Konu: Dwarfs (Cüceler)  (Okunma sayısı 2303 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı polatgeyik

  • Bölüm Sorumlusu
  • *
  • İleti: 154
Dwarfs (Cüceler)
« : 27 Mayıs 2016, 05:25:30 »
                                                                                                                                                           

Cüceler, gururuna düşkün, sakallı bir halktır; kızmaları veya bir şeye alınmaları kolaydır, mücevher, altın ve diğer değerli metalleri çok severler. Kısadırlar, boyları genelde 1,60'ı geçmez ama güçlü kolları ve sağlam bacakları onları geniş gösterir. Cüceler usta zanaatkârlardır; diğer ırkların ortaya çıkardığı işleri küçük görürler ve lügatlarında insan yapımı cihazlar için özel bir kelime vardır: ""Umgak"", bu pespaye anlamına gelir. Tüm bu öğretiler, asırlar boyu dağları oyarak inşa ettikleri evlerinden gelmiştir; Dünya'nın Kenarı Dağları'nın altındaki kaleleri, dünyanın tartışmasız harikalarıdır; devasa yeraltı şehirleri, daha alt seviyelerde tasfiyehaneler, dökümhaneler ve maden ocakları şeklinde, dağın diplerine kadar uzanan büyük endüstri merkezleri vardır.

Dünya'nın Sonu Dağları ve ötesine kurulmuş Cücehaneleri ile Dawiler, pek çok nesil boyunca müreffeh olmuştur. Fakat sonrasında, Yüce Elfler'e karşı kıtalara yayılmış yıkıcı bir çatışma olan Sakal Savaşı patlak vermiştir. Bu Cüce İmparatorluk'unu yıkmış, Cücehanelerinden kurulmuş ağı zayıflatmıştır; ardından diyar zincirleme ve şiddetli depremlerle yarılmıştır. İşte bu dönem, Goblin ve diğer varlıkların ortaya çıkışını kapsar. Cücelerin büyük salonlarına uzun zamandır imrenen dalavereci Goblinler, onların gerçek düşmanı olarak baş göstermişlerdir. Böylelikle Karaz Ankor'un (Cüce dili Khazalid'de 'Sonsuz Diyar') altın çağı son bulmuştur.

Son dönemlerde, bu ırk geçmiş ihtişamına güçsüzce tutunmaktadır; yalnızca bir kaç kale Cüce himayesindedir. Gerisi düşmanlara kaybedilmiş ya da çevrenin insafına terk edilmiştir.

Cüceler bu zamana dek çarpışmaya devam etmiş, imparatorluklarını canlandırmayı arzulamışlardır. Savaşkan hâlleri, böyle bir durumu mümkün kılıyor. Cüce ordusu ya da 'izdiham', hatırı sayılır bir kuvvettir; sağlam Cüce Savaşçılardan oluşur ve diğer ırkları utandıracak teknolojik gelişmelerden faydalanır. Jirokopter ve Jirobomberler savaş alanı üzerinde uçar, alev ve buhar ile doldurulmuş silahlarından ölüm kusar. Cüceler, Büyü Rüzgârları'nı, Elf ya da insanlar gibi çağırmazlar. Onlar için büyü somut bir olgudur, baltalara, taşlara ve hatta havan toplarına işlenebilecek bir şeydir. Bu rün büyüsüdür ve Rün Ustaları, bu sanatın efendileri, gizemli cihazlar ve büyük güce sahip silahlar üretme konusunda eşsizdirler.

İşte tüm bu etmenler, yani gözü pek Cücelerin kalpleri, sıradışı zırh ve silahlar, rakipsiz savaş makineleri bir araya gelince, Yüksek Kral Thorgrim Garezgetiren, önüne çıkan kokuşmuş her Yeşilderili'yi katlederek, diyarını geri almayı hedefliyor! Pek azı onun kararlılığından şüphe etmekte ve nesiller boyunca ilk defa Cüceler, savaş için tekrar uyanmış durumda. Büyük Hesaplaşma başlıyor! "

MEKANIKLER

-Yalnızca Yeşilderililer veya diğer Cüce fraksiyonlarına ait olan toprakları ele geçirebilir.
-Garezler: Düşman eylemleri, sefer zaferinin kazanılması için her birinin sonuçlandırılması gereken Garez görevlerini tetikler.
-Yer Altını Kullan: Ordular, geçilemeyen arazileri ve düşman ordularını atlatmak için yeraltı tünelleri ağını kullanmayı tercih edebilir.     

OYUN TARZI

-Güçlü liderliğe sahip dayanıklı birimler.
-Güçlü ağır silahlara ait harika menzil.
-Güçlü ekonomi ve ticaret seçenekleri.
-Hem askeri hem de sivil dallara sahip geniş teknoloji ağacı.
-Büyü direnci.
-Pahalı birim yetiştirme maliyeti ve bakımı.
-Süvari yok.
-Küçük askeri birim boyutları.
-Büyü yok.


                                                                                                                                                               Efsanevi Lordlar

                                                                                                                                                         Thorgrim Grudgebearer

                                                                                                                             

Thorgrim Garezgetiren, Cücelerin şu anki yüksek kralıdır. Tıpkı eskilerin yüksek kralları gibi o da yeni fetihlere hevesli, savaşta azametli ve merhametsiz bir düşmandır. Yine de yorgun alnında büyük bilgelik de vardır; bu sayede kadim gelenekleri sürdürebilmiş, aynı zamanda ittifak ve yeni teknolojiler gibi gerekli değişiklikleri (onları kucaklamasa da) kabul etmiştir. Thorgrim, halkını nasıl eski ihtişamına döndüreceğine dair, devamlı olarak düşünce halindedir. Cücelerin mutlak hükümdarı olarak, Ulu Garez Kitabı ona emanet edilmiştir. Thorgirm?in yeminle sabitlediği dileği, bu kalın cildin sayfalarındaki her girdinin intikamını almaktır. Kararlılığı o kadar sağlamdır ki Karaz Ankor'u daha şimdiden yenilemiştir. İcaatlarının öyküleri, büyük bir garez listesi halihazırda yayılmış, Cücelerin gaddar savaşçılarını uzun zamandır sahip olmadığı bir duyguyla doldurmuştur: Umut. Yeni bir intikam çağı başladı.

                                                                                                                                                                             Ungrim Ironfist
                                                                                 
                                                                                                             

Ungrim'in ailesinin hikayesi kederle doludur, tıpkı kraliyet kanı taşıyan klanın diğer üyelerinin felaketlerle dolu tarihi gibi. Uzun yıllar önce, Ungrim'in beş göbek büyük büyük babası, kendisini katilin yeminini etmek zorunda bırakan korkunç bir kayıp yaşadı ve sonsuza dek muharebe alanında bulunabilecek en ölümcül düşman tarafından ölümü aramaya yazgılandı. Birbiriyle ters düşen iki yemin arasında harap oluyordu: Ölümü aramasına sebep olan katil yemini ve halkını korumasını gerektiren kral yemini. Oğlu da bu yeminleri miras aldı ve Katil Krallar soyunu devam ettirdi ki bu soyun son kralı Kral Ungrim Demiryumruk'tur.

Her ne kadar Ungrim Katil geleneğine uyarak savaşta ölümünü arayamazsa da, giderek daha da pervasızlaşıyor, Karak Kadrin güruhunu sayısız savaşlara sokuyor. Yüce Kral?ından esinlenen ve öldürülen tek oğlunun intikamını almak isteyen Ungrim, savaşa en küçük kışkırtmayla bile girer.

                                                                                                                                                                                Grombrindal
   
                                                                                                                         

Karaz Ankor orada bulunduğu sürece, Ak Cüce de orada bulunmuştur. Grombrindal, Cüce tarihi boyunca kayıt alındığı üzere, her ne zaman sakallı soyu özellikle de zor bir duruma düşse, onlara yardıma koşmak için beliren esrarengiz bir şahsiyettir. Ancak, bir Karak binlerce Yeşilderili tarafından kuşatma altına alınmış, ya da bir Cüce kalabalığının çevresi anıran ve açlıktan gözü dönmüş Canavaradamlar'dan oluşan bir savaş sürüsü ile sarılmış ve de sayıca onlardan az kalmışlarsa, tek bir Cüce ne yapabilir ki? Grombrindal söz konusu olduğunda, görünen o ki, epey şey başarmaya muktedirmiş; Ak Cüce ulu bir savaşçıdır, kimileri onu ancak Grimnir'in kendisinin mağlup edebileceğini söylermiş. Efsanevi baltasının her bir hamlesi, Urkların kellelerini şerefsiz omuzlarından ayırıp uçururmuş. Grombrindal tek başına binlerce kişilik orduların karşısında durmuş da zafer kazanmış, işte bu yüzden pek çoğu onun yaşayan bir Ata olduğuna inanır.

Ozanların anlattığına göre, büyük saygı gören ocak tanrıçası Valaya'nın sevgilisiymiş, belki hâlâ da öyledir. Grombrindal'ın kendisini, öylesi bayağı konularda asla göstermez, hatta savaş sonrası biranın nehir olup da aktığı kaçınılmaz şölenlerde bile. Bu pek çok Cüce için pek önemsiz bir meseledir, onlar sadece böylesi bir efsaneyle birlikte savaşmış olmaktan ve savaş alanında onun destansı eylemlerinin ve başarılarının hikâyesini anlatacak kadar yaşamış olmaktan minnet duyarlar. Diğer Cücelerin pek çoğu daha henüz ayılmadan önce, Ak Cüce çoktan kukuletalı pelerinini üzerine geçirip uzak geceye karışmış olur bile; zira her zaman yardımını koşulacak daha çok Dawi ve katledilecek Urklar vardır!

« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2017, 04:52:09 Gönderen: polatgeyik »
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çevrimdışı wonderful004

  • Level 11
  • İleti: 2879
Ynt: Dwarfs (Cüceler)
« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2016, 18:40:48 »
Eline sağlık