyen bir deneyimdir.


Başlangıç İkılemi

Yuan Shu'nun ilk ikilemi, ona Sun Jiandan bir elçi geliyor. Elçi Yuan Shaoya , Sun Jian'ın Yuan Shao adına "İmparatorluk Mührü"nü arayan Liu Biao'nun kuvvetleri tarafından her yönden sarıldığını bildiriyor.

Bu durumda, Liu Biao'ya savaş açarak Sun Jian'a yardım edebilirsin veya Sun Jian'ın başının çaresine bakmasını - eğer yapabilirse- izleyebilirsin.

Sefer İlerleyişi

Yuan Shu'nun asıl amacı imparator olmaktır. Yuan Shu ile başlayan kişi Liu Biao ve Dong Zhuo arasında güç dengesini ayarlamalı ve Yuan Shaoya karşı ittifak kurmalıdır.

Nihaetinde Yuan Shu güneye ( Sun Jianın güçlü direnişine karşı) doğuya ( Cao Cao'ya karşı ) veya batıya ( Liu Biao ve Dong Zhuo'ya karşı) hakim olmak zorunda kalacak ve bu seçeneklerin hiçbiri kolay olmayacaktır.

Bununla birlikte, Yuan Shu’nın başlangıç ​​pozisyonunu çevreleyen alanlar, tam olarak varlıklı olmasalar bile, kendi avantajına uygun şekilde dönüştürüldükleri takdirde, ticaret ve sanayi kaynaklarının yanı sıra tarım arazileri ile de güçlü bir ekonomiye yol açabilirler.

Kimlere Göre

Baştan sona zorluğu seven oyuncuların yanısıra başkalarına üstünlüğünü kabul ettirmekten zevk alan oyuncular içindir.

Potansiyel düşmanlara hükmetme yüce hedefi ile Yuan Shu'nun seferi sinir ve kararlılık arasında denge gerektirir.

Daha Fazla Bilgi İçin

A Biographical Dictionary of Later Han to the Three Kingdoms (23-230AD) by Rafe de Crespigny (Brill, 2007)
Romance of the Three Kingdoms, chapters 3, 5, 6 to 12, and 14 to 21
Kongming (http://kongming.net/novel/kma/yuanshu.php)
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2018, 00:30:23 Gönderen: Muhibbi »

Çevrimdışı Muhibbi

 • Level 5
 • İleti: 93
Ynt: Warlord Legends Blog: Yuan Shu
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2018, 17:56:40 »
Yazıyı güncelledim. Guanxi, başlangıç pozisyonu ve başlangıç ikileminin linki gözükmüyor biri el atarsa sevinirim.

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13351
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Yuan Shu
« Yanıtla #2 : 13 Aralık 2018, 19:07:02 »
Sen mi çevirdin? El atıcam url'lere birazdan.

Çevrimdışı Muhibbi

 • Level 5
 • İleti: 93
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Yuan Shu
« Yanıtla #3 : 13 Aralık 2018, 19:40:44 »
Sen mi çevirdin? El atıcam url'lere birazdan.
Evet.
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2018, 07:00:43 Gönderen: Muhibbi »

Çevrimdışı Muhibbi

 • Level 5
 • İleti: 93
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Yuan Shu
« Yanıtla #4 : 13 Aralık 2018, 20:49:04 »
Guanxi ve başlangıç pozisyonunu yazdım ama onlar da gözükmüyor sebebi ne acaba?

Çevrimdışı Muhibbi

 • Level 5
 • İleti: 93
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Yuan Shu
« Yanıtla #5 : 14 Aralık 2018, 00:30:53 »
Hallettim sonunda.

Çevrimdışı * Halife *

 • Asyönetici
 • *
 • İleti: 13351
 • Tek tabanca...
  • Kişisel sitem
Ynt: Total War Three Kingdoms Warlord Legends Blog: Yuan Shu
« Yanıtla #6 : 14 Aralık 2018, 11:45:14 »
Ben de düzeltmeye gelmiştim tam  tbr* neyse en azından öğrenmiş oldun sistemi. Eline sağlık.