Konu: Chaos Dwarfs (Kaos Cüceleri)  (Okunma sayısı 1657 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı polatgeyik

 • Bölüm Sorumlusu
 • *
 • İleti: 154
Chaos Dwarfs (Kaos Cüceleri)
« : 27 Eylül 2016, 16:19:11 »
                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
                                                          (KONUYLA İLGİLİ GÖRSELLER YÜKLEMEDE ARACILIK YAPAN SİTENİN KAPANMASI YÜZÜNDEN KAYBOLDU)

Kaos cüceleri aslında zamanın başından beri var olan saf bir ırk değil , Cücelerin bozulmuş , değişime uğramış bir dalıdır. Bu yüzden Kaos Cücelerini hakkını vererek anlatabilmek için biraz Warhammer tarihine göz atmamız gerekecek.  Total War Warhammer oyununun geçtiği zaman diliminden çok daha eskilere dayanan tarihlerde Cücelerin büyük Yükselişini kapsayan bir dönem mevcut. Cüceler bu dönemde üstün madencilik ve savaşçılık yeteneklerini , eşi görülmemiş azimleri ile birleştirerek , İmrenerek bakılacak bir İmparatorluk kurdular. Bu imparatorluğa verilen isim Cüce lisanında ''Karaz Ankor'' yani Sonsuz Diyardır. Karaz Ankor un sınırlarını merak ediyorsanız ,  Total War Warhammer oyununda Cüceler ile ele geçirebileceğiniz  Orkların bölgeleri  de dahil olmak üzere tüm dağlık bölgeleri aldınığınızda Karaz Ankor un sınırlarının %70 lik bir bölümüne ulaşmış olursunuz. ( Zaten oyunda Cüceler ile oynadığınızda da amaç Cüceleri eski ihtişamına kavuşturmak , Karaz Ankor ' un görkemli günlerine tekrar kavuşturmaktır)

Yine de oyuna sahip olmayan arkadaşlar için Harita üzerinde göstereyim . Haritada , dağlarda mavi daire içinde kalan yerler Karaz Ankor İmparatorluğunun sınırlarıdır.( pek net değil ama dikkatli bakarsanız farkedersiniz :) )

Spoiler
[close]


Peki Kaos Cüceleri nasıl oluştu ?

Cüceler Karaz Ankor'un  ihtişamlı zamanlarında ,  Eski Dünya'nın (( Old World yani oyunun geçtiği bölge)) ilerisinde farklı madenler bulma arayışlarına girdiler , batıya baktıkları zaman bölgedeki  dağların sınırlarına ulaşılmış ve ilerisinde Büyük Okyanus ve Kaos Denizi bulunuyordu , Daha da  Batıda , Okyanıusun ötesinde Yüksek Elfler , Kara Elfler ve Lizardmenlerin yaşadığı Yeni Dünya . Araya Okyanusun girmesi ve güçlü ulusların yaşadığı bu topraklarda kalıcı dağ yerleşimleri kurmak , kontrol etmek ve bu yerleşimleri korumak imkansıza yakındı.
Mecburen Doğuya  , onlara rakip olacak ve sıkıntı çıkaracak krallıkların bulunmadığı araya Okyanusun girmediği Karanlık Topraklar 'a ((Dark Lands)) doğru keşifler düzünlemeye başladırlar.

Bu keşiflerin güzergahını harita üzerinde şöyledir ;

Spoiler
[close]

Cüceler The High Pass den Karanlık Topraklara geçtiler ve  Zorn Uzkul bölgesine ulaştılar. Bölgede hava kasvetli toprak ve taş kusurlu ve kirli görünüyordu . Bir gariplik olduğu belliydi. Fakat bölgenin bu coğrafi özellikleri , içerisinde farklı maden ve mineraller de bulundurduğunun bir göstergesiydi. Tam da cücelerin aradığı şeydi bu . Keşfe gelen cücelerin küçük bir kısmı taşların yapısından ve bölgenin kasvetinden rahatsız olup ,  Karanlık Toprakların lanetli ve huzur kaçırıcı olduğunu söyleyerek bölgeye yerleşmeyi reddetti . Bir kısmı bulundukları bölge olan  Zorn Uzkul un  güney doğsundaki Yas Dağlarına gitmek istedi. Fakat o bölgede Ogre Krallığı  bulunuyordu ve büyük bir çoğunluk bu sefere katılmayı reddedip. Zorn Uzkul da bir yerleşim kurmak istedi. Bu yerleşime de  Uzkulak adı verildi .Uzkulak kalesinin tamamiyle Karaz Ankor ' a bağlı olması uygun görülmedi . Krallıktan uzak bir bölgede kaldığı için üzerinde kontrol sağlamak zordu , bu yüzden sadece dış diplomaside Cüce Krallığına bağlı , Özerk bir yerleşim yeri haline getirildi.

Başlangıçta her şey iyi gibiydi .Uzkulak , hem Dark Lands ( Karanlık Topraklar ) a yapılacak keşifler için bir üs olarak kullanılıyor , hem de Obsidyen ağırlıklı olmak üzere Cücelerin elinde bulunmayan farklı madenler bu bölgeden çıkarılıyordu. Altın rezervleri de hiç fena değildi. Çıkarılan madenler ticaret yoluyla Karaz Ankor a gönderiliyor , Uzkulak'tan çıkartılan madenler yoğun talep görüyor ve  ticaret tıkır tıkır işliyordu.  Olası bir soruna karşı devamlı  Karaz Ankor kralı ile iletişim halinde kalınıyordu. Uzkulak zamanla , Karaz Ankor un başkenti olan Karaz-a Karak kadar olmasa da , Cücelerin diğer büyük şehirleri Zulfbar , Karak Kadrin , Karak Zorn , Karak-a Drak ile yarışacak zenginlik ve büyüklüğe erişti. Fakat sonrasında her şey tersine dönmeye başladı. Kuzeyden gelen büyülü kaos fırtınaları Karanlık Topraklarda yeryüzünün ve iklimin yapısını hızla değiştirdi. Kaos yozlaşması tüm bölgeyi etkisi altına alıyordu. Bunlar yetmezmiş gibi büyük depremler Cüce Krallığı  ile tüm ticaret yollarını kapattı  , iletişimi ve ticareti imkansız hale getirdi...

Uzkulak cüceleri bir başına , unutulmuş , terkedilmiş haldeydiler. Üstelik gitgide daha şiddetli bir hal alan Kaos Yozlaşması tüm Dark Lands'e nüfuz ediyordu.  Kaos yozlaşması çok tehlikelidir nüfuz ettiği bölgelerde yaşayan hangi ırk olursa olsun uzun vadede mutasyona uğratır. Bu sadece fiziksel bir mutasyon değil , bununla birlikte ruhsal bir bozulma da beraberinde gelir. Tıpkı Old World ün kuzeyinde yaşayan İnsanlardan oluşan  Norsca kavimleri gibi .

Fiziksel Mutasyon şu şekilde oldu, yozlaşma bölgesinde kalan Cücelerin teni daha esmer bir hal aldı ve köpek dişleri büyüyüp sivreldi. Saç ve sakal rengi cücelerde  kestane , sarı , kızıl  gibi çok çeşitlilik gösterirken Kaos Cücelerinde hepsi kömür siyahı olmuştu. Hatta  zamanla büyü ile haşır neşir olanların küçük boynuzları bile çıkmaya başladı. Yine de Cüceler doğuştan büyüye dirençli bir ırk oldukları için Uzkulak Cüceleri de diğer ırklara kıyasla Kaos un getirdiği bu mutasyonlardan o kadar fazla etkilenmemiştir diyebiliriz. Kaos yozlaşması yüzünden tanınmaz hale gelen toplumlar da var ne de olsa .

Bu görselde soldaki klasik bir Cüce , sağdaki ise bir Kaos Cücesidir . Hem fiziksel  hem de zırh - giyim  farklılıklarıyla rahatlıkla ayrıt edilebilirler.

                                                                                                         

Kaos un Cüceler üzerindeki Ruhsal değişimi ise nispeten daha  az diyebiliriz. Cücelerin değişmez bir takım değerleri ve özellikleri  vardır. Sadakat , Eşsiz Cesaret ,  Bozulmaz Yeminler , Akrabalık Bağları , Dürüstlük , İnatçılık ,  Garez ve Kin ,  Benzersiz Madencilik Yeteneği   gibi  özelliklerinden hiç bir şey kaybetmediler. Fakat bunların üstüne Sadistlik , Acımasızlık , Şiddetli Öfke gibi  kötü özellikler de eklendi.


Şiddetli Depremler sonucu iletişimin kopması Kaos Cücelerini çaresizliğe itti. Zaman içerisinde kendilerini toparlasalar da amaçsız ve başıboş kalmışlardı. Batıdaki akrabalarından haber alamadan  geçen 1000 yılın ardından Hashut adlı Karanlığın Tanrısına tapan, saldırgan acımasız bir topluluğa dönüştürler. Artık onlara Kaos Cüceleri deniliyordu.
Daha sonra Uzkulak ' ın güneyinde ondan daha büyük ve ihtişamlı Zharr Naggrund  şehrini kurdular . Burada 'Kara Demir' adlı çok sert ve güçlü bir madeni işleyerek Batıdaki akrabalarını aratmayacak kalitede zırhlar yapmaya başladılar. Kaos Cüceleri  artık kendi yolunu çiziyordu...   
   
                                                                                                                                                                                    Zharr Naggrund

                                                                       

Haritada Kaos Cücelerinin sınırları (( Rengarenk olarak paraçalara ayrılmış olan alan Total War Warhammer Oyununun geçtiği Alandır. Beyaz ile darire içine aldığım alan Kaos Cücelerinin Toprakları ))

                                                                                                             


                                                                                                                                                                            Askeriye ve Teknoloji

Normal Cüceler  bir insana göre  daha sağlam kemik , kas yapısı , dayanıklılık ve keskin reflekslere sahiptir. Warhammer da dahil olmak üzere hemen hemen her fantastik evrende bu durum değişmez. Bu yüzden yakın dövüşte oldukça başarılıdırlar.  Kaos Cüceleri de bu özelliklerini mutasyon sonrasında bile korumayı başarmışlardır. Bu yüzden de Ordu yapıları Normal Cücelerle  benzerlik gösterir.Fakat  Batıdaki Cüce Akrabalarından binlerce yıldır haber alamadıkları için teknolojileri de farklı yönlerde ilerlemiştir. Örneğin  usta mühendislik üzerine kurulu Jirokopter , Org Silahı , Jirobomber gibi cüce savaş mekanizmaları iletişimin kopmasından sonra icat edildiği için , Kaos Cücelerinde bulunmaz . Kaos cüceleri zamanla Biyolojik  alanda kendini geliştirmiş Cehennem Topu gibi organik savaş mekanizmaları oluşturmuştur. Tabi yine de Cücelerden geldikleri için atalarından onlara miras kalan ,  kalıp bir orta düzey Klasik Cüce savaş teknolojisine  sahiptirler. Bu yüzden Sağlam  ve ağır zırhlar , çekiçler , baltalar, tüfekler gibi savaş aletleri Batılı Akrabaları ile çok benzerlik gösterir. Yine Kaos cüceleri , Batıdaki Cücelerin hiç denemediği bir şey yapmış , büyük vahşi yaratıkları ehlileştirip güçlü zırhlar ve savaş mekanizmalarıyla donatarak birer ölüm makinesi haline getirmişlerdir. Ki savaşlarda en etkili kozlarından biri de bu yaratıklardır.

Zırhlandırılmış Canavarlar

 
Spoiler
[close]

Spoiler
[close]

Cüceler, yüksek teknolojileri  ve savaşçılıklarına güvendikleri için  büyüye hiç bir zaman ihtiyaç duymamış ve  bu alana tamamen savunma amaçlı olan Rün İlmi hariç neredeyse hiç girmemişlerdir.  Bu yüzden Warhammer evreninde Büyü konusunda en zayıf ırklardan bir tanesi cücelerdir.
Fakat Kaos cüceleri kendi yollarını çizerken büyüyle yolları kesişmiş ve şaşırtıcı şekilde büyü konusunda çok da başarılı olmuşlardır.

İşte bir Kaos Cüce Büyücüsü ;

Kaos cüceleri çok kalabalık bir topluluk değillerdir. Bu yüzden güneyden sürekli Ork ve Goblinleri  esir alıp  bunları ordularında ön saflarda kullanmak için köle olarak kullanırlar. Yine aşırı zenginliğin getirdiği paralı asker gücü de ordudaki sayı açığını rahatlıkla kapatır .Bu paralı askerlerin bir kısmı İnsanlardan , bir kısmı Ogre adı verilen yağ ve kas yığını yarı- devlerden oluşur.  Savaşta bu köleleri ve paralı askerleri yem yaparlar , yani  piyonlarını önden gönderirler  , piyonların arasından zırhlandırdıkları devasa yaratıklar hattı yarmak için savaşa dahil olur . Tüm bunlar olurken Kaos Cüceleri arkadan tüfekler toplar , ve savaş makinelerini kullanarak menzilli  destek  sağlar . Daha sonra  ordunun  asıl bitirici gücü olan 'Kaos Cüce Savaşçıları' adı verilen üst düzey piyadeler ; paralı askerler , orklar  , goblinler ve hobgoblinlerden oluşan bu piyonların büyük bir kısmı ölünce savaşa dahil olur.

Kaos Cüce Savaşçıları ve Kaos Cüce Ordusundan Bazı Makineler

Ordudan bir Kaos Cücesi ,  
Spoiler
[close]
Spoiler
[close]
Spoiler
[close]
Spoiler
[close]

Kaos Cüce Savaşçıları ,
« Son Düzenleme: 16 Ağustos 2017, 16:17:19 Gönderen: polatgeyik »
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çevrimdışı emreaytac

 • Level 10
 • İleti: 1046
Ynt: Chaos Dwarfs (Kaos Cüceleri)
« Yanıtla #1 : 27 Eylül 2016, 16:46:43 »
Paylaşıyorsun okuyorum. Okuduğumla kalıyor :'(
Oynayasım var ama param yok :D
All Warfare İs Based On Deception.

Çevrimdışı polatgeyik

 • Bölüm Sorumlusu
 • *
 • İleti: 154
Ynt: Chaos Dwarfs (Kaos Cüceleri)
« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2016, 16:53:12 »
Paylaşıyorsun okuyorum. Okuduğumla kalıyor :'(
Oynayasım var ama param yok :D
İndirime girer de herkes alır umarım :)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çevrimdışı emreaytac

 • Level 10
 • İleti: 1046
Ynt: Chaos Dwarfs (Kaos Cüceleri)
« Yanıtla #3 : 27 Eylül 2016, 18:15:53 »
Forumda da çekiliş olacaktı ama baalım bekliyoruz :)
All Warfare İs Based On Deception.

Çevrimdışı StahKord

 • Level 4
 • İleti: 47
Ynt: Chaos Dwarfs (Kaos Cüceleri)
« Yanıtla #4 : 27 Eylül 2016, 19:50:27 »
Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş. :)
Total war severim :)

Çevrimdışı polatgeyik

 • Bölüm Sorumlusu
 • *
 • İleti: 154
Ynt: Chaos Dwarfs (Kaos Cüceleri)
« Yanıtla #5 : 27 Eylül 2016, 20:14:12 »
Sağol , bu arada spoiler butonu içindeki resimler görünüyor mu ? Arkdaşlardan biri bilgilendirirse sevinirim.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çevrimdışı StahKord

 • Level 4
 • İleti: 47
Ynt: Chaos Dwarfs (Kaos Cüceleri)
« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2016, 16:30:39 »
Görünüyor. :)
Total war severim :)